Tgrt Haber
DEVA Partisi'nde Ali Babacan'a rakip çıktı, genel başkanlığa aday oluyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) eylül ayında 2. Olağan Büyük Kongresi'ne gidiyor. AİHM'in Türkiye Masası'nda İnsan Hakları Uzmanı olarak görev yapan Avukat Salih Efe, Babacan'ın koltuğuna rakip oluyor.

31 Mart yerel seçimlerinde bir ilçe ve üç belde kazanarak hedeflediği oy oranına erişemeyen DEVA Partisi Ali Babacan'ın yeniden aday olmasının beklendiği kongre yapacak.

"ŞİRKET GİBİ YÖNETİLİYOR, İTİRAZIM VAR"

Partide genel sekreter yardımcılığı başta olmak üzere mülteci/göçmen komisyonlarında da görev alan avukat Salih Efe, DEVA Partisi’nin Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

DEVA Partisi’nin zaman içinde kuruluş ruhundan ve felsefesinden uzaklaştığına dikkat çekerek, partinin dar bir kadro tarafından ‘şirket’ gibi yönetildiğini savunan Efe, kongre sürecinde adaylığını ‘itirazım var’ sloganıyla yürüteceğini söyledi.

"GÖREVİNİ YAPMAYAN MUHALEFETE İTİRAZ EDİYORUM"

DEVA Partisi’ni içinde bulunduğu zor durumdan çıkararak iktidara talip hale getireceklerinin de altını çizen Efe, aday olmasına neden olan itirazlarını ise şu şekilde açıkladı:

“Halkımızı ve ülkemizi durmadan fakirleştiren bu siyasi sisteme, iktidara, siyasi liderlere ve siyasetçilere itiraz ediyorum. Emekliyi, köylüyü, esnafı bu hale getiren iktidara ve siyasi liderlere itiraz ediyorum. Gençleri umutsuzlaştırıp ülkesinden kaçırtan bu siyasi iktidara itiraz ediyorum. Sokak ortasında kadınları öldüren bu sistemi durdurmak için elinden geleni yapmayan iktidara itiraz ediyorum. Rant, çıkar, menfaat, makam, mevkii, ihaleden başka bir şey düşünemeyen iktidar mensuplarına itiraz ediyorum. Görevini gerektiği gibi yapamayan muhalefet liderlerine itiraz ediyorum.”

"İLKELERİNE BAĞLI KALMAYAN ALİ BEYE İTİRAZ EDİYORUM"

Ali Babacan’ın partiyi iyi yönetemediğini, kuruluş ilkelerine bağlı kalmadığını da sözlerine ekleyen Efe,

“DEVA Partisi’ni kurup ilkelerine bağlı kalamayan Ali Babacan’a ve partiyi şirket gibi yöneten dar çekirdek kadrosuna itiraz ediyorum. Partimizi bu hale getiren partili sorumlulara itiraz ediyorum. Partili değerli arkadaşlarımızın partimizi bırakıp gitmelerine sebep olan Ali beye ve çekirdek kadrosuna itiraz ediyorum. Yani özetle partimizi kuruluştan şimdiye kadar kamuoyuna deklare ettiği gibi yönetemeyen Ali Beye itiraz etmek, ve hem DEVA Partisi hem de halkımız için bir umut olmak için bu demokratik yarışta ben de varım” dedi.

#r-2961727#

20 Temmuz 2024
İspanya'daki siber saldırının altından Ruslar çıktı! Hedef NATO ülkeleri

İspanyol polisi Rusya yanlısı 3 bilgisayar korsanının İspanya ve diğer NATO ülkelerine karşı terör amaçlı siber saldırılarda bulunduklarını ileri sürerek tutuklandığını duyurdu.

Sivil Muhafızlar, şüphelilerin kamu kurumlarına ve stratejik sektörlere yönelik dağıtık hizmet engelleme (DDoS) siber saldırılarına katıldıkları iddiasıyla gözaltına alındıklarını söyledi.

İsimleri açıklanmayan 3 şüphelinin suçlanıp suçlanmadığı ya da gözaltına alınıp alınmadığı konusunda bir bilgi paylaşılmadı.

Siber saldırıların devlet sektöründeki kamu ve özel kuruluşların internet sayfalarına, kritik altyapılara ve Rusya ile çatışmada Ukrayna'yı destekleyen ülkelerdeki temel hizmetlere karşı gerçekleştirildiği öne sürüldü.

