Tgrt Haber
130 milyonluk yalı soygunun görüntüleri ortaya çıktı: Paraları böyle taşımışlar

Filmleri aratmayan olay Sarıyer Kireçburnu'nda bulunan Memduh Paşa Yalısı'nda meydana gelmişti. Yalının içerisinde bulunan bir inşaat şirketinde yaklaşık 1,5 yıl önce özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Ahmet Y., film sahnelerini aratmayacak bir plan yapmıştı. Ahmet Y., gece saatlerinde alarmı susturduktan sonra maskeli ve siyah kıyafetli 4 şahsı içeriye almıştı. Yalıya gri renkli kamyonet dayayan hırsızlar ardından içerideki 4 kasanın kapısını kırmıştı. Daha sonra kasalarda bulunan 3 çuvala doldurdukları yaklaşık 130 milyon liralık dövizi çalan hırsızlar, kayıplara karışmıştı.

FİLM GİBİ OLAY 

Sabah saatlerinde yalıya gelen iş yeri sahibi Ümit E.'nin ihbarı üzerine olay yerine polis ekibi sevk edilmişti. Kısa sürede gelen ekipler, yalıdaki kamera görüntülerini incelemeye aldı. Ortaya çıkan görüntüler şoke etmişti. Kimliği tespit edilen özel güvenlik görevlisi Ahmet Y.'nin, maskeli 4 şahsı içeriye aldığı, yalıda bulunan kasaların kilidini kırdıkları içerisindeki dövizleri çuvallara doldurdukları, çuvalları yalıya yanaştırılan kamyonetin kasasında koydukları tespit edilmişti.

Hırsızların ardından kamyonete binerek uzaklaştıkları belirlenmişti. Olayla ilgili çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri hırsızları yakalamak için çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmalar sonucunda incelenen kamera görüntülerinden 10 şüpheli İstanbul ve Tekirdağ'da gözaltına alınmıştı.

PARALARI PAYLAŞIP, ÇANTALARLA TAŞIDILAR 

Soygunu planlayan güvenlik görevlisi zanlı Ahmet Yıldız ve arkadaşı Serdar Canpolat'ı yakalamaya yönelik çalışmaları devam eden polis, firarilerin güvenlik kamera görüntülerine de ulaştı. Görüntülerde soygun sonrası paraları paylaşarak çantalara koyan Ahmet Yıldız ve Serdar Canpolat, taksi çevirerek uzaklaşmaya çalışıyor. Firari zanlılar, taksi durduramayınca güvenlik kamerasının açısından çıkarak kayboluyor.

13 Haziran 2024
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
Apple CEO'su Tim Cook'tan şaşırtan yapay zeka açıklaması

Apple'ın yeni yapay zeka güncellemelerinin cihazınızda daha az zaman geçirmenize neden olma ihtimali yüksek. Üstelik bu bilgiyi bizzat Apple CEO'su Tim Cook paylaştı. 

Tim Cook, teknoloji YouTuber'ı Marques Brownlee ile çarşamba günü yaptığı röportajda, insanların Apple Intelligence ile iPhone'larını daha az kullanmalarının "büyük bir olasılık" olduğunu söyledi.

"YAPAY ZEKA, IPHONE'LARLA DAHA AZ ZAMAN GEÇİRMENİZE SEBEP OLACAK"

CEO, Apple Intelligence daha akıllı hale gelmeye devam ettikçe, daha önce zaman alan görevlerin daha az zaman alabileceğine inandığını belirtti.

Apple, pazartesi günü WWDC etkinliğinde yapay zekayı sistemlerine entegre edeceğini duyurdu. CEO ve diğer yöneticiler, en son yazılımıyla Apple cihazlarında kullanılabilecek bir dizi YZ özelliğini ayrıntılı olarak açıkladı.

Güncellemelerden bazıları:

  • Daha iyi dil anlama ve metin yeteneklerine sahip yeni ve geliştirilmiş bir Siri deneyimi
  • Uygulamalar arasında entegrasyon
  • Sistem çapında yazma araçları
  • Fotoğrafları farklı kategoriler halinde düzenleyen yenilenmiş bir Fotoğraflar uygulaması

Apple ayrıca, kullanıcıların ChatGPT destekli bir Siri'yi tercih etmelerine olanak tanıyacak OpenAI ile ortaklığını da duyurdu. Yapay zekalı sohbet robotunun insanların daha üretken olmalarına ve görevlerini daha hızlı yerine getirmelerine yardımcı olduğu biliniyor.

