Tgrt Haber
Deprem haritası kadar korkutucu! Bakanlık kuraklık haritası yayınladı: 23 yılın en düşük seviyesinde

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2024 Yılı Haziran Ayı Alansal Yağış Raporu verilerini açıkladı. 1991-2020 dönemi haziran ayı incelemelerinde ortalama yağış miktarı metrekareye 33,6 kilogram olarak hesaplandı.

YÜZDE 80 AZALDI 

Yağışlarda normaline göre yüzde 65, geçen yıl haziran ayına göre ise yüzde 80 azalma yaşandı. Türkiye genelinde son 23 yılın en düşük haziran ayı yağışı gerçekleşti.

Haziran ayı yağışlarında, Batı ve Orta Karadeniz, Kırklareli hariç Marmara Bölgesinin tamamı, kıyı Ege, Antalya'nın doğusu, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır ve Bingöl çevrelerinde normaline göre yaklaşık yüzde 60 azalma görüldü.

Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illeri sahil kesimlerinde haziran ayı yağışlarında ise yüzde 20'nin üzerinde artış kaydedildi.

Bölge geneli yağışlarda tüm bölgeler normalinin altında yağış aldı, en fazla azalma görülen bölge yüzde 92 ile Marmara Bölgesi oldu.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde son 23 yılın, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde son 21 yılın, İç Anadolu Bölgesinde ise son 12 yılın en düşük yağışı meydana geldi.

EN FAZLA AZALMA ÇANAKKALE'DE YAŞANDI 

İl geneli yağışlarda en fazla yağış, metrekareye 97 kilogram ile Rize'de, en az yağış ise metrekareye 0,4 kilogram ile İzmir'de görüldü.

Haziran ayı yağışlarında normaline göre en fazla artış yüzde 26 ile Hakkari'de, en fazla azalma ise yüzde 98 ile Çanakkale'de gerçekleşti.

Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kocaeli, Yalova'da son 64 yılın, Adana, Ardahan ve Osmaniye'de son 44 yılın, Adıyaman, Aydın ve Kütahya'da son 23 yılın, Manisa'da son 22 yılın, Amasya, Balıkesir, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Karabük ve Kastamonu'da son 21 yılın en düşük yağışı kayıtlara geçti.

Türkiye genelinde yağışlı gün sayısı 1991-2020 ortalamasında 6,5 gün olarak hesaplanırken, haziranda ortalama 3,4 gün oldu.

Haziranda yağışlı gün sayısı, Ege Bölgesinin orta ve kıyı kesimiyle Antalya'nın batısı, Adana'nın güneyi, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde 3 günün altına düştü. Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimleriyle Doğu Karadeniz çevrelerinde 10-15 gün aralığında görüldü.

EGE'DE YAĞIŞLAR YÜZDE 93 AZALDI

Marmara Bölgesi'nde haziran ayı yağışları metrekareye 3,4 kilogram olarak hesaplandı. Yağışlarda hem normale hem de geçen yıla göre yüzde 92 azalma kaydedildi.

Ege Bölgesi'nde metrekareye 4,9 kilogram olarak gerçekleşen haziran ayı yağışı, normale göre yüzde 81, geçen yıla göre yüzde 93 düştü.

Akdeniz Bölgesi'nde ise metrekareye 6,4 kilogram düşen yağışlar, normale göre yüzde 70, geçen yıla göre yüzde 87 azalma gösterdi.

İç Anadolu Bölgesi'nde haziranda düşen yağış miktarı metrekareye 15,6 kilogram olarak hesaplandı. Bölgedeki yağışlar normale göre yüzde 57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79 azaldı.

Haziranda Karadeniz Bölgesi'ne metrekareye 23,1 kilogram yağış düştü.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde de haziran ayı yağışları metrekareye 14,7 kilogram olarak hesaplandı. Yağışlar normale göre yüzde 50, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61 azalma gösterdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde haziranda düşen yağış miktarı metrekareye 2,3 kilogram olarak gerçekleşti.

11 Temmuz 2024
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
Fenomen soruşturmasında Neslihan ve İnanç Güngen tutuklandı!

Fenomenlere yönelik soruşturmalar sürüyor. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ‘kara para aklama’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ soruşturması çerçevesinde gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen Neslihan ve İnanç Güngen’in de aralarında bulunduğu 17 kişi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarına yönelik fenomen Neslihan ve eşi İnanç Güngen’e yönelik soruşturma başlatılmıştı. Yürütülen soruşturma çerçevesinde

Güngenlerin ülke genelinde kendilerinin ve franchaiselarının 50 güzellik salonu olduğu ve sahte ustalık ve kalfalık belgeleri düzenleyerek, vasıfları uygun olmayan kişilerin iş yeri açmalarına aracılık ettikleri tespit edilmişti.

HAKLARINDA 746 ŞİKAYET VAR

Neslihan ve İnanç Güngen’in yönetmeliklere aykırı ürettikleri cihazlarla ülke genelinde 44 ayrı ‘taksirle yaralama’ suçuna sebep oldukları ve benzer içerikli 746 şikayetin yer aldığı öğrenilmişti. Güngenlerin dolandırıcılık suçundan elde edilen suç gelirini diğer bayilerle yapılan anlaşmalar esnasında aklamaya yönelik eylemlerde bulundukları yönünde bulguların elde edildiği ve bu nedenle operasyonel çalışma planlandığı bilgisine de ulaşılmıştı.

