Tgrt Haber
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
YouTube Music için mırıldanarak şarkı arama özelliği kullanıma sunuldu

YouTube Music'in arama çubuğundaki bir dalga formu simgesiyle erişilebilen mırıldanarak şarkı bulma özelliği, eşleşmeleri bulmak için 100 milyondan fazla resmi şarkıdan oluşan katalogdan yararlanıyor. Bu özellik iOS ve Android'deki YouTube Music aboneleri tarafından kullanılabilir.

MIRILDANARAK ŞARKI BULMA ÖZELLİĞİ YOUTUBE MUSIC KULLANICILARINA AÇILDI

YouTube Music sözcüsü, Music Business Worldwide'a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, uygulamanın kullanıma sunulduğunu doğruladı ve "Bunu gelecekte daha da fazla YouTube Music kullanıcısına sunmayı umuyoruz" dedi.

Bu arada geçtiğimiz yıl, YouTube gibi Alphabet'e ait olan Google, metin komutlarından ve mırıldanmalardan yüksek kaliteli müzik üretebilen 'deneysel bir yapay zeka' aracı olan MusicLM'yi tanıtmıştı.

Yeni arama özelliğine ek olarak YouTube Music, ABD'deki Premium aboneleri için yapay zeka tarafından oluşturulan konuşma radyosunu deniyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların istedikleri müzik tercihlerini sözlü olarak açıklayarak özel radyo istasyonları oluşturmalarına olanak tanıyor.

Ayrıca ekim ayında YouTube Music, kullanıcıların yapay zeka kullanarak kişiselleştirilmiş çalma listesi resmi oluşturmasına olanak tanıyan deneysel bir özellik başlattı.

Bir yıldan kısa bir süre önce kullanıma sunulan bir diğer yeni özellik ise kısa şarkı parçacıklarından oluşan kişiselleştirilmiş bir akış sunan

Örnekler sekmesi.

YouTube Music, kullanıcıların öneriler arasında gezinebileceğini, yeni müzikler keşfedebileceğini ve şarkıları veya müzik videolarını kitaplıklarına kaydedebileceğini söyledi.

#r-2961579,2961438#

16 Temmuz 2024
"Çözen Kazanır" sonuçları (16 Temmuz) açıklandı! İşte ilk 10'a giren isimler

Her gün, 5 bin TL’lik hediye çekinden iPhone 15’e kadar birçok farklı ödüller yarışmanın birincisine armağan ediliyor. Gelecek ödüller arasında araba, arsa ve evin olacağı yarışma programı 30 dakika sürerken yarışmacılara 15’er soru soruluyor.

SONUÇLAR TGRTHABER.COM VE SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDA

“Çözen Kazanır” programına katılan yarışmacılar arasında birinci olan ve ilk on sıraya giren isimlerin listesiyle birlikte cevap anahtarları da bir sonraki gün saat 12.00’da tgrthaber.com ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor.

16 TEMMUZ 2024 TARİHLİ ÇÖZEN KAZANIR’DA İLK 10’A GİREN YARIŞMACILARIN İSİMLERİ

ÇÖZEN KAZANIR'A NASIL KATILABİLİRSİNİZ? (KATILIM FORMU İÇİN TIKLAYINIZ)

Seyircileri ekran başından interaktif bir deneyime sürükleyen Çözen Kazanır yarışma programına katılmak için hiçbir mülakat ve başvuru şartı bulunmuyor. Programa katılmak isteyen izleyiciler evde veya herhangi bir yerden dahil olabiliyor. Çözen Kazanır programına katılım için yoğunluk yaşamamak adına şimdi de başvurabilirsiniz.

Çözen Kazanır programına katılmak için sadece bir akıllı telefon, bilgisayar veya tabletinizin olması yeterli oluyor. TGRT Haber'in öncelikle resmi yarışma sitesine Telefon numaranız, e-mail adresiniz veya Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş yaptıktan sonra yarışmanın başlamasını beklemeniz yeterli olacak. Yarışma başladığında Alper Altun tarafından sorular televizyon ekranlarında sorulacak. İzleyiciler ise cevapları telefon, bilgisayar veya tabletlerinden yanıtlayacak.

#r-2960673,2953916,2955141,2955177#

16 Temmuz 2024
IMF Türkiye için büyüme tahminini güncelledi! Çin ve ABD büyüme tahminleri de belli oldu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Küresel Ekonomi Zor Bir Durumda" başlığıyla yayımladığı raporundan ekonomide büyüme beklentilerini sıraladı. Küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,2 olarak açıklayan kurum Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini yükseltti.

