Tgrt Haber
Karadeniz'de ürküten görüntünün sebebi ortaya çıktı

Düzce sahilindeki köpüğe benzeyen tabakaya ilişkin bilimi insanlarının incelemesi sonrası resmi açıklama yapıldı.

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde denizde görülen kirliliğin müsilaj değil alglerden kaynaklandığı belirtildi. Valilikten yapılan açıklamada "Köpüklenmenin önemli ölçüde kaybolduğu, deniz suyunun berrak olduğu" bildirildi.

"MÜSİLAJ DEĞİL ALG"

Düzce Valiliği Akçakoca ilçesinde denizde görülen beyazlığın müsilaj olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada "İlimiz Akçakoca ilçesinde 'Marmara’dan sonra Karadeniz’de de görüldü', 'Karadeniz’de müsilaj yayılıyor' şeklinde haber ve iddialara ilişkin 17 Haziran 2024 tarihinde Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Düzce İl Tarım Orman Müdürlüğü ekiplerince yerinde inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemede, haberlere konu edilen videolarda görülen köpüklenmenin önemli ölçüde kaybolduğu, deniz suyunun berrak olduğu, deniz yüzeyinde yer yer köpük kümelenmeleri bulunduğu, suda koku bulunmadığı gözlemlenmiş, su sıcaklığı 23.7°C, Ph:7:44, hava sıcaklığı 27°C olarak ölçülmüştür. Uzmanlardan oluşan ekiplerimizce durumun iddia edildiği gibi müsilaj olmadığı değerlendirilmiştir. Konu ile ilgili Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Taşpınar ve ekibinin yaptığı incelemede de Akçakoca sahilindeki görüntülerin müsilaj olmadığı, bunun hızlı bir şekilde çoğalan ve akabinde kısa süre sonra ölen algler nedeniyle olduğu, bunların ortamdaki yüksek sıcaklık ve yüksek besin maddesi ile alakalı olarak oluştuğu, nihayetinde denizde yüzey aktif madde, benzeri yağ ve proteinlerle parçalanıp bunun da denizde köpürmeye neden olduğu ifade edilerek, deniz suyu numunesi alınarak laboratuvarlarda analiz yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Tüm şüphelerin ortadan kaldırılması için her iki müdürlüğümüz tarafından ileri tetkik amaçlı su numuneleri alınarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince incelenmek üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine, bakteriyolojik ve ağır metal analizi yapılmak üzere Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarına teslim edilmiştir. Alınan numunelerin laboratuvar sonuçları ayrıca paylaşılacaktır” denildi.

#r-2956426#

18 Haziran 2024
Akdeniz'de göçmen faciası! 10 kişi teknede ölü bulundu, 50 kişi kayboldu

İtalyan Rainews24 kanalının haberinde, ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin alabora olduğu belirtildi.

Düzensiz göçmenlere yardım eden yük gemisindekilerin 12 kişiyi kurtardığı ve İtalya Sahil Güvenlik ekiplerine teslim ettiği kaydedildi.

Kurtarılan göçmenlerin verdiği bilgiye göre, teknedeki en az 50 göçmen kayboldu.

Bölgede kayıp kişiler için arama kurtarma çalışmasının başlatıldığı bildirildi.

10 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU 

Orta Akdeniz'de düzensiz göç güzergahında yer alan Lampedusa Adası açıklarındaki teknede de 10 düzensiz göçmenin cansız bedenlerinin bulunduğu kaydedildi.

Aynı teknede 61 kişinin olduğu, bunlardan 51'inin sivil toplum kuruluşuna ait gemidekiler tarafından kurtarıldığı, 10'unun cansız bedenlerinin tekneden çıkarıldığı ifade edildi.

Bu kişilerin yolculuk sırasında egzoz gazından zehirlenerek hayatını kaybetmiş olabilecekleri belirtildi.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz'de yılbaşından 17 Haziran'a kadar 749 düzensiz göçmen denizde kayboldu.

İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre ise 1 Ocak-17 Haziran döneminde ülkeye denizi aşarak gelen düzensiz göçmenlerin sayısı 23 bin 725 oldu. Geçen yıl aynı dönemde ise bu sayı 55 bin 902 olarak kaydedilmişti.

ORTA AKDENİZ'DEKİ DÜZENSİZ GÖÇ SORUNU

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akınında İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasında kalan Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Genellikle Kuzey Afrika kıyılarından denize açılan ve sonra yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, bu güzergahta Avrupalı devletlerin görevlileri yerine genellikle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları (STK) kurtarıyor. Söz konusu STK'ler, AB üyesi devletlerin "güvenli liman" vermemesinden ötürü zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte güçlük çekiyor.

STK'ler, geçen yıldan bu yana da İtalya'daki son yasal düzenlemeler nedeniyle faaliyetlerini gerçekleştirmede bazı zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz'i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin, Avrupa'da ilk ayak bastıkları yer ise çoğunlukla İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası ya da bazen Malta oluyor.

Öte yandan, teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması ya da egzoz gazından zehirlenme gibi nedenlerden her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.

17 Haziran 2024
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
Apple Watch Series 10 sızdı: Ekrandaki yenilik dikkat çekti

Apple'ın akıllı saat serisinin 10'uncu yılına özel olarak çıkaracağı Watch Series 10 ya da Watch X modeli, teknik özellikleri kadar tasarımıyla da merak ediliyor.

Dünyaca ünlü Apple analisti Ming Chi-Kuo, yeni akıllı saatin eylül ayında iPhone 16 serisiyle birlikte tanıtılacağını iddia etti. Önceki nesle göre daha ince kasa + daha büyük ekranla tüketicilerle buluşacak

Apple Watch Series 10, 49 mm'ye kadar kasa boyutuyla gelecek.

APPLE WATCH ULTRA'DA FAZLA DEĞİŞİKLİK YOK

Apple Watch Ultra serisine de değinen Kuo, bu yılki modelin "kabaca aynı" kalacağını, ancak üretim veriminin beklentileri karşılaması halinde yeni bir koyu/siyah kasa seçeneğinin sunulabileceğini söyledi.

Apple ayrıca, üretim verimliliğini önemli ölçüde artıran kapsamlı testlerin ardından bu yıl içinde Apple Watch bileşenlerini üretmek için 3D baskı teknolojisini kullanmaya başlayacak. Kuo, BLT'nin 3D baskılı bileşenlerin tedarikçisi olacağını belirtti.

'APPLE WATCH SERIES 10' MU 'APPLE WATCH X' Mİ?

Bloomberg daha önce 2024 model Apple Watch'un, 10. yıldönümünü kutlamak için "Apple Watch X" olarak adlandırılacağını bildirmişti, ancak Kuo son raporunda bu olasılıktan bahsetmedi.

Bloomberg ayrıca Apple'ın tasarımın daha ince hale getirilmesini sağlayacak manyetik bir kordon bağlantı sistemi düşündüğünü, ancak sistemin 2024 Apple Watch'ta hazır olup olmayacağının belli olmadığını rapor etti.

Not: Görseller Apple Watch Ultra modeline aittir.

#r-2956543,2956497#

17 Haziran 2024
Arda Güler ve Ferdi Kadıoğlu için karar verildi! Montella A Milli Takım 11'ini netleştirdi

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda  (Euro 2024) Türkiye için heyecan dorukta. A Milli Takımımız, turnuvanın ilk maçında yarın Gürcistan ile karşı karşıya gelecek.

Zorlu geçmesi beklenen mücadele öncesi en büyük merak konusu, Teknik Direktör Vincenzo Montella'nın, Real Madrid'de forma giyen genç yıldız Arda Güler'e ilk 11'de şans verip vermeyeceğiydi. Cevabı merak edilen bir diğer soru da hafif sakatlığı bulunan Fenerbahçeli yıldız Ferdi Kadıoğlu'nun aynı şekilde sahaya çıkan kadroda yer alıp almayacağıydı.