SUÇLAMALAR BİR BİR ORTAYA ÇIKTI

Şüphelilerin sahte ustalık ve kalfalık belgelerini

2 bin TL’ye Ankara’daki sahte belge düzenleyen kişiye hazırlatıp, franchaiselarına 20 bin liraya sattıkları, MEB, Halk Eğitim Merkezi gibi kurumlarla yapılan yazışmada franchaiseların çoğunun sisteme kayıtlı belgesinin mevcut olmadığı, ürün takip sistemi konusunda Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmada veri tabanına kayıtlı herhangi bir ürünlerinin bulunmadığı da belirlenmişti.

Neslim Güngen’in franchaiselarından hizmet alan ve sağlığı olumsuz etkilenen müşterilerin şikayeti üzerine taksirle yaralamadan işlem yapılan franchaiseların kendilerine yasadışı makina satışı yapan Güngen aleyhine dolandırıcılık müştekisi oldukları da öğrenilmişti.

‘GENÇLEŞTİRME İPİ’ ADI ALTINDA SATIŞ

Öte yandan herhangi bir özelliği olmayan yumak ipler ile marketten alınan sıradan nemlendirici kremlere Neslim Güngen etiketi basılarak kolajen ip tedavisi, gençleştirme ipi gibi adlar altında pazarlama yapıldığı ve müşterilerin bu şekilde mağdur edildiği bilgisine de ulaşılmıştı.

Şüphelilerin franchaise anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek meblağda para talebinde bulunduğu ve ödemelerin banka kanalıyla değil taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri ile gerçekleştirildiği belirlenmişti.

HESAP HAREKETLERİ HACMİ 1 BUÇUK MİLYAR TL

Neslihan ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında gerçeğe aykırı sözde ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildiği, şirketler arasında hesap hareketlerinin toplam hacminin 1,5 milyar TL olduğu ve hayatın olağan akışına aykırı hareketliliğin suçtan elde edilen gelirin aklanmasına yönelik olduğu öğrenilmişti.

Şüphelileri yakalamaya yönelik 25 ilde 134 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonla aralarında Neslihan ve İnanç Güngen’in de yer aldığı toplam 65 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı.

VERGİ MÜFETTİŞİ NESLİHAN GÜNGEN İLE KAYIT DIŞI GÖRÜŞMEK İSTEMİŞ

Öte yandan soruşturma kapsamında vergi tekniği raporu hazırlanması için görevlendirilen bir vergi müfettişinin hazırlanacak raporla ilgili şüpheli Neslim Güngen ile kayıt dışı olacak ve tutanaklara geçmeyecek şekilde görüşmek istediği de tespit edilmişti. Müfettiş hakkında gözaltı kararı verilirken, soruşturma kapsamında tüm mal varlıklarına el konulmuştu.

Gözaltına alınan fenomen Neslihan ve İnanç Güngen çiftinin de aralarında bulunduğu 43 kişi bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edilmişti.

17 TUTUKLAMA

Aralarında Neslihan ve İnanç Güngen’in de bulunduğu 17 şüpheli tutuklama talebiyle, 21 kişi ise savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Öte yandan 5 kişinin ise adli kontrol şartı olmaksızın serbest bırakıldığı öğrenilmişti.

Sulh Ceza Hakimliği’nce aralarında Neslihan ve İnanç Güngen’in de bulunduğu 17 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. 21 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

#r-2961128,2961127,2961126,2961125#

13 Temmuz 2024
Tarladaki ürünleri anlık olarak takip eden yapay zekalı sistem çiftçilerin sorunlarını çözdü

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü mezunu Mert Demirel, çiftçilerin arazilerine kurulan ve üzerinde kamera ile sensörler bulunan istasyondan tarlalarındaki ürünün nihai ihtiyaçlarını anlık öğrenebilecekleri yapay zeka sistemi geliştirdi.

Lisans tezini "Bitki korumada yapay zeka" konusunda çalıştıktan sonra yüksek lisansını da bu alan üzerinde tamamlayan Demirel, daha sonra hazırladığı tez projesiyle bazı yarışmalardan ödül ve teşvikler kazandı.

Demirel, fikrini hayata geçirerek BUÜ Ulutek Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde "GÖRSENTAM" (Görüntü İşleme ve Sensör Destekli Akıllı Tarımsal Mücadele Sistemi) adlı tarım teknolojileri firmasını kurdu.

TARIM TEKNOLOJİLERİ FİRMASINDA GÜNEŞ ENERJİLİ İSTASYONLAR ÜRETİYOR

Tarımsal işletmeler ve çiftçiler için uzaktan algılama ve yapay zeka tabanlı çözümler geliştiren firmanın ürettiği güneş enerjili istasyonlar, kurulduğu tarlanın sahibine birçok kolaylık sağlıyor.

Üzerinde kamera bulunan istasyondaki rüzgar, hız, yön, yaprak ıslaklık, yağış, sıcaklık, basınç ve nem sensörlerince toplanan veriler, entegre edildiği mobil uygulamayla çiftçilere anlık iletiliyor.

Veriler doğrultusunda arazide ekili ürünün neye ihtiyacının olduğu konusunda bilgi sahibi olan çiftçi, tarlasına istasyondan aldığı bilgilerle müdahalede bulunuyor. Türkiye genelinde şimdiye kadar 80 istasyon kuran firma yetkilileri, bu sistemi yurt dışına da göndermeyi hedefliyor.