SOVYETLER BİRLİĞİ BAYRAĞI BULUNDU

Polis bugün, şüphelilerden birinin evine yapılan baskında duvara Sovyet döneminden kalma bir orak çekiç bayrağının asıldığını gösteren bir video yayınladı.

Sivil Muhafızlar tarafından yapılan açıklamada, “Bu bilgisayar saldırıları, Ukrayna'nın Rusya tarafından işgalinden sonra (başlayan) ve en aktif olanlardan biri olan NoName057(16) adlı hacktivist grup tarafından organize edilmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında, “Bu grup kendi kuruluş manifestosunda 'Batılı Rus düşmanlarının düşmanca ve açıkça Rusya karşıtı eylemlerine orantılı bir şekilde karşılık vereceklerini' kabul etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Polis, tutuklamaların İspanya'nın Balear Adası Mallorca'daki Manacor'da ve İspanya'nın güneyindeki Huelva ve Sevilla'da gerçekleştiğini ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

#r-2919408,2919224#

20 Temmuz 2024
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
1548 beygirlik Xiaomi SU7 Ultra otomobili tanıtıldı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, bugün gerçekleştirdiği bir ürün lansmanında yeni elektrikli otomobili

Xiaomi SU7 Ultra

tanıttı. Şirketten gelen açıklamaya göre araç şu anda prototip aşamasında duruyor.

Xiaomi kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Lei Jun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile aracın SU7 platformu üzerine inşa edildiğini belirtti.

"SU7 Ultra'nın efsane Nürburgring Nordschleife pistinde yarışacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum"

dedi.

XIAOMI SU7 ULTRA, YARIŞ ODAKLI BİR OTOMOBİL

Xiaomi SU7 Ultra, iki adet HyperEngine V8S adı verilen elektrik motoruyla donatıldı. Tam 1548 beygir güç üretebiliyor. Sadece 1,97 saniyede 100 kilometre hızlanabiliyor, 300 km/s hıza ulaşması ise 15 saniye alıyor. Maksimumda ise 350 km/s hıza ulaşabiliyor.

SU7 Ultra'nın dışındaki gövde panellerinin tamamı karbon fiberden yapılmış. 1.900 kg ağırlığında olan ve 2.145 kg kadar yer basma kuvveti üretebilen araç, 1.330 kW batarya çıkışıyla geliyor. Arkasındaki devasa rüzgarlık da karbon fiberden üretilmiş durumda.

"4 KAPILI ULTRA HIZLI SEDAN"

Xiaomi'nin "4 Kapılı Ultra Hızlı Sedan" olarak tanıttığı SU7 Ultra, ekim ayında Nürburgring Nordschleife pistinde bir rekor elde etmeye çalışacak.

LEI JUN, XIAOMI SU7 İLE DRİFT ATTI

Öte tarafta ise Xiaomi CEO'su Lei Jun, SU7 modeliyle drift attığı anları gösteren bir video paylaştı.

https://x.com/leijun/status/1814301818064912390

Xiaomi, ilk elektrikli araç modeli SU7'yi 28 Mart'ta tanıtmıştı. Standart, Pro ve Max olmak üzere üç farklı varyantta sunulan SU7'nin başlangıç fiyatları sırasıyla 29 bin 700 dolar, 245 bin 900 Yuan ve 299 bin 900 Yuan olarak belirlenmişti.

#r-2961969,2961917#

19 Temmuz 2024
Meloni'nin  boyuyla dalga geçen gazeteciye tazminat cezası

Yargıç, bin 200 euro ertelenmiş para cezasına çarptırılan Giulia Cortese'nin iki tweetinin iftira niteliğinde olduğuna ve "vücut aşağılama" kapsamına girdiğine karar verdi.

Mahkeme kararı, Cortese'nin, Meloni'yi "küçük bir kadın" olarak tanımladığı ve ona "Seni göremiyorum bile" dediği bir konuşmanın ardından gerçekleşti.

Karara tepki gösteren Cortese, İtalyan hükümetinin "ifade özgürlüğü ve gazetecilikteki muhalefet konusunda ciddi sorunlar yaşadığını" söyledi.