PARA POLİTİKALARINDA NORMALLEŞME ZORLAŞTI

Raporda, küresel ekonominin nisan ayında yapılan tahminlerle uyumlu olarak 2024'te yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği belirtildi. IMF'nin raporunda, küresel ekonominin gelecek yıl ise yüzde 3,3 büyümesinin tahmin edildiği aktarıldı. Fonun nisan ayındaki tahminlerinde küresel ekonominin 2025'te yüzde 3,2 büyümesi öngörülmüştü.

Hizmet enflasyonunun, dezenflasyondaki ilerlemeyi geciktirdiği ve bunun da para politikasının normalleşmesini zorlaştırdığı kaydedilen raporda, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin ve artan ticari gerilimler ile politika belirsizliği bağlamında faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ihtimalinin arttığı ifade edildi.

Raporda, bu riskleri yönetmek ve büyümeyi korumak için politika bileşiminin fiyat istikrarını sağlayacak ve azalan tamponları yenileyecek şekilde dikkatli bir şekilde sıralanması gerektiği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME BEKLENTİSİ BELLİ OLDU

Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerinin de paylaşıldığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,6 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyümesinin beklendiği kaydedildi. IMF nisan ayındaki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin 2024'te yüzde 3,1 ve 2025'te yüzde 3,2 büyümesini öngörmüştü.

ABD EKONOMİSİNDE DÜŞÜK BÜYÜME BEKLENİYOR

ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisi 2024 yılı için yüzde 2,7'den yüzde 2,6'ya düşürülen raporda, ülke ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde 1,9 olarak korunduğu aktarıldı. Raporda, Avro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise bu yıl için yüzde 0,8'den yüzde 0,9'a çıkarıldığı, 2025 yılı için yüzde 1,5'te sabit bırakıldığı kaydedildi.

Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'nın büyüme tahminin bu yıl için yüzde 0,2 ve gelecek yıl için yüzde 1,3 olarak korunduğu belirtilen raporda, Fransa ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 0,7'den yüzde 0,9'a çıkarıldığı, gelecek yıl için ise yüzde 1,4'ten yüzde 1,3'e indirildiği bildirildi.

Raporda, İtalya ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin 2024 yılı için yüzde 0,7'de sabit bırakıldığı ve gelecek yıl için yüzde 0,7'den yüzde 0,9'a çıkarıldığı, İspanya ekonomisine ilişkin büyüme tahminin de bu yıl için yüzde 1,9'dan yüzde 2,4'e yükseltildiği ve gelecek yıl için yüzde 2,1 olarak korunduğu kaydedildi.

IMF'nin raporunda, İngiltere ekonomisinin büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 0,5'ten yüzde 0,7'ye yükseltilirken, gelecek yıl için yüzde 1,5'te sabit tutulduğu ifade edildi.

ÇİN EKONOMİSİ BU YIL DA BÜYÜYECEK

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri grubunda ise Çin ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4,6'dan yüzde 5'e ve gelecek yıl için yüzde 4,1'den yüzde 4,5'e yükseltildiği aktarıldı.

Hindistan ekonomisinin bu yıla dair büyüme beklentisinin yüzde 6,8'den yüzde 7'ye yükseltildiği belirtilen raporda, ülke ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde 6,5'te sabit tutulduğu kaydedildi. Raporda, Rusya ekonomisine ilişkin büyüme tahminin ise bu yıl için yüzde 3,2 olarak korunduğu, gelecek yıl için yüzde 1,8'den yüzde 1,5'e indirildiği bildirildi.

#r-2961585,2961568,2961601#

 

16 Temmuz 2024
Uludağ Premium Ultra Trail’de kazananlar belli oldu

Uludağ Alan Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Uludağ Premium isim sponsorluğunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarında bu sene 7’ncisi gerçekleşen Ultra Trail’de, birbirinden önemli sporcular yer aldı. Geleneksel hale gelen “Uludağ Premium Ultra Trail”, “4 Mevsim Uludağ” mottosu ile koşuldu.

2 bin 543 metrelik Uludağ’ın eşsiz doğal güzellikleri arasındaki organizasyon; Anadolu Sigorta, Asics, Bursa Teleferik, Ceylan Splendor Uludağ, Climbolic, Decathlon ana sponsorluğunda, Almira Hotel, Doca Textile Tech, Garmin Türkiye, Lifeon Concept, Power App, Segway-Ninebot, Yankı Yemek&Catering ve Züber Lezzetler co-sponsorluğunda gerçekleşti. Bursa Valiliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, ANDA Arama Kurtarma katkılarıyla düzenlendi.