ÇİFTÇİLERİN ÖNEMLİ SORUNLARINA ÇÖZÜM BULUYORLAR

Firmanın sahibi yazılımcı ve ziraat yüksek mühendisi Mert Demirel, 2020'de TÜBİTAK Teknogirişim Sermayesi desteğiyle kurulan firma bünyesinde 4 kişi çalıştığını ve 3 tip istasyon ile çeşitli sensörler üretildiğini söyledi.

Geliştirilen yazılım ve istasyon sayesinde çiftçilerin önemli sorunlarına çözüm bulduklarını belirten Demirel, "Çiftçinin önemli bir uzmana ihtiyacı var. Ne zaman, hangi uygulamayı yapması gerektiğiyle alakalı bir uzman desteğe ihtiyaç oluyor. Bizler de günümüzün teknolojisi olan yapay zeka ve derin öğrenme modellerini kullanarak çiftçiye yardımcı olacak bir karar destek mekanizması geliştiriyoruz." dedi.

Demirel, sistem sayesinde doğru zamanda sulama ve ilaçlama yapıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

"ZİRAİ BİLGİNİN SİSTEME İYİ BİR ŞEKİLDE ENTEGRE EDİLMESİ ÖNEMLİ"

"Zararlının ve hastalıkların gelişimleri tamamen iklim verileriyle ilişkili. Bunlar, soğukkanlı canlılar ve gelişimleri direkt olarak iklimle ilişkili aslında ve bunların gelişimleri de bir matematiğe bağlı. Biz de bu matematiği biliyoruz. Sahadan topladığımız verilerle bu matematikle işleyip o zararlının mücadeleye en hassas olduğu dönemi saptayabiliyoruz ve bunu yaparken de bilgi işlem teknolojilerini kullanıyoruz. Kısmen derin öğrenme modelleri var bir tarafta. Makine öğrenme algoritmaları var. Burada önemli olan husus, zirai bilginin iyi bir şekilde sisteme entegre edilmesi."

YAPAY ZEKA DESTEKLİ CİHAZ TEK TUŞLA AKTİFLEŞTİRİLEBİLİYOR

Geliştirilen istasyonlara istenilen özellikte ve sayıda sensör takabildiklerini vurgulayan Demirel, çiftçilerin cihazı kolaylıkla kendi başlarına arazilerine kurup bir tuşa basarak aktifleştirebildiklerini ifade etti.

Demirel, sistemin ilaçlama ve zirai ihtiyaçların yanı sıra mobil çiftçiye mobil uygulama üzerinden toplanılan verilerin araziye özel hava tahmini algoritmasının çıktısını verdiğini dile getirdi.

Yurt genelinde tarlalara kurdukları istasyon sayılarını artırmayı amaçladıklarını belirten Demirel, "Firma olarak hedefimiz öncelikle ülkemizde yaklaşık 4 bin istasyona ulaşmak. Türk cumhuriyetleri bizim için çok büyük bir pazar. Diğer global hedefimiz de tarım teknolojilerinin en yoğun olduğu, zor bir pazar olan ABD'ye girmek." diye konuştu.

TÜRKİYE'DE 80 İSTASYONLA HİZMET VERİYORLAR

Demirel, şu an Türkiye'de 80 istasyonla hizmet verdiklerini, istasyonların kontrol için tarlaya sürekli gitmeye gerek kalmadığı için iş, zaman ve yakıttan tasarruf sağladığını dile getirerek, "Bunun tüm Türkiye'ye yayılmasını diliyoruz. Bizler genç mühendisler olarak ürünümüzü geliştirdik. Yüzde 100 yerli bir yazılımımız var. Donanımsal tarafın da çok büyük bir kısmı yerli, yerlileştirmeye de devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Sistemin kullanıldığı Bursa'nın Karacabey ilçesindeki çiftlik sorumlusu ziraat mühendisi Tayfun Dinç de istasyondan 1 yıldır aktif olarak yararlandıklarını söyledi.

Teknolojinin her zaman fayda sağlayacağının altını çizen Dinç, "Bu istasyon, doğru zamanda ilaçlama ya da doğru sulama gibi, yani erken uyarı sistemi aslında. Daha önceden tahminle yapıyorduk bunları. Bu sistemin zaman ve ekonomik olarak da bize faydası oluyor." diye konuştu.

Dinç, cihaz sayesinde gerçekleştirecekleri ilaçlama ve sulamayla maliyeti ciddi oranda düşürdüklerini ve verimi artırdıklarını sözlerine ekledi.

#r-2959721,2959714,2959712#

4 Temmuz 2024
Elon Musk AB'nin 'sansür' teklifini ifşa etti

Musk'ın X'i satın almasından sonra Avrupa Birliği ile aralarındaki gerilim artmaya devam ediyor. Avrupa Birliği bugün, Musk'ın X'te mavi doğrulama rozetini ücret karşılığında satmasını eleştirerek, bunu yasadışı olarak nitelendirdi. Musk ise sosyal medya hesabından AB'nin 'gizli sansür' önerisini ifşa etti.

Musk'ın satın almasından önce, Twitter'daki mavi doğrulama rozetleri yalnızca ünlü ve tanınmış kişilere veya gerçekten doğrulanmış şirket ve sayfalara veriliyordu. Ancak Avrupa Birliği bugün, bu rozetlerin satılmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

PARA CEZASI GELEBİLİR 

AB, mavi doğrulama rozetinin para karşılığında satılmasının Dijital Hizmetler Yasası'na aykırı olduğunu belirterek, X'in küresel cirosunun yüzde 6'sına kadar para cezasına çarptırılabileceğini ifade etti.