İkili ilk olarak, Meloni'nin aşırı sağcı İtalya Kardeşleri partisinin hala muhalefette olduğu Ekim 2021'de, Cortese'nin X'te (eski adıyla Twitter) Meloni'nin sahte bir görüntüsünü yayınlamasının ardından karşı karşıya gelmişti.

"SENİ GÖREMİYORUM BİLE"

Fotoğrafta Meloni, Mussolini'nin çerçevelenmiş bir fotoğrafının yapay olarak eklendiği bir kitaplığın önünde dururken görülüyor.

Meloni, Facebook'ta yaptığı paylaşımda , fotoğrafın "benzersiz bir öneme" sahip olduğunu ve yasal işlem başlatacağını söyledi.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde Cortese, sahte olduğunu anladıktan sonra fotoğrafı sildiğini söyledi ve Meloni'yi kendisine karşı "medya saldırısı" yaratmakla suçladı.

Daha sonra ayrı bir gönderide, "Beni korkutamazsın, Giorgia Meloni. Sonuçta, sadece 1,2 m boyundasın. Seni göremiyorum bile."

İtalyan medyasında Meloni'nin boyu 1,63 metre.

19 Temmuz 2024
Sinem Dedetaş'tan İBB adaylığına açık kapı: Çok güzel bir yakıştırma 

31 Mart Yerel Seçimleri'nde CHP'den Üsküdar Belediye Başkan adayı olan ve yarışı rakiplerinin önünde bitiren Sinem Dedetaş'ın ismi "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan sonraki yeni İBB Başkanı" olarak dillendiriliyor. Gözlerin üzerine çevrildiği Dedetaş ise konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

"İBB ADAYI OLUR MUSUNUZ?"

Bir YouTube yayınına konuk olan Dedetaş, "Herkes size baktığında şunu görüyor, İstanbul'un bir sonraki büyükşehir belediye başkanı siz olacakmışsınız gibi bir hava var. Böyle bir fikriniz var mı? Başınıza bela açmak istemem, parti içerisindeki okları üzerinize çevirmek istemem ama Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığına giderse siz de İBB Başkan adaylığına gider misiniz?" sorusuna şu şekilde cevap verdi: 

"GÜZEL BİR YAKIŞTIRMA"

"Çok güzel bir yakıştırma. Bunu duyuyorum. Biz kendi içimizde bunları konuşmuyoruz çünkü Üsküdar'a odaklanmamız lazım. Zihin başka yere dağılmamalı. Tabii çok onur verici bir şey. Şunu da biliyorum; siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. O yüzden bu gündemin nasıl olacağı, nasıl gelişeceği belli olmayacağı için biz kendi konularımız arasına bunu almıyoruz. En azından layık görülmek bile mutluluk verici."

OYLARIN YARISINI ALARAK SEÇİLMİŞTİ

31 Mart Yerel Seçimleri'nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun girişimleri sonrası CHP'nin Üsküdar adayı olan Sinem Dedetaş, AK Partili rakibi Hilmi Türkmen'e yaklaşık 24 bin oy fark atmıştı. Sinem Dedetaş oyların yüzde 49.90'ını alırken Hilmi Türkmen ise yüzde 42.37'de kalmıştı. 

#r-2941869,2959760,2959745,2959659#

20 Temmuz 2024
İbrahim Erkal'ın eşi acı günü ilk kez anlattı! "2,5 saat yalnız başına beklemiş"

2017 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İbrahim Erkal'ın eşi Filiz Erkal, katıldığı programda eşinin öldüğü haberini nasıl aldığını ilk kez anlattı. Zaman zaman göz yaşlarını tutamayan Filiz Erkal, "12 günlükken babası ölen kızım Elif Su bile babasını çok iyi tanıyor ve çok seviyor." dedi. 

FİLİZ ERKAL, EŞİ İBRAHİM ERKAL'IN ÖLÜM HABERİNİ ALDIĞI ANI ANLATTI 

İbrahim Erkal'ın vefat ettiği anı anlatan Filiz Erkal, "Akşam 9'da çıktı bir daha gelemedi. Beni en çok üzen 2.5 saat o otoparkta kimsesiz kalışıydı. "Uyuyup kalmışım" Ben onu normalde hep arardım. O gün de bebek çok fazla ağladı, huzursuzdu. Onunla birlikte uyuyup kalmışım. Telefona uyandım. Komşum kızını doktora götürüyor, İbrahim'i yerde görüyor. Güvenlik aradı beni. Benim de teyzemle yardımcım yanımdaydı. Onlar indiler. İnen, gelmedi... "İnanmadım" Bebek var inemiyorum. Ambulans geliyor, polis geliyor. Yukarıdan izliyorum ama inemiyorum. Bir şey olduğunu fark ettim tabii. Teyzem çıkınca 'İbrahim Abi'nin tansiyonu yükselmiş' diye söyledi. İnanmadım. Sonra hastaneye gidince... Hastanede bir kere gördüm bir daha görmedim. Doktorlarla görmeye girdiğimde 'Ölmüş' dedim." diyerek yaşadığı büyük üzüntüyü anlattı. 

