Tgrt Haber
Tgrt Haber

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün'

Editör: Emir Yücel / Kaynak: tgrthaber.com
16 May 2024 11:51 - Güncelleme : 16 May 2024 12:00
MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün'

Milli İstihbarat Teşkilatı, sosyal medya mecralarının güvenli ve dikkatli şekilde kullanımı için, çocuklara uyarılarını sıraladı. Terörün her türlüsüyle titizlikle mücadele eden istihbarat birimi, ülkemizin çocuklarını da teknoloji teröründen korumayı hedefliyor.

Yurt içinde, yurt dışında, sahada ve masada her türlü saldırıları bertaraf eden, ülkemizi terör saldırılarından koruyan, Vatan için her an her yerde teyakkuzda olan Milli İstihbarat Teşkilatı, ülkemizin çocuklarına karşı da hassasiyet ve şefkatle yaklaşıyor.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 1. Resim

MİT, çocukların sosyal medya kullanırken nelere dikkat etmesi gerektikleri konusunda resmi internet sitesinden yaptıkları uyarılarla dikkat çekti.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 2. Resim

MİT'in resmi internet sayfasında "Çocukların Sosyal Medyayı Güvenli Kullanımı" başlığı altında 5 madde sıralandı. Hesapların gizli tutulması, tanınmayan kişilerle iletişime geçilmemesi, paylaşım yaparken dikkatli olunması, sosyal medyanın güvenli kullanılması ve siber zorbalığa izin verilmemesi başlıkları altında bulunulan uyarılar şöyle ifade edildi:

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 2. Resim

"Hesabınızı gizli moda alın ve paylaşımlarınızı yalnızca tanıdığınız kişilerin görebildiğinden emin olun. 'Hesap ayarları' bölümünden gizlilik ile ilgili ayarları yapın.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 3. Resim

"MUTLAKA AİLENİZE DANIŞIN"

Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık ve takip isteklerini kabul etmeyin. Tanımadığınız kişilerden gelen, özellikle rahatsız edici mesajları ailenizle ya da güvendiğiniz bir yetişkinle paylaşın.

Sizinle iletişim kurmaya çalışan kişilerin aslında söyledikleri kişi olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Size yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanızı söyleyen kişiler ile karşılaşırsanız mutlaka ailenizle paylaşın.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 4. Resim

İnternette her şeyin kayıtlı kaldığını unutmayın. Hem kendinizle hem de başkalarıyla ilgili herhangi bir fotoğraf ya da içerik paylaşmadan önce iyice düşünün.

Başkalarının fotoğraflarını izin almadan paylaşmayın.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 5. Resim

Doğum tarihiniz, yaşadığınız yer, okulunuzun adı, aile üyelerinin isimleri gibi kişisel bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Sosyal medya hesaplarınızı güçlü bir parolayla koruyun. Bu parolayı unutmanız durumunda size vermeleri için aileniz dışında kimse ile paylaşmayın.

"SANATA VE KİTAP OKUMAYA DAHA ÇOK ZAMAN AYIRIN"

Her bir sosyal medya hesabınız için ayrı parola kullanın. Yaşınıza uygun olmayan uygulamaları indirmeyin. Linklere tıklarken seçici davranın, tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek gündelik hayatınıza ve sosyal ilişkilerinize zarar verebileceğinden arkadaşlarınızla zaman geçirmek, sanatla uğraşmak ve kitap okumak gibi aktivitelerinize daha çok vakit ayırın.

MİT'ten çocuklara dikkat çeken uyarı geldi! 'Günlük tavrınızı sürdürün' - 6. Resim

Yaptığınız yorumların başkalarını küçük düşürebileceğini ve onları kötü etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak hareket edin. Sizinle aynı fikirde olmayan kişilere karşı saygılı olun ve hiçbir zaman hakaret etmeyin. Sizi rahatsız eden ve zorbalık yapan kişileri engelleyin ve sosyal medya platformuna şikayet edin."

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...