Ünlü milyarder Elon Musk, AB'nin mavi onay rozeti kararının ardından AB Komisyonu'yla ilgili yaptığı paylaşımla gündemi değiştirdi.

"X TEKLİFİ GERİ ÇEVİRDİ"

Musk, AB'nin gizli sansür teklifi yaptığını, karşılığında bir ceza uygulanmayacağını, bütün platformların kabul ettiğini ancak X'ın bu teklifi geri çevirdiğini söyledi.

Musk'ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: "AB, bazı gönderileri sansürlememiz karşılığında bize ceza vermemeyi teklif etti. Diğer platformlar bu teklifi kabul etti ama biz kabul etmedik." 

https://x.com/elonmusk/status/1811783320839008381

AB İDDİALARI REDDETTİ

AB Komisyonunun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Elon Musk'a atıfta bulunarak, "Hiç kimseyle hiçbir zaman gizli anlaşma olmadı ve olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Breton, AB Dijital Hizmetler Yasası'nın X ve diğer büyük platformlara davanın çözümüne yönelik taahhütler sunma imkanı verdiğini anımsatarak, "Açık olmak gerekirse, sizin ekibiniz Komisyondan uzlaşı sürecini açıklamasını ve endişelerimizi açıklığa kavuşturmamızı istedi." ifadesini kullandı.

13 Temmuz 2024
Yüzde 25 kira zam sınırı için orta yol uyarısı! Eski kiracı, yeni kiracı detayı dikkat çekti

Konut ve kira fiyatları son üç yılda hızla yükselirken ev sahibi olmayanlar sıkıntılı günler yaşadı. Adliyeler ev sahibi-kiracı davaları ile dolup taştı. Yeni mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçebilmek için 2022’de çıkarılan kira zam sınırı 1 Temmuz’da sona erdi. Peki, kiraların hesaplanmasında nasıl bir yol izlenecek?

ORTA YOL BULUNMALI

Kiralara yapılacak zamlar yüzde 25 zam sınırının kaldırılmasıyla TEFE-TÜFE ortalamasına göre yapılacak. Haziran ayında bu oranın yüzde 60'larda olması bekleniyor. Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy; mülk sahipleri ve kiracıların sıkıntı yaşamaması için orta yolu bulması gerektiğini söyledi.

YENİ ORAN YÜZDE 60

Kira zamlarında yüzde 25 sınırının Temmuz ayı itibariyle sona erdiğini, bundan sonra yapılacak zamların TEFE - TÜFE oranına göre yapılacağını kaydetti. Bu oranın geçtiğimiz ay yüzde 60 civarında olduğunu aktaran Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy şunları söyledi:

2022 yılı Temmuz ayı itibariyle kiralarda yüzde 25'lik bir sınır getirilmişti. 2024 1 Temmuz itibariyle bu sınırlama bitti. Bundan sonraki yeni sistemde geçmişteki gibi TEFE-TÜFE oranının yıllık bazda ortalaması alınarak devam edecek. Şu anda haziran ayı itibariyle baktığımız zaman bu oran yüzde 60 civarında kira artışları uygulamaya geçecek.

TEFE – TÜFE’YE GÖRE YAPILACAK

Mülk sahipleri ve kiracıların sorun yaşamaması için orta yolu bulmalarını tavsiye eden Başkan Atasoy şunları söyledi: "Aslında geçmiş dönemden gelen sıkıntılardı. Rusya- Ukrayna Savaşı, pandemi süreci, deprem derken kira oranları hat safhada yükseldi. Devletimiz de buna düzenleme yaparak yüzde 25 sınırı getirdi.

Bu da eski kiracı, yeni kiracı arasında ve mülk sahipleri arasında bir sıkıntı oluşturdu. Geçmişten oturan kiracılarda fazla artış olmayınca mülk sahipleri buna rıza göstermedi. Yeni kiraya tutanlar arasında da fiyat farkı olunca vatandaşlar arasında sıkıntılar oluştu. 

Bu da ister istemez dava dosyalarını kabartarak gitti. Hem mülk sahiplerini hem de kiracıları sıkıntıya soktu. Bundan sonraki dönemde zaten geçmiş dönemde de TEFE - TÜFE ortalaması alınıyordu, vatandaşta bir alışmışlık vardı. 

Bir şekilde orta yol buluyorlardı. Bundan sonrasında da böyle bir anlaşma yoluna gidecekler. Bir sıkıntı yaşanacağı kanaatinde değiliz. İnşallah mülk sahipleri kira oranlarını fazla yükseltmemeye, kiracılar da orta yolu bulmaya çalışır" diye konuştu.

#r-2960047,2960023,2960011#

 

6 Temmuz 2024
Adnan Oktar davasında tanık Fatih Kılıç’tan çarpıcı sözler! ‘Sıradan insan görüntüsü vermek için…’

Silahlı suç örgütü yöneticisi Adnan Oktar’ın davasından çarpıcı ifadeler gün yüzüne çıktı. Oktar’ın cezaevinden örgütsel faaliyetlerine devam ederek özellikle avukatlar aracılığıyla örgütü aktif tutmak istediği öğrenildi.