Bize hep 'para pul önemli değil onlar gelir geçer ben size çok güzel bir miras bırakacağım' demişti. Doğru demiş 12 günlükken babası ölen kızım Elif Su bile babasını çok iyi tanıyor ve çok seviyor. Bizi her gören İbrahim'in nasıl iyi bir insan olduğunu nasıl sevdiklerini anlatıyor. Bu bizi çok gururlandırıyor. 7 sene geçti hala gönüllerde." sözleriyle eşine olan özlemini ve sevgisini dile getirdi. 

19 Temmuz 2024
Uludağ Premium Ultra Trail’de kazananlar belli oldu

Uludağ Alan Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Uludağ Premium isim sponsorluğunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarında bu sene 7’ncisi gerçekleşen Ultra Trail’de, birbirinden önemli sporcular yer aldı. Geleneksel hale gelen “Uludağ Premium Ultra Trail”, “4 Mevsim Uludağ” mottosu ile koşuldu.

2 bin 543 metrelik Uludağ’ın eşsiz doğal güzellikleri arasındaki organizasyon; Anadolu Sigorta, Asics, Bursa Teleferik, Ceylan Splendor Uludağ, Climbolic, Decathlon ana sponsorluğunda, Almira Hotel, Doca Textile Tech, Garmin Türkiye, Lifeon Concept, Power App, Segway-Ninebot, Yankı Yemek&Catering ve Züber Lezzetler co-sponsorluğunda gerçekleşti. Bursa Valiliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, ANDA Arama Kurtarma katkılarıyla düzenlendi.

Uludağ 2. Oteller Bölgesi’nden UPUT100K, UPA66K, UPGE30K, UP16K ve UP6K’lık parkurlarda başlayan yarışta sporcular; Cennet Tepe, Kirazlıyayla, Süleymaniye, Hünkar Köşkü, Zeyniler, Cumalıkızık, Kürekli Şelalesi, Saitabat Şelalesi, Alaçam, Buzul Göletler, Uludağ Zirve, Softaboğan Şelalesi, Bakacak, Kurbağakaya ve Sarıalan’ı geçerek başladıkları yerde finişi gördü.

35 ÜLKEDEN 2 BİN 660 SPORCU MÜCADELE ETTİ

Her sene katılımcı sayısında önemli gelişme yaşayan Uludağ Premium Ultra Trail’de 35 ülkeden 2 bin 660 sporcu yer aldı.

SPOR VE SANAT BİR ARADA

Bir yarış olma özelliğinin yanı sıra spor ve sanatı bir araya getiren organizasyonda katılımcılar, bir yandan Uludağ’da koşu deneyimi yaşadı bir yandan da konserler, grafiti sanatçısının sunduğu görsel şölen ve heykeltraşın sanatını icra ettiği çalışmalarla buluştu. Birçok aktiviteyi içinde barındıran Uludağ Premium Ultra Trail, parkur boyunca unutulmayacak anlar yaşattı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası işbirliğinde belirlenen alanlarda yer alan sanatçılar, birbirinden önemli eserleri ormanın içinde koşucuların dinletisine sundu.

UPUT, Ceren Toksöz, Neyzen ve Sattas’ın sahne aldığı organizasyonda yarışçılar ve yarış severler keyifli anlar yaşadı. Ümit Şentürk’ün grafitileri ile heykeltraş Ramazan Eroğlu’nun eserleri de etkinlik alanında büyük beğeni topladı.

14 Temmuz 2024
Seri bebek katili hemşire bir kez daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere'de geçtiğimiz yıl 7 yenidoğan bebeği öldürmekle, 6 bebeği ise öldürmeye çalışmakla suçlanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan hemşire Lucy Letby, mahkemede ''Ben masumum'' diye bağırdı. İkinci kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Letby, başka bir bebeği daha öldürme suçuyla mahkemeye çıktı.