FENERBAHÇE'DEKİ UYUMLARINI HESABA KATTI

Bu iki soru, cevabını nihayet buldu!

Euro 2024'e ev sahipliği yapan Almanya'dan gelen son bilgilere göre Montella, Gürcistan maçında hem Arda Güler'i hem de Ferdi Kadıoğlu'nu ilk 11'de sahaya çıkarma kararı aldı. Montella'nın kararını verirken iki futbolcunun Fenerbahçe'deki uyumunu da göz önünde bulundurduğu belirtildi.

MONTELLA, ARDA İÇİN NE DEMİŞTİ?

İtalyan hoca, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte Arda Güler'in ilk 11'de forma giyip giymeyeceği konusunda muğlak ifadeler kullanmıştı. Montella açıklamasında, "Dürüst olmak gerekirse Arda son maçta iyi bir performans sergiledi. Ancak isteklerimizi tamamen algılaması gerekiyor. Arzumuz var, onunla da başlayabiliriz. Ama hamle olarak da onu düşünüyoruz, şu anda karar aşamasındayız" demişti.

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN MAÇÜI SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA?

EURO 2024 F Grubu ilk maçında A Milli Futbol Takımımız, 18 Haziran Salı saat 19.00'da Gürcistan ile kozlarını paylaşacak. Maç TRT 1 ekranlarından canlı yayımlanacak.

#r-2956440,2956176#

17 Haziran 2024
Eski futbolcu David Beckham milyonluk malikanesinin bahçesinde soğan yetiştiriyor!

Eski yıldız futbolcu David Beckham, bu kez çiftçiliği ile gündeme geldi. MLS ligi ekiplerinden İnter Miami kulübünün başkanlığını da yürüten Beckham, yeşil soğanlara merak saldı. 

Sosyal medya hesabından paylaştığı son videoda tavuk yetiştiriciliği de yaptığı anlaşılan Beckham'ın minik canlarla oyun da oynadığı gözlemlendi.

BOY BOY SOĞANLARLA POZ VERDİ! 

Videosunu sabote eden tavuklara ufak bir uyarı atan eski yıldız futbolcu yeşil soğanlarını takipçilerine gösterdi. 

Beckham'ın soğan yetiştirme videosu, sosyal medyada büyük ilgi görürken hayranları, Beckham'ın bu yeni hobisini takdir etti ve videoyu beğeni yağmuruna tuttu. 

DAVİD BECKHAM KİMDİR?

David Robert Joseph Beckham, 2 Mayıs 1975 tarihinde İngiltere, Leytonstone’da dünyaya geldi. Ted ve Sandra Beckham çiftinin üç çocuğundan en küçüğüdür. Babası Ted Beckham mutfak tesisatçısıdır, annesi Sandra ise bir kuafördür. David Beckham, Chase Lane İlkokulu ve Chingford Vakfı Okuluna gitti. 

Futbol yaşamı, çoculuğunda babasıyla birlikte futbol oynadığı Ridgeway Park'tan yüzyılın takımı Real Madrid'e uzanır. 1992 yılında profesyonel olarak M.United ile sözleşme imzalayan David Beckham, kariyerindeki ilk resmi golünü Galatasaray'a attı. 7 Aralık 1994 tarihinde “Manchester United” takımında oynarken “UEFA Şampiyonlar Ligi” maçlarında ilk gölünü 4-0 yendikleri Galatasaray’a atmıştır.

1994-1995 sezonunda Preston North End takımına kiralık olarak gitti. 2 Nisan 1995'te yeniden Manchester United'e döndü.

İngiliz liginde ilk golünü ise 1995 Ağustos'unda Aston Villa'ya atan Beckham'ın unutulmaz golü de 1996 yılında kendi yarı alanından alıp Wimbledon ağlarına bıraktığı goldür.

1996-97 sezonunda “İngiltere Yılın Genç Futbolcusu” Ödülü'nün sahibi oldu. 1998-1999 sezonunda, hem Premier Lig'i, hem FA Cup'u, hem de Şampiyonlar Ligi'ni kazanarak ingiliz futbolunda ilke imza attılar.