Ayrıca deşifre olan örgüt üyelerinin yerine yenilerini kazandırmayı amaçladığı iddiasıyla güncel yapılanma davasının görülmesine devam edildi. İstanbul 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Adnan Oktar ve bazı sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Mahkemede 1 tutuksuz sanık ile sanık avukatları da hazır bulundu. Duruşmada tanık olarak ifade veren Fatih Kılıç çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Örgütün insanın tüm hücrelerine işlediğini ve Adnan Oktar’ın operasyona kadar zıvanadan çıktığını belirten tanık Fatih Kılıç, ‘’Bu örgüt insanın tüm hücrelerine zerk ediyor. Adnan Oktar operasyon sürecine gelene kadar zıvanadan çıkmıştı. Adnan Oktar’ın hep operasyon korkusu vardı, tedbirler alıyordu. Sıradan insan görüntüsü vermek için arada bir dışarı çıkar ve silahlı bir koruma ordusuyla alışveriş merkezlerine giderdi. O dönemler çok ciddi korkular yaşıyordu. Yarın bir gün operasyon olursa suçlarına ortak arıyordu. Megolaman, aşağılık kompleksi olan biriydi. Sürekli övülmeyi isterdi. Adnan Oktar’ın en büyük korkusu yalnız kalmaktır. Adnan Oktar hiçbir kitabını kendi yazmadı, hiçbir makalesini kendi yazmadı, ekibi yazdı ama kendisi yazmış gibi yaptı. Helal yoldan para kazanmayı bilmez, 10 lira para kazanmayı bilmez. Hep başkaları üzerinden geçinir. Sadece çok iyi konuşmayı bilir’’ dedi.

İÇERİDEKİ İNSANLARI KONTROL ALTINDA TUTMAK İSTİYORDU

İfadesine devam eden tanık Kılıç, ‘’Adnan Oktar cezaevine girince ilk yaptığı şey avukatları görevlendirmek oldu. Herkesten kendisini ve örgütü aklayan yazılı beyanlar alınmasını istedi. Bazı kişiler bunu yapmak istemediler, riskli olacağını ve Adnan Oktar’ın kendilerini dosyaya bağlamaya çalıştığını anladılar. Ne yaptı ne etti, bütün beyanları aldı. Tabii bu beyanlar kesmedi onu, cezaevindeki herkesin kendisine mektup yazmasını istedi ve aldı ve bütün bu işi organize eden avukatlar. İçerdeki insanları etkin pişman olmamaları için kontrol altında tutmaya çalışıyordu. Sonra herkes birbirine mektup yazmaya başladı’’ ifadelerini kullandı.

OKTAR DIŞINDAKİ TÜM SANIKLARA TAHLİYE

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Meltem Daban, Ferhunde Eda Babuna, Elvan Şahin, Aslı Efeoğlu ve Mine Kalça’nın yurtdışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanmak şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

#r-2960722,2935153#

11 Temmuz 2024
Gabriel Paulista: "Beşiktaş'a yakışan büyük başarılar için savaşacağız"

Beşiktaş'ın bu sezon kadrosuna kattığı ilk isim olan Brezilyalı futbolcu Gabriel Paulista, başarılar kazanmak için savaşmak zorunda olduklarını söyledi.

Siyah-beyazlı takımın Slovenya'nın Maribor kentinde kamp yaptığı otelde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Paulista, yeni transferlerden her zaman beklentilerin fazla olduğunu kaydederek, "Büyük takımlarda baskı her zaman vardır, bu da çok normal. İyi kariyerli oyunculara baskı daha fazla olur. Benden beklentilerin farkındayım. Her maçta kalitemi göstermek istiyorum. Beşiktaş şampiyonluk için mücadele etmesi ve kazanması gereken bir takım. Her zaman buna odaklanarak, kendi tecrübelerimi, kazanma ruhumu yansıtmak istiyorum. Ligi, kupayı ve Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkını kazanmak için savaşmak zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

"BÜYÜK BİR TAKIMDA OYNUYORUM"

Saha içinde lider bir özelliği olduğunu aktaran Paulista, "Kariyerim boyunca çok çalışan bir oyuncu oldum. Her zaman büyük takımlarda oynadım. Yine büyük bir takımda oynuyorum. Sürekli kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Gençlere tecrübelerimi aktarıyorum. Saha içinde ve dışında lider olduğumu söyleyebilirim. Önümüzde uzun bir sezon var. Kısa sürede adapte olup sahadaki kaptan gibi liderliğimi göstermek istiyorum." şeklinde konuştu.

Beşiktaş'ta yeni bir hikaye yazmak istediğini söyleyen Paulista, "Futbolda takımlar bazen iyi bazen kötü oynayabilirler. Bu futbolun doğasında var fakat taraftarlar asla sahada isteğini kaybeden oyuncu görmeyecekler. Her zaman kazanma tutkusunu ve isteğini görecekler. Bunu her zaman gösterdim. Ailemden de bunu öğrendim. Ben kendi alanını, kendi bölgesini korumak için savaşmayı öğrendim. Bunu hayatım boyunca yanında taşıyan bir oyuncu oldum." ifadelerini kullandı.