Chester Hastanesi ve Liverpool Kadın Hastanesi'nde Letby'nin başka bebeklere zarar verip vermediğine dair soruşturma devam ediyor.

BEBEKLERİ NEDEN ÖLDÜRDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Savcı Nicola Wyn Williams, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Lucy Letby, bir başka bebeği öldürmeye teşebbüsten de hüküm giydi. Bu zor, karmaşık ve rahatsız edici bir dava oldu. Eğitimli bir hemşire, en savunmasız bebekleri hedef aldı. Neden bu suçları işlediğini hala bilmiyoruz. Ancak Savcılık, sadece sanığın suçu işlediğini kanıtlamalıdır.''

''İki ayrı jüri Letby'yi suçlu buldu ve verilen ceza onun hapisten asla çıkamayacağı anlamına geliyor. Bu, aileler için pek teselli olmasa da, düşüncelerimiz bugün tekrar onlarla birlikte." dedi.

EVİNDEN NOTLAR ÇIKMIŞTI

5'i erkek, 2'si kız 7 bebeği öldürmekle, 10 bebeği de öldürmeye teşebbüsle yargılanan hemşire Lucy Letby'nin evinde yapılan aramada, kendi el yazısıyla yazılmış bazı notlar bulunmuştu. 

Hemşire Letby'nin notlarında ''Hangi iddialar kim tarafından yapıldı?", "Yorumlarını destekleyecek yazılı delilleri var mı?" gibi ifadelere yer verdiği kaydedilmişti. Notların birinde "Yanlış bir şey yapmadım ve ellerinde kanıt yok, neden saklanmak zorundayım?" ifadesinin yazılı olduğu, bir diğer notta ise "Ben kötü biriyim.", "Yeterince iyi olmadığım için onları bilerek öldürdüm." şeklindeki ifadelerin yer aldığı belirtilmişti. 

NELER OLMUŞTU?

Öte yandan hemşireye yöneltilen suçlamalar kontes Chester hastanesinde 2015-2016 yılları arasında şüpheli bebek ölümlerinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Hastane yönetiminin başlattığı soruşturmada bebek ölümlerinin hep Lucy Letby'nin nöbetçi olduğu sırada gerçekleştiği belirlenmişti.

Polisin devreye girmesiyle Letby'nin bebekleri vücutlarına insülin veya hava vererek öldürdüğü sonucuna varılmıştı. Polis, hemşirenin çocuklara eziyet ederek öldürdüğü tespitinde de bulunmuştu.

#r-2959909,2959816#

5 Temmuz 2024
Üçüncü kez kurulan SHP'nin lideri Burak Çelik oldu

Üçüncü kez yeniden kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP), genel başkanlığa film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik'in seçildiğini açıkladı. SHP Kurucular Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada; partinin resmi olarak 28 Haziran'da yaklaşık 5 aylık çalışmalar sonucunda, geçmişte SHP, DSP ve CHP'de siyaset yapmış isimlerin oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu'nun ortak noktada buluşmasıyla kurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, partinin yıllar sonra yeniden Türk siyaset sahnesinde yer almasının 'bazı kesimleri rahatsız ettiği, günlerdir partiye ve Kurucular Kurulu üyelerine baskı yapıldığı' belirtildi.

GENEL MERKEZ BU AY İÇERİSİNDE AÇILACAK

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre; partinin yeni genel merkez binasının bu ay içerisinde hizmete açılacağı, çok sayıda sinema sanatçısının, eski ve güncel belediye başkanının, bürokrat ile aktif görevde bulunan meclis üyesinin partiye katılmak istediği belirtilen açıklamada, 60 ilde teşkilatlanarak eylülde kongre yapılacağı bilgisi verildi.