Uludağ 2. Oteller Bölgesi’nden UPUT100K, UPA66K, UPGE30K, UP16K ve UP6K’lık parkurlarda başlayan yarışta sporcular; Cennet Tepe, Kirazlıyayla, Süleymaniye, Hünkar Köşkü, Zeyniler, Cumalıkızık, Kürekli Şelalesi, Saitabat Şelalesi, Alaçam, Buzul Göletler, Uludağ Zirve, Softaboğan Şelalesi, Bakacak, Kurbağakaya ve Sarıalan’ı geçerek başladıkları yerde finişi gördü.

35 ÜLKEDEN 2 BİN 660 SPORCU MÜCADELE ETTİ

Her sene katılımcı sayısında önemli gelişme yaşayan Uludağ Premium Ultra Trail’de 35 ülkeden 2 bin 660 sporcu yer aldı.

SPOR VE SANAT BİR ARADA

Bir yarış olma özelliğinin yanı sıra spor ve sanatı bir araya getiren organizasyonda katılımcılar, bir yandan Uludağ’da koşu deneyimi yaşadı bir yandan da konserler, grafiti sanatçısının sunduğu görsel şölen ve heykeltraşın sanatını icra ettiği çalışmalarla buluştu. Birçok aktiviteyi içinde barındıran Uludağ Premium Ultra Trail, parkur boyunca unutulmayacak anlar yaşattı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası işbirliğinde belirlenen alanlarda yer alan sanatçılar, birbirinden önemli eserleri ormanın içinde koşucuların dinletisine sundu.

UPUT, Ceren Toksöz, Neyzen ve Sattas’ın sahne aldığı organizasyonda yarışçılar ve yarış severler keyifli anlar yaşadı. Ümit Şentürk’ün grafitileri ile heykeltraş Ramazan Eroğlu’nun eserleri de etkinlik alanında büyük beğeni topladı.

14 Temmuz 2024
Seri bebek katili hemşire bir kez daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere'de geçtiğimiz yıl 7 yenidoğan bebeği öldürmekle, 6 bebeği ise öldürmeye çalışmakla suçlanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan hemşire Lucy Letby, mahkemede ''Ben masumum'' diye bağırdı. İkinci kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Letby, başka bir bebeği daha öldürme suçuyla mahkemeye çıktı.

Chester Hastanesi ve Liverpool Kadın Hastanesi'nde Letby'nin başka bebeklere zarar verip vermediğine dair soruşturma devam ediyor.

BEBEKLERİ NEDEN ÖLDÜRDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Savcı Nicola Wyn Williams, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Lucy Letby, bir başka bebeği öldürmeye teşebbüsten de hüküm giydi. Bu zor, karmaşık ve rahatsız edici bir dava oldu. Eğitimli bir hemşire, en savunmasız bebekleri hedef aldı. Neden bu suçları işlediğini hala bilmiyoruz. Ancak Savcılık, sadece sanığın suçu işlediğini kanıtlamalıdır.''

''İki ayrı jüri Letby'yi suçlu buldu ve verilen ceza onun hapisten asla çıkamayacağı anlamına geliyor. Bu, aileler için pek teselli olmasa da, düşüncelerimiz bugün tekrar onlarla birlikte." dedi.

EVİNDEN NOTLAR ÇIKMIŞTI

5'i erkek, 2'si kız 7 bebeği öldürmekle, 10 bebeği de öldürmeye teşebbüsle yargılanan hemşire Lucy Letby'nin evinde yapılan aramada, kendi el yazısıyla yazılmış bazı notlar bulunmuştu. 

Hemşire Letby'nin notlarında ''Hangi iddialar kim tarafından yapıldı?", "Yorumlarını destekleyecek yazılı delilleri var mı?" gibi ifadelere yer verdiği kaydedilmişti. Notların birinde "Yanlış bir şey yapmadım ve ellerinde kanıt yok, neden saklanmak zorundayım?" ifadesinin yazılı olduğu, bir diğer notta ise "Ben kötü biriyim.", "Yeterince iyi olmadığım için onları bilerek öldürdüm." şeklindeki ifadelerin yer aldığı belirtilmişti. 

NELER OLMUŞTU?