"BURADA BAŞARILAR KAZANMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Yeni kariyerine kolay adapte olacağına inandığını vurgulayan tecrübeli stoper, "Kendimi çok iyi hissediyorum. Burada olmaktan mutluyum. Günlerim iyi geçiyor. Adaptasyon sürecim devam ediyor. İstanbul harika bir şehir, Sao Paolo'ya benziyor. Çok kalabalık, çok trafik var. Bu yüzden adaptasyonumun kolay olacağını düşünüyorum. Beşiktaş'ın büyüklüğünü anlatmaya gerek yok. Burada başarılar kazanmak için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Geçmişte Beşiktaş'ta görev yapan birçok Brezilyalı oyuncu olduğu hatırlatılan Paulista, "Zago'nun kariyerini biliyorum. Takip ettiğim bir oyuncuydu. Önemli başarılara imza attığını biliyorum. Onun gibi kupalar kazanmak ve kendi hikayemi yazmak istiyorum. Her gün çok çalışıp o aşamaya gelmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

"BEŞİKTAŞ'A YAKIŞAN BÜYÜK BAŞARILAR İÇİN SAVAŞACAĞIZ"

Kariyerinde önemli teknik adamlarla çalıştığını aktaran Beşiktaşlı stoper, "Daha önce Beşiktaş'la görüşmeler olmuştu ama olumlu sonuçlanmadı. Kariyerimde Simeone gibi çok önemli teknik direktörlerle çalıştım. Belki her oyuncunun hayalidir öyle büyük bir hocayla çalışmak. Valencia'da çalıştığım Marcelinho benim için baba gibiydi. Burada da Giovanni van Bronckhorst ile benzer bağı yakalayacağımı ve onunla başarılar elde edeceğimizi düşünüyorum." dedi.

Takım içinde iyi bir arkadaşlık olduğunu dile getiren Paulista, Beşiktaşlı taraftarlara şöyle mesaj verdi:

"Geldiğimden itibaren iyi bir birliktelik gördüm. Farklı diller konuşulsa da herkes birbirine yardımcı oluyor. Grup oldukça iyi. Birlik olmalıyız. Saha içinde buna ihtiyacımız olacak. Saha içindeki durumları 1-2 oyuncuyla değil tüm takım olarak çözeceğiz. Burada iyi bir grup görüyorum. Bu grupla da Beşiktaş'a yakışan büyük başarılar için savaşacağız. Yeni oyuncular gelecek. Sahada bitmeyen bir istek görecekler. Kaybetmeyi kabullenmeyen, başarılar kazanmak için savaşma ruhunu göstereceğiz."

#r-2961055,2961051#

12 Temmuz 2024
Seri bebek katili hemşire bir kez daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere'de geçtiğimiz yıl 7 yenidoğan bebeği öldürmekle, 6 bebeği ise öldürmeye çalışmakla suçlanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan hemşire Lucy Letby, mahkemede ''Ben masumum'' diye bağırdı. İkinci kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Letby, başka bir bebeği daha öldürme suçuyla mahkemeye çıktı.

Chester Hastanesi ve Liverpool Kadın Hastanesi'nde Letby'nin başka bebeklere zarar verip vermediğine dair soruşturma devam ediyor.

BEBEKLERİ NEDEN ÖLDÜRDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Savcı Nicola Wyn Williams, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Lucy Letby, bir başka bebeği öldürmeye teşebbüsten de hüküm giydi. Bu zor, karmaşık ve rahatsız edici bir dava oldu. Eğitimli bir hemşire, en savunmasız bebekleri hedef aldı. Neden bu suçları işlediğini hala bilmiyoruz. Ancak Savcılık, sadece sanığın suçu işlediğini kanıtlamalıdır.''

''İki ayrı jüri Letby'yi suçlu buldu ve verilen ceza onun hapisten asla çıkamayacağı anlamına geliyor. Bu, aileler için pek teselli olmasa da, düşüncelerimiz bugün tekrar onlarla birlikte." dedi.

EVİNDEN NOTLAR ÇIKMIŞTI

5'i erkek, 2'si kız 7 bebeği öldürmekle, 10 bebeği de öldürmeye teşebbüsle yargılanan hemşire Lucy Letby'nin evinde yapılan aramada, kendi el yazısıyla yazılmış bazı notlar bulunmuştu. 

Hemşire Letby'nin notlarında ''Hangi iddialar kim tarafından yapıldı?", "Yorumlarını destekleyecek yazılı delilleri var mı?" gibi ifadelere yer verdiği kaydedilmişti. Notların birinde "Yanlış bir şey yapmadım ve ellerinde kanıt yok, neden saklanmak zorundayım?" ifadesinin yazılı olduğu, bir diğer notta ise "Ben kötü biriyim.", "Yeterince iyi olmadığım için onları bilerek öldürdüm." şeklindeki ifadelerin yer aldığı belirtilmişti. 

NELER OLMUŞTU?

Öte yandan hemşireye yöneltilen suçlamalar kontes Chester hastanesinde 2015-2016 yılları arasında şüpheli bebek ölümlerinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Hastane yönetiminin başlattığı soruşturmada bebek ölümlerinin hep Lucy Letby'nin nöbetçi olduğu sırada gerçekleştiği belirlenmişti.

Polisin devreye girmesiyle Letby'nin bebekleri vücutlarına insülin veya hava vererek öldürdüğü sonucuna varılmıştı. Polis, hemşirenin çocuklara eziyet ederek öldürdüğü tespitinde de bulunmuştu.

#r-2959909,2959816#

5 Temmuz 2024
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SHP iddialarına yalanlama: Hepsi asparagas

CHP'nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Haziran seçimlerinden sonra uğradığı silahlı saldırıda yaralanan CHP Pınarbaşı Belediye Meclis Adayı Şerafettin Bahadır'ı tedavi gördüğü Kayseri Şehir Hastanesi'nde ziyaret etti.

