Tgrt Haber
TBMM'de uluslararası anlaşma görüşmelerinde Kıbrıs tartışması çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İş Birliğine Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ile Türkiye ve Türk Yatırım Fonu Arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

DEM PARTİ İLE KIBRIS TARTIŞMASI

Genel Kurulda, KKTC ile sağlık ve tıp bilimleri alanlarında işbirliğine ilişkin teklifin görüşmeleri sırasında, DEM Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak'ın Kıbrıs ile ilgili ve "Suriye'de yayılmacı politika uygulandığına" ilişkin ifadelerine tepki gösterildi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Kıbrıs davasının Türkiye'nin ve Türk milletinin davası olduğunu vurgulayarak, "Kıbrıs Türk'tür, Türk kalacaktır." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılının kutlandığını ifade ederek, "Gönül isterdi ki böyle milli, tarihi bir günde hepimiz aynı dili konuşabilelim." diye konuştu.

DEM Parti'li Parlak'ın Türkiye'yi "Kürt düşmanlığı yapmakla suçladığını" aktaran Çömez, bunu reddettiğini belirtti. Çömez, "Gözü dönmüş Kürt düşmanlığı yapanlar, bir ayağı Brüksel'de, bir ayağı Kandil'de siyaset yapanlardır. Terör örgütünü lanetleyemeyenlerdir." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, 50 yıl önce Kıbrıs'taki harekatın emperyalizme karşı yapıldığını söyledi.

Faşist zihniyetin Kıbrıs'ta insanların canına kıydığına işaret eden Günaydın, 50 yıl önce Kıbrıs'a barış götürmek için gidildiğinin altını çizdi.

"HİÇBİR PARLAMENTODA KENDİ ÜLKESİNE BU KADAR DÜŞMANCA YAKLAŞAN BAŞKA PARLAMENTERLER VAR MIDIR?"

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin de Parlak'ın ifadelerine tepki göstererek, "Ben gerçekten merak ediyorum, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir parlamentoda kendi ülkesine bu kadar düşmanca yaklaşan başka parlamenterler var mıdır?" şeklinde konuştu.

Şahin, Kıbrıs'ın Türkiye'nin milli davası olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin güvenliğini sağlamak ve bölgedeki barışı sağlamak için Suriye'de bulunduğunu söyleyen Şahin, "Kimse Kürt düşmanı değildir ama hepimiz PKK düşmanıyız." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da Kıbrıs Barış Harekatı'nın garantörlük hakkı bağlamında gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ayrıştırıcı bir dil kullanılarak TBMM'de söylemde bulunulmasının milleti rencide edeceğine işaret eden Akbaşoğlu, "PKK'ya bir çift söz söyleyemeyenlerin Kürtlerin düşmanı olduğunu bir kez daha yineliyoruz." diye konuştu.

 "KIBRIS BARIŞ HAREKATI KIBRIS'TA SORUNUN DEĞİL BARIŞIN MİLADIDIR"

Tartışmaların ardından teklif üzerinde söz alan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılını kutladı.

Batının, müsebbibi olduğu çoğu uluslararası sorunları ve krizleri kendi çıkarlarına uygun şekilde takdim etmekte usta olduğunu ifade eden Oktay, şunları kaydetti:

"Bugün Kıbrıs Türkü'ne hayat hakkı tanımayan, KKTC'nin dünya ile irtibatını koparan ağababalarına ses çıkaramayanlar izolasyonun faturasını da Türkiye'ye çıkarma gayreti içerisinde. Artık 'insaf' bile diyemiyor, bu yaklaşımı şiddetle kınıyor ve reddediyorum. Milli davamız olan Kıbrıs konusunda ortak duygu bütünlüğünü paylaşmaktan ziyade ayrışmayı başarabilenleri de esefle karşılıyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı Kıbrıs'ta sorunun değil barışın miladıdır. O tarihten bu yana Ada'da uzun yıllardır ilk defa barış hakimdir."

Kanun tekliflerinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşimi, 23 Temmuz Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı

#r-2962058,2962053#

19 Temmuz 2024
Son dakika! Dışişleri Bakanlığından İsrail'e sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı'nın Mescid-i Aksa’daki eylemi ve İsrail Parlamentosunun kararı hakkında açıklama yaptı.

İsrail'e bölgedeki gerginliği daha da artıracak bu tip eylemlere son verme çağrısı yapılan açıklamada, İsrail güvenlik güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirdiği provokasyon kınandı.

"BU KARAR HÜKÜMSÜZDÜR"

"Bu baskınla birlikte, İsrail Parlamentosunda Filistin Devleti’nin kurulmasını reddeden bir kararın kabul edilmesi, İsrail’in uluslararası hukuk ve anlaşmaları hiçe saydığının diğer bir göstergesidir. İsrail Parlamentosunun bu kararı hükümsüzdür." ifadeleri kullanılan açıklamada; 1967 sınırlarında, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin kurulmasının uluslararası hukukun bir gereği olduğu kaydedildi.