Öte yandan hemşireye yöneltilen suçlamalar kontes Chester hastanesinde 2015-2016 yılları arasında şüpheli bebek ölümlerinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Hastane yönetiminin başlattığı soruşturmada bebek ölümlerinin hep Lucy Letby'nin nöbetçi olduğu sırada gerçekleştiği belirlenmişti.

Polisin devreye girmesiyle Letby'nin bebekleri vücutlarına insülin veya hava vererek öldürdüğü sonucuna varılmıştı. Polis, hemşirenin çocuklara eziyet ederek öldürdüğü tespitinde de bulunmuştu.

#r-2959909,2959816#

5 Temmuz 2024
İsrailli Bakan'dan Netanyahu'ya Gazze tehdidi: Hükümeti deviririz

Gazze'de Filistinlileri acımasızca katleden İsrail kana doymuyor. İsrailli aşırı sağcı Ulusal Misyonlar Bakanı Orit Strock, ordunun Philadelphi Koridoru ve 'Netzarim hattı'ndan çekilmesi halinde hükümeti devireceklerini söyledi.

NETANYAHU'YU TEHDİT ETTİ

Kanal12'nin haberine göre Strock, İsrail'den Gazze'ye açılan Kerem Ebu Salim (Şalom) Kapısı'nda yaptığı konuşmada, "Şimdi Kerem Şalom Sınır Kapısı'ndayız buradan 50 metre ileride Refah Sınır Kapısı var. Eğer ordu, Philadelphi Koridoru ya da Netzarim'den çekilirse hükümeti deviririz. Netanyahu da bunu çok iyi biliyor" ifadesini kullandı.

Netanyahu, daha önceden yaptığı açıklamalarda, Mısır'dan Gazze'ye silah kaçakçılığı yapıldığını öne sürerek, İsrail ordusunun "Philadelphi Koridoru"nda kalacağını dile getirmişti.

MISIR İSRAİL ORDUSUNUN ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

İsrail'in söz konusu sınır hattını elinde tutmasına Mısır'ın karşı çıktığı biliniyor. Hamas, Tel Aviv ile ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakerelerinde, İsrail ordusunun Philadelphi Koridoru da başta olmak üzere Gazze'den çekilmesini talep ediyor.

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Refah'a kara saldırısı başlatmasının ardından 29 Mayıs'ta Gazze-Mısır sınır hattı Philadelphi Koridoru'nu ele geçirdiğini, burada Mısır'ın Sina Çölü'ne açılan 20 tünel bulduğunu duyurmuştu.

Buna karşın "Kahire haber kanalı"na konuşan üst düzey bir Mısırlı, Gazze'den Mısır'a açılan tüneller olduğunu reddetmiş, "Tel Aviv'in Gazze'deki başarısızlıklarını örtmek için bu tür yalanlara başvurduğu" yanıtını vermişti.

Haaretz gazetesi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ni ortadan bölen Netzarim Koridoru'nda konuşlandığını, bu hat boyunca sivil yerleşimlerin patlayıcılarla yıkıldığını uydu görüntüleriyle ortaya çıkarmıştı.

#r-2961609,2961556#

16 Temmuz 2024
Üçüncü kez kurulan SHP'nin lideri Burak Çelik oldu

Üçüncü kez yeniden kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP), genel başkanlığa film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik'in seçildiğini açıkladı. SHP Kurucular Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada; partinin resmi olarak 28 Haziran'da yaklaşık 5 aylık çalışmalar sonucunda, geçmişte SHP, DSP ve CHP'de siyaset yapmış isimlerin oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu'nun ortak noktada buluşmasıyla kurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, partinin yıllar sonra yeniden Türk siyaset sahnesinde yer almasının 'bazı kesimleri rahatsız ettiği, günlerdir partiye ve Kurucular Kurulu üyelerine baskı yapıldığı' belirtildi.

GENEL MERKEZ BU AY İÇERİSİNDE AÇILACAK

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre; partinin yeni genel merkez binasının bu ay içerisinde hizmete açılacağı, çok sayıda sinema sanatçısının, eski ve güncel belediye başkanının, bürokrat ile aktif görevde bulunan meclis üyesinin partiye katılmak istediği belirtilen açıklamada, 60 ilde teşkilatlanarak eylülde kongre yapılacağı bilgisi verildi.