"HİÇBİR SİYASİ PARTİYİ BÖLMEK, DESTEKLEMEK YA DA KAYBETTİRMEK GİBİ BİR GAYEMİZ YOKTUR"

Türkiye'nin tüm kesimlerini kucaklayan bir siyasi anlayışla, Atatürkçü ve özgürlükçü olarak milletin huzuruna çıkmaktan gurur duyulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hiçbir siyasi partiyi bölmek, desteklemek ya da kaybettirmek gibi bir gayemiz yoktur. Bizler, bu millete yeni bir yol açmak istiyoruz. Kurucu Genel Başkanımız merhum Erdal İnönü, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kurduğumuz 7 kişilik Yüksek İstişare Kurulumuzun ortak desteği ve kurucular kurulumuzun imzası ile partimizin genel başkanlığına, uzun yıllar belediye başkanlarının ve milletvekillerinin danışmanlık ve reklam çalışmalarını yürüten, genç, dinamik, Erdal İnönü'nün mirası olan sosyal demokrasiyi yeniden genç kuşaklara ve milletimize aktaracak kişi, film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik seçilmiştir"

#r-2960585#

11 Temmuz 2024
İş dünyası Moody's'in Türkiye kararından memnun

İş dünyasının önemli temsilcileri not kararını memnuniyetle karşıladı. Hafta başında yaptığı açıklamada iki kademe not artışını öngören ve Moody’s raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Kork, kredi notu artışının disiplinle uygulanan ekonomi programının bir sonucu olduğunu belirterek, “Türkiye’deki siyasi istikrar, güven ortamı ama bununla beraber uygulanan doğru ekonomi politikalarının sonucunda bu karar alınmıştır. Önceki açıklamamızda not artışının hangi seviyede olacağını bildirmiştik. Zaten küresel piyasaların ve finans kuruluşlarının programa olan güveni aşikâr. Programın çıktılarını güçlü bir şekilde hissetmeye başladık. Bu süreçte ülkemiz gri listeden çıkma başarısı da elde etti. Not artış trendinin devam edeceği kanaatindeyim. Özellikle sonbahar aylarında not artışları arka arkaya gelecektir. Not artırımı sermaye girişini hızlandırır. Sermaye girişinin olduğu ortamda ne kur, ne enflasyon ne de cari açık problemi kalır.” ifadelerini kullandı.

“Yabancı sermaye Türkiye'ye ciddi teveccüh gösteriyor”

Dr. Erkan Kork, bundan sonra gerek doğrudan yatırım gerek portföy yatırımı anlamında daha büyük yatırımlar beklediklerini kaydederek, “Yabancı sermaye Türkiye’ye ciddi anlamda teveccüh gösteriyor. Uluslararası doğrudan yatırımların yıl sonuna kadar ivmelenmesini bekliyorum. Kuşkusuz bu gelişmeler bir tesadüf değil; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekonomi yönetiminin yoğun çabalarıyla izlenen basiretli, gerçekçi ve tutarlı politikaların kararlılıkla uygulanmasının bir sonucudur. Türkiye'nin kredi notunun bu seviyeye ulaşmasının sadece kamunun değil, özel sektör kuruluşlarının da finansmana erişimini olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Bu not, hazinemizin ve şirketlerimizin borçlanma yükünü azaltacak ve ülkemizin uzun vadeli büyümesine olumlu katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

20 Temmuz 2024
Adli tatil yarın başlıyor

Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtay'da nöbetçi heyetler görev yapacak.

Danıştay'da görev yapacak nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca "yürütmenin durdurulması" taleplerini karara bağlayabilecek.

Yargıtay'da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Nöbetçi ceza dairesi, tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.

YENİ ADLİ YIL 2 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

Adli tatil, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 102'nci, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 331'nci, Danıştay Kanunu'nun 86'ncı, İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 61'inci maddeleri gereğince, her yıl 20 Temmuz'da başlayıp 31 Ağustos'ta sona eriyor.

Yeni adli yıl, 1 Eylül'ün pazar gününe denk gelmesi nedeniyle, 2 Eylül'de Yargıtay'da düzenlenecek törenle başlayacak.

Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor.

EYLÜLDE ÖNEMLİ DAVALARIN GÖRÜLMESİNE DEVAM EDİLECEK

Yeni adli yılın başlamasının ardından başkentte kamuoyunca önemli görülen davaların görülmesine devam edilecek.

Bu kapsamda, 9 Eylül'de Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davası, 30 Eylül'de de eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davaların duruşması görülecek.

FETÖ'nün gizli sorumlusu olduğu iddiasıyla "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan hakkında dava açılan Kemalettin Özdemir de 11 Eylül'de hakim karşısına çıkacak.

Ayrıca, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının sonunda hakem Halil Umut Meler'e saldıran, aralarında eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın da bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına 2 Ekim'de devam edilecek.

19 Temmuz 2024