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, sabah saatlerinde yaptığı baskında, Kubbetüs Sahra'nın önünde yaptığı görüntülü açıklamayı sosyal medya hesabında paylaşarak "(Gazze'deki) İsrailli esirlerin gelişigüzel bir anlaşma olmaksızın teslim olmadan geri getirilmesi amacıyla İsrail için en önemli yere dua etmeye geldiğini" söylemişti.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: HUKUKSUZ BİR KARARDIR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’in bugün polis eşliğinde Mescid-i Aksa'ya girerek provokasyona imza atması daha büyük bölgesel çatışmalara yol açabilecek son derece kışkırtıcı bir eylemdir.

İsrail parlamentosunun Filistin Devleti’nin varlığını reddeden kararı ise mevcut soykırımcı yönetimin asimilasyon ve soykırım politikalarının tescili olan hukuksuz bir karardır.

Bölge barış ve istikrarını daha büyük tehditlerle karşı karşıya bırakan her iki adım da vahimdir."

#r-2961947,2961934#

18 Temmuz 2024
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
Hiç piyasaya çıkmayan kumanda benzeri akıllı telefonun incelemesi yayınlandı

Essential PH-2 isimli telefon, ilk olarak 2019 yılında "Project Gem" kod adıyla ortaya çıkmıştı. Cihaz, The Verge sitesinin analizine göre tasarım olarak Sony'nin uzunluğuyla dikkat çeken Xperia 1 modelini ikiye böldüğünüzde elde edeceğiniz şey gibi duruyor.

PH-2'yi Nova Launcher üzerinde çalışan bir yazılım mühendisi olan Rob Wainwright eBay'den satın aldı. Wainwright, videoda Spotify ve Uber gibi uygulamalar için kart tarzı widget'ların yanı sıra üstte akıllı saat tarzı bir saat ile çalışır durumda olan PH-2'yi gösteriyor.

ESSENTIAL PH-2 NEDEN SATIŞA ÇIKMADI?

Bu soruya cevap vermek için biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor. Essential, 2017 yılında piyasaya sürdüğü ilk telefonundan yalnızca 150 bin adet satabilmişti. Bu da oldukça az bir rakam fakat tek sorun firmanın satışlardaki başarısızlığı değil.

O tarihte The Information ve New York Times, şirketin kurucusu Andy Rubin'in birkaç yıl önce Google'dan ayrılmasını çevreleyen cinsel suistimal iddialarıyla ilgili rahatsız edici ayrıntıları öne sürmüştü. Akabinde şirket ikinci telefon için planlarını iptal etti ve 2020'nin başlarında cihazı müşterilere ulaştırmak için "net bir yolu olmadığını" söyledi.

Videoda PH-2'nin 2.160 x 560 çözünürlüğe sahip 5,7 inç uzunluğundaki AMOLED ekranı ve önde delikli kamera, arkada ise çıkıntılı bir kamera ve işlevsel olmayan bir parmak izi okuyucusu gösteriliyor. PH-1 gibi bu da bir parmak izi mıknatısı olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcı arayüzü tam olarak tamamlanmamış olsa da video, alt köşelerde ana ekrana veya geri gitmek için yukarı kaydırma hareketleri olan özel Android başlatıcısını gösteriyor. Ana ekrandaki kartların çoğu aslında küçük web uygulamalarından ibaret.

#r-2961918,2961972,2961420#

18 Temmuz 2024
Komşusundan kendi evine gizlice elektrik çekti! Hırsızlığı 3 yıl sonra fark ettiler

İskoçya, akıllara durgunluk veren bir hırsızlık olayını konuşuyor. Dundee şehrine bağlı Tayport kabasında bir çift, evlerine gelen 4 bin sterlinlik fahiş tutardaki  elektrik faturasının ardından yan komşularının evlerinden 3 yıl boyunca kaçak elektrik kullandığını ortaya çıkardı.

Daily Mail'de yer alan habere göre, mesleği elektrikçilik olan Leslie Pirie ismindeki 52 yaşındaki bir adam, evinin bitişiğinde yaşayan 52 yaşındaki Hugh Torrance ve 46 yaşındaki eşi Tracy'nin evine elektrik sağlayan güç kaynağına gizli bir cihaz yerleştirdi. Bu cihazdan evine kablo çeken Pirie, komşularının evinden 3 yıl boyunca kaçak elektrik kullandı.