"HİÇBİR SİYASİ PARTİYİ BÖLMEK, DESTEKLEMEK YA DA KAYBETTİRMEK GİBİ BİR GAYEMİZ YOKTUR"

Türkiye'nin tüm kesimlerini kucaklayan bir siyasi anlayışla, Atatürkçü ve özgürlükçü olarak milletin huzuruna çıkmaktan gurur duyulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hiçbir siyasi partiyi bölmek, desteklemek ya da kaybettirmek gibi bir gayemiz yoktur. Bizler, bu millete yeni bir yol açmak istiyoruz. Kurucu Genel Başkanımız merhum Erdal İnönü, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kurduğumuz 7 kişilik Yüksek İstişare Kurulumuzun ortak desteği ve kurucular kurulumuzun imzası ile partimizin genel başkanlığına, uzun yıllar belediye başkanlarının ve milletvekillerinin danışmanlık ve reklam çalışmalarını yürüten, genç, dinamik, Erdal İnönü'nün mirası olan sosyal demokrasiyi yeniden genç kuşaklara ve milletimize aktaracak kişi, film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik seçilmiştir"

#r-2960585#

11 Temmuz 2024
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Gülpınar: Refah Market Şanlıurfa'mıza hayırlı olsun

Yakında hizmete girecek olan Refah Market hakkında ilk önce Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Cesur'dan bilgi alan Başkan Mehmet Kasım Gülpınar, Refah Marketi gezdikten sonra Basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Pilot bölge olarak Şanlıurfa’da hayata geçirilen Refah Market, sosyal belediyecilik anlayışının bir ürünü olarak dikkat çekiyor. Market içerisinde yaklaşık 300 çeşit ürün bulunmakta olup, reyonlarda boykot ürünlerine yer almıyor. Disiplinli ve kontrol edilebilir bir yönetim anlayışıyla hizmet verecek olan Refah Market, sosyal belediyeciliği önceleyen bir perspektifle hareket edecek.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulmuş olan İbrahim’i Yardımlaşma ve Kardeşlik Derneği ile işbirliği içerisinde yürütülen proje, Başkan Mehmet Kasım Gülpınar'ın bireysel katkılarıyla da destekleniyor.


 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, iki aylık maaşını İbrahim’i Yardımlaşma ve Kardeşlik Derneği aracılığıyla Refah Market'e bağışladı. Bu bağış, şehirdeki sosyal yardımların sürdürülebilirliği ve genişlemesi açısından önem taşıyor.

BAŞKAN MEHMET KASIM GÜLPINAR, “DİSİPLİNLİ VE DENETİM ALTINDA OLAN BİR YAPIYI FAALİYETE GEÇİRİYORUZ”

Refah Markette ki reyonlarda ki ürünleri inceledikten sonra Basın mensuplarına bir değerlendirmelerde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, “Bugün ilk meyvesini aldığım hizmetlerden birini faaliyete hep birlikte inşallah geçiriyoruz. Öncelikle bütün Urfa’mıza hayırlı olsun" dedi. Başkan Gülpınar "Tabii şunu özellikle vurgulamak lazım bizim siyaset anlayışımız hiçbir şekilde daha önce yapılan hiçbir şeyi inkâr etmek üzerine kurulmadı. Biz her zaman taş üstüne taş koyanlardan Allah razı olsun dedik, teşekkür etmeyi bildik. Vefasızlık bizim kesinlikle kendi şiarımızda düsturumuzda olmaz. Siyaset anlayışımızda asla böyle bir şey olmaz. Bina sadece temelden ibaret değildir. Bir temel attığınızda o binayı inşa etmiş olmuyorsunuz. Burada temel atanlara ben tabii ki teşekkür ediyorum Allah razı olsun diyorum.  

Ama şimdi içine girdiğinizde sadece 15 - 16 çeşit ürünün olduğu bir yapıdan ve kaydı tutulmayan, kimin ne şekilde istifade ettiği belli olmayan, hak etmeyenlerin dahi burada gelip istifade ettiği bir anlayıştan biz tamamen disiplinli bir şekilde ve tamamen denetim altında olan bir yapıyı bugün faaliyete geçiriyoruz.” Dedi.