TIM COOK, TELEFONLA FAZLA VAKİT GEÇİRMEYE KARŞI

Cook, Apple'ın hiçbir zaman insanların hayatlarını cihazlarında geçirmeleri için motive olmadığını da sözlerine ekledi. CEO daha önce de benzer yorumlar yapmış ve insanların yanlarındaki kişilere daha fazla odaklanmaları gerektiğini söylemişti.

Cook röportajda "Bizim modelimiz başarılı olmak için etkileşime ihtiyaç duyan bir model değil. Başka türlü yapamayacağınız şeyleri yapabilmeniz için sizi güçlendirmek istediğimiz bir model" ifadesini kullandı.

#r-2955712,2955740#

13 Haziran 2024
Dilan Polat davasında tahliye kararı! 

Kara para aklama, suç örgütü kurma ve vergi kaçırma gibi suçlardan tutuklanan ve uzun süredir merakla takip edilen Dilan Polat ve Engin Polat davasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Dilan Polat'ın kardeşleri Sıla Doğu ve Can Doğu'nun tutuksuz yargılanmasına karar verildi. 

TUTUKSUZ YARGILANACAK 

4. Sulh Ceza Hakimliği, Dilan Polat, Engin Polat, Sezgin Polat, Ahmet Gün ve Alper Kürşat Polat'ın tutukluluğuna devam kararı verdi. Sıla Doğu ve Can Doğu'nun da bulunduğu tutukluların ise tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 

NELER YAŞANMIŞTI? 

1 Kasım'da İstanbul merkezli altı ilde düzenlenen operasyonlarda, aralarında Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı.

Daha önceki aramalarda, Polat çiftinin şirketlerinde dijital materyal ve defterlere el konulmuştu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, tasfiye halindeki üç firmadan aile bireylerine ait şirketlere sahte fatura kesilerek 200 milyon liralık bir para transferi yapıldığı tespit edildi.

Paranın, aile bireylerine ait şirketler arasında dolaştırıldığı ve son aşamada Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul firmasında toplandığı ortaya çıktı. Bu firma üzerinden gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığı belirlendi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirleyerek, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Soruşturma kapsamında, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkını verdiği ve bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığı tespit edildi. Sonuç olarak, Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklandı ve 27 şirkete kayyum atandı.

#r-2954625,2954349#

13 Haziran 2024
Sinan Ateş'in ablasının takip edildiğine ilişkin valilikten açıklama: 4 kişinin ifadesi alındı

2022 yılının Aralık ayında Ankara'da uğradığı suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in ablası da can güvenliğinden endişe ediyor. Bursa'da avukatıyla beraber kafede otururken 2 farklı araç tarafından takip edildiğini söyleyen Selma Ateş, karakola giderek şikayette bulundu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Selma Ateş'in takip edildiğine yönelik iddialara ilişkin Bursa Valiliğinden açıklama geldi. Selma Ateş Kazanç'ın dün annesinin ikametinden çıkarak Yıldırım ilçesindeki belediyeye ait Hünkar Köşkü isimli sosyal tesise arkadaşlarıyla gittiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

4 ŞÜPHELİNİN İFADESİ ALINDI

"Selma Ateş Kazanç'ın, burada takip edildiği yönünde Teleferik Polis Merkezi Amirliğine giderek müracaatta bulunması üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarda belediyeye ait olan sosyal tesiste bulunan 4 şahıs tespit edilmiş, şahısların ifadesine başvurulmuştur. Bahse konu 3 şahsın belediye çalışanı olduğu, yemek yeme amacıyla sosyal tesise gittiği, diğer şahsın ise sosyal tesisin yanında bulunan Hünkar Köşkü Müzesi'nde görevli rehber olduğu, Ülkü Ocakları ile bağlantılarının olmadığı, müşteki Selma Ateş Kazanç’ı takip etmedikleri yapılan kamera çalışmalarından ve tahkikattan anlaşılmıştır."

Açıklamada, tahkikatın Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hassasiyetle takip edildiği kaydedildi.

#r-2955585#

13 Haziran 2024