Adını 1998 FIFA Dünya Kupası 2. turunda Arjantin'li rakibi Diego Simeone'ye attığı tekme sonucu gördüğü kırmızı kartla duyurmuştur.Bu hareketiyle ülkesinin kupa dışı kalmasına neden olan Beckham, 2002 FIFA Dünya Kupası elemelerinde 90+2. dakikada kullandığı serbest vuruşun ağları bulmasıyla ,gemisini kurtaran kaptan olarak ,ülkesini finallere taşımıştır.

2003 yılında 35 milyon € karşılığında İspanya'nın dünyaca ünlü kulübü Real madrid'e 4 yıllık sözleşme imzalayarak transfer olmuştur. David Beckham 1 Temmuz 2007 itibaren Major League Soccer'a katılım göstermekte olan Los Angeles Galaxy'e, Real Madrid ile sözleşmesini yenilemediği için bedelsiz olarak transfer olmuştur. Los Angeles Galaxy takımıyla yıllığı 50 milyon dolar olmak üzere 5 yıllık sözleşme imzaladı. Böylece dünyanın en çok kazanan futbolcusu oldu. Los Angeles Galaxy'de 23 numaralı formayi giyen David Beckham hala forma giymektedir.

2007-2008 sezonun ortasında, David Beckham İtalya’nın önemli takımlarından AC Milan takımına, birkaç aylığına kiralık olarak gitti. 2004'de dünyanın yüksek ücretli futbolcusu seçildi.

David Beckham, 9 kez İngiltere U-21, 107 kez de A Milli olmak üzere toplam 116 kez milli formayı giymiş bu maçlarda 17 gol atmıştır. Manchester United ve İngiltere milli takımında 7 numaralı forma giymiştir. Real Madrid ve Los Angeles Galaxy için 23 Numaralı forma giymiştir.

Londra'da 28 Kasım 2005 tarihinde, Los Angeles’de 27 Kasım 2009 tarihinde olmak üzere iki tane futbol futbol akademisi kurdu. Bacakları 70.000.000 dolara sigortalıdır. 

#r-2956585,2956564#

17 Haziran 2024
Türkiye-Sırbistan ticaret hacminde hedef belirlendi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türkiye Sırbistan ilişkileri hakkında açıklamalar yaptı. Türkiye'nin Sırbistan ile ticaretinde net ihracatçı olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2017 yılında 1 milyar dolar barajını aştığını, 2022 yılında ise 2,3 milyar dolar seviyesine yükseldiğini ifade etti.

TÜRKİYE SIRBİSTAN İHRACATI 1.560 MİLYON DOLARI AŞTI

Geçen yıl dış ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 5,3’lük düşüş yaşayarak 2,2 milyar dolar olduğunu anımsatan Arslan, "Nisan 2023 ile Mart 2024 döneminde Türkiye’nin Sırbistan’a ihracatı 1.560 milyon dolar olurken Türkiye’nin Sırbistan’dan ithalatı ise 726 milyon dolar oldu." diye konuştu.

Arslan, iki ülke arasında ticaret hacmini büyütmek için önemli fırsatların bulunduğunu kaydederek, "100’üncü yılını geride bırakarak ikinci yüzyılına güçlü bir adım atan Türkiye, siyasal ve ekonomik istikrarı, üretimdeki gücü, stratejik konumu ve vizyoner yatırımcılarıyla geleceğe güvenle bakıyor." ifadelerini kullandı.

Orta Vadeli Program ve 12’nci Kalkınma Planı ile ekonomik anlamda sağlam adımlar atan Türkiye'nin son dönemde yatırım çekmek ve iş ortamını geliştirmek için atılımlar yapan Sırbistan’la güçlü bir ticaret hacmi oluşturmaya hazır olduğunu belirten Arslan, şunları aktardı:

"Aynı şekilde Türkiye’nin üretimdeki gücü, genç ve nitelikli insan kaynağı, gelişmiş teknolojik altyapısı, yatırımcı dostu ticari ortamı Sırp yatırımcılar açısından yeni imkanlar sunuyor. Bu fırsatlar doğrultusunda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Yüzyılı’nda, iki ülke için ortaya koyduğu 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşacağımıza canı gönülden inanıyoruz."