Hastane çıkışı yaptığı açıklamada siyasette şiddetin olmaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Siyaseti hep iyilikte yarışma alanı olarak gördüm. Benim düşüncem hep böyleydi ve böyle olmaya da özen gösterdim. Siyasette şiddet olmamalı. Bir belediye başkanımızın kazanması, arkasından sevinç gösterilerini olağan karşılamak lazım. Fakat şiddet olması, hatta insanın ölümüne yol açacak dozda bir şiddeti asla ve asla kabul etmek mümkün değil" dedi.

"AKIL TUTULMASI GİBİ BİR ŞEY"

Doktorların Şerafettin Bahadır'a iyi baktığını belirten Kılıçdaroğlu, "Gerekli özeni göstermişler. İyi durumda, biraz daha yatacak ama iyi durumda olması bizim en büyük tesellimiz. Hayatını kaybetseydi bu gerçekten de büyük bir dram olacaktı. Yani akıl tutulması gibi bir şey. Bir insana şiddet uygulamak, onun ölümüne yol açacak dozda şiddeti büyütmek asla ve asla doğru değil. Dolayısıyla ben hastanenin başhekimine, çalışanlarına hepsine yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KAYSERİ'DEKİ OLAYLAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Kayseri'de yaşanan olaylarla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin Türkiye'ye gelmesinin en çok kendisini rahatsız ettiğini dile getirip şöyle devam etti:

"Genel başkanlık yaptığım dönemde de bütün Suriyeli kardeşlerimizi 2 yıl içinde kendi ülkelerine göndereceğime dair söz verdim ama Suriyelileri kendi ülkelerine gönderirken Türkiye'nin saygınlığını koruyarak, insan onurunu koruyarak onları göndereceğimi söylemiştim. Burada iç çatışmalara yol açılması, Suriyelilere karşı şiddet uygulanması Türkiye'nin itibarına, saygınlığına darbe vurur. Bu açıdan onu doğru bulmuyorum. Tam tersine hükümetin bu konuda izleyeceği tutarlı politikalarla Suriyelilerin kendi ülkelerine gönderilmesi en büyük arzumuzdur."

SHP İDDİALARINA NET CEVAP

Kılıçdaroğlu, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'yi (SHP) desteklediği sorusuna ise, "Yok efendim. Bunların hepsi asparagas haberler. Öyle bir şey yok arkadaşlar" cevabını verdi.

#r-2961085,2961025#

12 Temmuz 2024
Üçüncü kez kurulan SHP'nin lideri Burak Çelik oldu

Üçüncü kez yeniden kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP), genel başkanlığa film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik'in seçildiğini açıkladı. SHP Kurucular Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada; partinin resmi olarak 28 Haziran'da yaklaşık 5 aylık çalışmalar sonucunda, geçmişte SHP, DSP ve CHP'de siyaset yapmış isimlerin oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu'nun ortak noktada buluşmasıyla kurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, partinin yıllar sonra yeniden Türk siyaset sahnesinde yer almasının 'bazı kesimleri rahatsız ettiği, günlerdir partiye ve Kurucular Kurulu üyelerine baskı yapıldığı' belirtildi.

GENEL MERKEZ BU AY İÇERİSİNDE AÇILACAK

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre; partinin yeni genel merkez binasının bu ay içerisinde hizmete açılacağı, çok sayıda sinema sanatçısının, eski ve güncel belediye başkanının, bürokrat ile aktif görevde bulunan meclis üyesinin partiye katılmak istediği belirtilen açıklamada, 60 ilde teşkilatlanarak eylülde kongre yapılacağı bilgisi verildi.

"HİÇBİR SİYASİ PARTİYİ BÖLMEK, DESTEKLEMEK YA DA KAYBETTİRMEK GİBİ BİR GAYEMİZ YOKTUR"

Türkiye'nin tüm kesimlerini kucaklayan bir siyasi anlayışla, Atatürkçü ve özgürlükçü olarak milletin huzuruna çıkmaktan gurur duyulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hiçbir siyasi partiyi bölmek, desteklemek ya da kaybettirmek gibi bir gayemiz yoktur. Bizler, bu millete yeni bir yol açmak istiyoruz. Kurucu Genel Başkanımız merhum Erdal İnönü, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kurduğumuz 7 kişilik Yüksek İstişare Kurulumuzun ortak desteği ve kurucular kurulumuzun imzası ile partimizin genel başkanlığına, uzun yıllar belediye başkanlarının ve milletvekillerinin danışmanlık ve reklam çalışmalarını yürüten, genç, dinamik, Erdal İnönü'nün mirası olan sosyal demokrasiyi yeniden genç kuşaklara ve milletimize aktaracak kişi, film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik seçilmiştir"

#r-2960585#

11 Temmuz 2024
Ömer Kızıl: Önemli olan Uludağ’ı keşfetmek, doğal güzellikleri görmek

Uludağ Premium Ultra Trail’e 35 ülkeden 2 bin 660 sporcu katılacak. Uludağ Alan Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Uludağ Premium isim sponsorluğunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarında bu sene 7’ncisi gerçekleşecek Ultra Trail birçok etkinliği de katılımcılara sunacak.