BAŞKAN MEHMET KASIM GÜLPINAR, “ İLERLEYEN SÜREÇTE İLÇELERDE DE REFAH MARKET AÇACAĞIZ”

Refah Market’in sayısını artırma gayreti içerisinde olacaklarının altını çizen Başkan Mehmet Kasım Gülpınar ilerleyen süreçte ilçelerde de açmayı planladıklarını ifade ederek iki aylık maaşını da dernek aracılığıyla hayra açılan kapı olan Refah Market’e bağışladığını açıkladı. Başkan Mehmet Kasım Gülpınar, “Şu anda içeride yaklaşık 300 çeşit ürün var. Bizim İbrahim’i Kardeşlik Ve Yardımlaşma Derneği üzerinden bundan sonra bu faaliyetler yürütülecek. Bu dernek belediyenin mevcut olan bir derneğidir. Özellikle vurgulamak istiyorum çünkü Urfa’da hayırseverlerimiz çoktur. Ben biliyorum ki onlar da mutlaka bu işe el atacaklardır. Çünkü bu yapılar hayırseverlerin de desteğiyle ayakta duran yapılardır.” Sözlerine yer verdi.

Başkan Gülpınar açıklamasını şu sözlerle tamamladı“ Biz burada belediye eliyle inşallah sağlam bir yönetimle o paranın hiçbir kuruşu zayi olmadan fakir fukaraya özellikle yardım amaçlı böyle bir faaliyeti bugün Urfa’da pilot uygulama olarak burada uygulamaya geçirdik. İnşallah bundan sonra bunu yaygınlaştıracağız.  Sadece Urfa’nın bir noktasında değil Şanlıurfa’nın içinde merkezinde ve Urfa’nın özellikle de büyük ilçelerinde biz bunu yaygınlaştırmak için önümüzdeki dönem faaliyetlerimizi arttıracağız. 

Halkımız algılara inanmadı. Bırakın sosyal yardımların kesilmesini bizim Şanlıurfa’da özellikle 5 yıllık dönemde yapacağımız önem vereceğimiz çok önemli iki faaliyet var.  Birincisi dezavantajlı kesimlere yardım elini daha fazla uzatmak, onları daha fazla koruyup gözetmek ve gerçekten hak edenlere bu yardımları yapmaktır.  İkincisi mücadelelerimizden biri uyuşturucuyla mücadele olacak. Gençlerimiz özellikle bu uyuşturucu iletinden kurtarmak için yakında inşallah onun da bir müjdesini vereceğiz çok önemli bir projeye şu anda adım attık ve onu da tamamlamak üzereyiz. Şuana kadar Refah Marketten gerçekten ihtiyaç sahibi 1065 sahibi vatandaşımıza yardımlarını ulaştırdık. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha fazla dezavantajlı ailemiz buradan istifade edeceklerdir.” İfadelerini kullandı.

13 Temmuz 2024
Bakan Kurum, Fransız Kalkınma Ajansı Başkanı Remy Rıoux ile görüştü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Başkanı Remy Rioux’u ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Görüşmede, deprem bölgesine yönelik çalışmalardan iklim değişikliğine kadar birçok başlık masaya yatırıldı.

Görüşmede, 6 Şubat depremlerinden sonra, bölgeye yönelik inşa ve ihya çalışmalarını ciddiyetle yürüttüklerini ifade eden Bakan Kurum, “Bu süreçte dostlarımızın unutamayacağımız dayanışma örneklerine şahit olduk. Fransız Kalkınma Ajansına da desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Şu ana kadar 76 bin yeni konut ve iş yerimizde depremzede kardeşlerimiz oturmaya başladılar. İnşallah bu yıl sonuna kadar 200 bin konutumuzu teslim edeceğiz. 2025 yılının sonuna kadar, teslim edilmeyen tek bir konut ve işyerimiz kalmayacak.” diye konuştu.

Bakan Murat Kurum, AFD ve Dünya Bankası’nın eş finansmanı ile Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmesi planlanan ‘Kırsal Deprem Konutlarının Yapılması Projesi’ni önemsediklerini belirterek, iş birliği çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. 

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İklim değişikliğinin dünyanın ortak sorunu olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, Türkiye olarak millet bahçeleriyle, ekolojik koridorlarla, ormanlaştırma çalışmalarıyla yeşil alanları süratle arttırdıklarını kaydetti. Bakan Murat Kurum, ayrıca, 2023 yılından bu yana Türkiye’de Yeşil Taksonomi Sistemi’nin kurulması konusunda da çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

AFD BAŞKANI RİOUX'DAN ÖVGÜ

Görüşmede, Fransız Kalkınma Ajansı Başkanı Rioux da afet sonrası yürütülen inşa ve ihya çalışmalarından övgüyle bahsetti. Rioux, ayrıca, iklim değişikliği konusunda atılan adımları takdirle karşıladıklarını söyledi.

16 Temmuz 2024