1000 TÜRK FİRMASI 10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Osman Arslan, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesinin sadece iki ülkenin değil, aynı zamanda bölgesel istikrarın ve refahın artmasına da katkı sağlayacağına işaret etti.

Gerek Halk Bankası'nın verdiği finansal destekler gerekse DEİK Türkiye-Sırbistan İş Konseyi'nin yürüttüğü ticari diplomasi faaliyetleriyle üzerlerine düşen görevi bu alanda gerçekleştirdiklerini aktaran Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkelerimiz açısından ticari kapasitenin geliştirilmesinin sadece Türkiye ve Sırbistan açısından değil, bölgede yaşayanların birbirleriyle entegrasyonu açısından çok stratejik ve kıymetli olduğuna inanıyorum. Buradan hareketle Türkiye ve Sırbistan özel sektör temsilcilerinin üçüncü ülkelere de örnek bir iş birliği içerisinde olmasını arzu ediyorum."

Arslan, Balkanlar ve Avrupa arasında bir kavşak görevi gören stratejik konumu ile ticaret ve transit geçiş açısından potansiyel avantajlara sahip Sırbistan'ın Avrupa pazarında önemli hedefleri olan şirketler ve yatırımcılar açısından ilgiyle takip edildiğine dikkati çekerek, "Halk Bankası olarak Sırbistan’da bulunmamızın oluşturduğu sinerji, Türkiye’den gelecek firmaların Sırbistan’da yatırım yapma iştahını artırıyor. Sırbistan’da 1000 Türk firmamız yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlıyor." dedi.

TOPLAM DEĞER 400 MİLYON DOLAR

Osman Arslan, Sırbistan’ın özellikle bilişim ve mühendislik gibi sektörlerde iyi eğitimli ve vasıflı bir iş gücüne sahip olmasının da teknoloji ve mühendislik alanında yatırım yapmayı planlayan şirketlere önemli avantajlar sağladığını dile getirdi.

Türkiye olarak Sırbistan’daki yatırımların toplam değerinin son 10 yılda 1 milyon dolardan 400 milyon dolara yükseldiğini belirten Arslan, "Son yıllarda müteahhitlik firmalarımızın faaliyetlerinde de artış yaşanıyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmalarımız, 57 adet proje ile yaklaşık 1 milyar dolarlık iş hacmine sahip." açıklamasını yaptı.

Arslan, TCMB verilerine göre, 2022 yılında Türkiye’nin Sırbistan’da stok yatırım tutarının 307 milyon dolar seviyesinde olurken öne çıkan yatırımların tekstil sektöründen gerçekleştiğini ifade etti. Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Otomotiv, makinalar, sağlık ve enerji sektörleri yatırımların yoğunlaştığı diğer sektörlerdir. Türk müteahhit firmalarının Belgrad-Sarajevo otoyolu başta olmak üzere inşaat yatırımlarının yanı sıra yenilenebilir enerji sektöründe de ortak proje fırsatları bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakan Yardımcımız Mahmut Gürcan ile Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Sırbistan Yuvarlak Masa toplantısında da değinildiği üzere EXPO 2027’nin Sırbistan’da düzenlenecek olması Türk firmalarımız açısından da önemli bir fırsat oluşturuyor."

 

 

 

16 Haziran 2024
Kanser hastası kadın vefatının ardından kendi ölümünü duyurdu

Manchester'lı iki çocuk annesi Kate Rackham, meme kanseri ile mücadelesini kaybetti. Kanserle verdiği mücadele sırasında ''Kanserli Öğretmen'' adlı hesabında taslaklara bir metin kaydeden kadın, ölümünü kendi sözleriyle duyurdu.