Geleneksel hale gelen “Uludağ Premium Ultra Trail”, yarın saat 06.00’da verilecek startla “4 Mevsim Uludağ” mottosunda koşulacak. 2 bin 543 metrelik Uludağ’ın eşsiz doğal güzellikleri arasındaki organizasyon, Anadolu Sigorta, Asics, Bursa Teleferik, Ceylan Splendor Uludağ, Climbolic, Decathlon ana sponsorluğunda, Almira Hotel, Doca Textile Tech, Garmin Türkiye, Lifeon Concept, Power App, Segway-Ninebot, Yankı Yemek&Catering ve Züber Lezzetler co-sponsorluğunda gerçekleşecek. Bursa Valiliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, ANDA Arama Kurtarma katkılarıyla gerçekleşecek yarış UPUT100K, UPA66K, UPGE30K, UP16K ve UP6K’lık parkurlarda koşulacak.

“DÜNYADA BİR TREND HALİNE GELMİŞ”

Uludağ İçecek Türk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kızıl, bu sene 7’ncisi gerçekleşecek Uludağ Premium Ultra Trail öncesinde açıklamalarda bulundu. Ömer Kızıl, “7 sene önce ilk defa ultra trail diye bir yarış duyduk ve Engin Çetinay ile tanıştık. Bir arkadaşım hatta ultra traille alakalı ‘ben bir araştırayım’ dedi ve ‘100K koşuyorlarmış’ diye geri dönüş yaptı. Ben de çok şaşırdım. Bu yarışta 6K, 16K, 30K, 66K ve 100K’lık parkurlar mevcut. Araştırdıkça öğrendim ve bu dünyada bir trend haline gelmiş. Önemli olan Uludağ’ı keşfetmek, doğal güzellikleri görmek. Bizim markamız Uludağ. Biz de bu işi dinledikten sonra hemen el sıkıştık. O günden beri organizasyonu yapan Engin Çetinay ile Uludağ Premium markamızla birlikteyiz. Uludağ İçecek olarak pazarlama anlayışımızda sponsor olduk bitti değil o işin içinde tamamen yer alırız. Biz bu organizasyonu nasıl milyonlara duyururuzu yapıyoruz ve bunu da iyi yapıyoruz” dedi.

12 Temmuz 2024
Son dakika | Motokurye Ata Emre Akman cinayeti davasında karar!

Türkiye'nin konuştuğu kurye cinayetinde karar verildi.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi Ata Emre Akman’ın, sipariş teslim ettiği Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı’nda 11 Mayıs’ta öldürülmesiyle ilgili yürütülen dava bugün karar çıktı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

17 yaşındaki sanık Erdoğan Özdemir önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sanığın yaşı göz önünde bulundurularak cezası 24 yıla düşürüldü.

Azmettiricilikle suçlanan baba

Orhan Özdemir ise beraat etti.

BABA İÇİN AYRI İDDİANAME HAZIRLANDI

Azmettirici olduğu iddiasıyla tutuklanan E.Ö’nün babası Orhan Ö. hakkındaki soruşturma da tamamlandı.

Ayrı olarak hazırlanarak mahkemeye sunulan iddianamede, Orhan Ö’nün dini nikahlı eşi ile ayrılmasından sonra aradan geçen zaman zarfında sürekli olarak bu kişiye rahatsızlık verdiği, şüphelinin işlediği başka bir suç nedeniyle hükümlü olarak bulunduğu Buca Açık Ceza İnfaz Kurumundan 2 Mayıs’ta izinli olarak çıktığı belirtildi.

“MERMİ GİBİ OĞLAN YETİŞTİRDİM”

İddianamede, Orhan Ö’nün 4 Mayıs’ta tanık K.Ş’nin evine gittiğini ve burada karşılaştığı S.D’ye ona ya da evinde bulunan kişilere zarar vereceğine dair sözler söylediğine yer verildi. Şüphelinin daha sonra buradaki kişilere yönelik “Evdekilerden hiçbirine zarar vermeyeceğim ancak o evin önünde birinin başına bir şey gelecek. Kim olduğu umurumda değil, bunu ben değil oğlum ya da babam yapacak. Mermi gibi oğlan yetiştirdim.” şeklinde sözler sarf ettiği kaydedildi.

“SENİ YA BABAMA YA OĞLUMA ÖLDÜRTECEĞİM”

Zanlının, S.D’yi 7 Mayıs’ta cep telefonuyla arayarak “Seni ya babama ya da oğluma öldürteceğim.” şeklinde ifadeler kullandığı, bu hadiselerin yaşanmasından sonra E.Ö'nün saat 01.48 sıralarında S.D'nin ikamet ettiği Karaoğlan Mahallesi'ndeki ikametin önüne gittiği, buraya sipariş getiren maktul Ata Emre Akman’ın apartmanın içine girdiğini görerek kısa süre bir arabanın arkasına saklandığı iddianamede yer aldı.

Maktulün kısa bir süre sonra apartmandan çıkması üzerine E.Ö’nün Akman’ın yanına elinde bıçakla yaklaştığı, maktul ile kısa bir süre konuştuktan sonra hayati bölgelerine canavarca hisle fazla sayıda bıçak darbesi vurmak suretiyle onu öldürdüğü aktarıldı.

NE OLMUŞTU?

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ata Emre Akman, 5 gün önce motokurye olarak çalışmaya başladığı firmaya sipariş edilen pizzayı teslim için 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı'na gitmişti.

Pizzayı verdikten sonra sokağa park ettiği motosikletine doğru yürüyen Akman'ın yanına gelen E.Ö, üniversite öğrencisine bıçakla saldırmıştı. Akman olay yerinde hayatını kaybetmiş, kaçan E.Ö. polislerce yakalanmasının ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

#r-2958470,2952855#

12 Temmuz 2024