''EĞER BUNU OKUYORSANIZ ÖLDÜM''

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu X'te yayımlanan mesajda şu ifadeler yer alıyordu:

"Eğer bunu okuyorsanız, bu benim öldüğüm anlamına gelir. Ama benim için ağlama. Ben hayatımı kendi şartlarımla, istediğim gibi yaşadım. X'e katıldım çünkü bir çıkışa ihtiyacım vardı, elde ettiğim şey çok daha fazlasıydı. Duygularımda kendimi onaylanmış ve çok daha az yalnız hissetmemi sağladın. Teşekkür ederim."

Kate, topladığı 14.000 takipçinin tamamıyla kanser yolculuğu sırasındaki gelişmeleri ve duyguları paylaşıyordu. Son sağlık güncellemesi ise 7 Haziran'daydı.

''ETRAFIM SEVGİ, AİLE VE ARKADAŞLARLA ÇEVRİLİ''

Sağlık görevlilerinin kendisine "yapabileceğimiz başka bir şey olmadığını" söylediğini ve artık ailesiyle birlikte evinde dinlendiğini anlattı:

"Öncelikle, son zamanlarda burada iletişim eksikliği yaşadığım için üzgünüm. Geçen hafta falan gerçeküstü ve bunaltıcıydı. Hastanede kalışlar, hastalık, prosedürler, belirsizlik ve ardından 'Yapabileceğimiz başka bir şey yok' sözlerini duymak. Biraz zamana ihtiyacım vardı.''

"Artık evdeyim, olmak istediğim yerdeyim. Mark ve kızlarla birlikte. Etrafım sevgi, aile ve arkadaşlarla çevrili. Herkes bir araya geliyor ve çok fazla desteğim var. Her şeye rağmen kendimi kutsanmış hissediyorum."

39 yaşındaki Kate'den geriye kocası Mark ve iki kızları Ruby ve Nancy kaldı.

14 Haziran 2024
"Çözen Kazanır" sonuçları (14 Haziran) açıklandı! İşte ilk 10'a giren isimler

Binlerce insanın yarıştığı programın birincileri sürpriz hediyeler kazanıyor.

Her gün, 5 bin TL’lik hediye çekinden iPhone 15’e kadar birçok farklı ödüller yarışmanın birincisine armağan ediliyor. Gelecek ödüller arasında araba, arsa ve evin olacağı yarışma programı 30 dakika sürerken yarışmacılara 15’er soru soruluyor.

SONUÇLAR TGRTHABER.COM VE SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDA

“Çözen Kazanır” programına katılan yarışmacılar arasında birinci olan ve ilk on sıraya giren isimlerin listesiyle birlikte cevap anahtarları da bir sonraki gün saat 12.00’da tgrthaber.com ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor.

“Çözen Kazanır” programına katılan yarışmacılar arasında birinci olan ve ilk on sıraya giren isimlerin listesiyle birlikte cevap anahtarları da bir sonraki gün saat 12.00’da tgrthaber.com ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor.

14 HAZİRAN 2024 TARİHLİ ÇÖZEN KAZANIR’DA İLK 10’A GİREN YARIŞMACILARIN İSİMLERİ

ÇÖZEN KAZANIR'A NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

Seyircileri ekran başından interaktif bir deneyime sürükleyen Çözen Kazanır yarışma programına katılmak için hiçbir mülakat ve başvuru şartı bulunmuyor. Programa katılmak isteyen izleyiciler evde veya herhangi bir yerden dahil olabiliyor. Çözen Kazanır programına katılım için yoğunluk yaşamamak adına şimdi de başvurabilirsiniz.

Çözen Kazanır programına katılmak için sadece bir akıllı telefon, bilgisayar veya tabletinizin olması yeterli oluyor. TGRT Haber'in öncelikle resmi yarışma sitesine Telefon numaranız, e-mail adresiniz veya Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş yaptıktan sonra yarışmanın başlamasını beklemeniz yeterli olacak. Yarışma başladığında Alper Altun tarafından sorular televizyon ekranlarında sorulacak. İzleyiciler ise cevapları telefon, bilgisayar veya tabletlerinden yanıtlayacak.

#r-2955776#

15 Haziran 2024