ALÇIPAN VE RESİMLE GİZLEMİŞ

Pirie'nin taktığı cihazı alçıpanla, evinde elektrik hattı için açtığı deliği de önüne çerçeveli bir resim asarak gizledi. Yıllar boyunca yüksek meblağda elektrik faturaları ödemeye başlayan çift, son olarak gelen 4 bin sterlin tutarındaki faturanın ardından, ilgili elektrik kurumuna giderek itiraz dilekçesi sundu. Yaklaşık 172 bin liraya tekabül eden faturayı incelemek için görevlendirilen uzmanlar çok geçmeden elektrik hırsızlığını ortaya çıkardı.

Leslie Pirie ve Torrance'ların evinden gelen elektriği kendi evine yönlendirmek için kullandığı Henley bloğu adı verilen bir cihaz.

8 YIL BOYUNCA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Olay polise intikal ederken komşu Pirie, 3 yıldan fazla bir süre boyunca komşularının evinden elektrik çaldığını itiraf etti. Daha sonra hakim karşısına çıkan Pirie'ye tazminat olarak komşularına 3 yıl boyunca kullandığı elektriği faturası tutarında ödeme cezası verildi. Ancak mahkeme bu tutarı ödemesi için hırsız komşuya toleranslı davranarak cezayı ayda 40 sterlin olmak üzere sekiz yılda ödemesi kolaylığını sağladı.

Hugh-Tracy Torrance çifti mahkemede, yüksek faturaları finanse edebilmek için genç kızlarını dahi çalıştırmak zorunda kaldıklarını belirtirken komşuları hakkında da "Komşumuz sessiz biriydi. İyi bir adam olduğunu düşündük. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım" ifadelerini kullandı.

18 Temmuz 2024
Altın fiyatları için kuyumculardan rekor tahmin! Gurbetçiler geldi, piyasa hareketlendi: Bir an önce alın

Gram altın, ons altından ve dolar kurundan aldığı destekle rekor seviyeleri test ederek 2 bin 600 TL seviyelerine kadar yükseldi. Kuyumcu esnafı, altın fiyatlarındaki artış nedeniyle durgun bir sezon yaşandığını ifade ederek gurbetçilerin ve düğünlerin piyasaları canlandıracağını ifade ettiler. 

GURBETÇİLERİN GELMESİYLE İŞLERİMİZ ARTACAK

Kuyumcu Burak Babaoğlu, gurbetçi vatandaşların gelmesiyle birlikte hareketliliğin de başlayacağını belirtti. Yaz tatilini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçilerin ağustos ayı itibariyle Gaziantep'e gelmeye başlayacağını söyleyen Babaoğlu, “Düğün sezonunun başlamasıyla işlerimizde hareketlenmeye başladı. Temmuz ayı sonunda gurbetçi vatandaşlarımızın gelmesi ile işlerimizin daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

ALTIN KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Altın fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyleyen Babaoğlu, “Şu anda 24 ayar has altın fiyatı 2 bin 650 liraya dayandı. Güvenilir liman olan altın yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Beklentimiz altın fiyatlarının 2 bin 900 ve 3 bini bulmasıdır. Cumhuriyet altınının fiyatı 17 bin 300 lira oldu. 

Yılbaşından bu yana vatandaşlar ağırlıklı olarak altınlarını bozdurmaktaydı. Altın alan vatandaşlar da yatırım amaçlı alıyordu. Daha yeni yeni düğün hazırlıklarına başlayan vatandaşlar var” ifadelerine yer verdi.

GURBETÇİLERİN GELMESİYLE İŞLERİMİZ AÇILDI

Düğün hazırlığı yapanların altın fiyatları daha fazla yükselmeden ihtiyaçlarını temin etmelerini tavsiye eden Babaoğlu, ifadelerine şunları ekledi:

“Vatandaşlarımız fiyatlar daha fazla yükselmeden temin etmesi gereken altınları bir an önce almalarını tavsiye ediyorum. Ağustos ayında gurbetçilerin gelmesini işlerimizde yukarı yönlü bir ivme olacağını düşünüyorum.

Şu anda temmuz ayının ortasındayız, beklediğimiz performans daha başlamadı. Gurbetçilerin gelmesini beklememizin sebebi de gurbetçiler geldiği zaman düğünlerini bu sezon yapıyorlar, alışverişlerini de yapıyorlar. Bundan dolayı bir hareket oluyor” 

#r-2961531,2961956,2962001#

18 Temmuz 2024
Uludağ Premium Ultra Trail’de kazananlar belli oldu

Uludağ Alan Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Uludağ Premium isim sponsorluğunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarında bu sene 7’ncisi gerçekleşen Ultra Trail’de, birbirinden önemli sporcular yer aldı. Geleneksel hale gelen “Uludağ Premium Ultra Trail”, “4 Mevsim Uludağ” mottosu ile koşuldu.

2 bin 543 metrelik Uludağ’ın eşsiz doğal güzellikleri arasındaki organizasyon; Anadolu Sigorta, Asics, Bursa Teleferik, Ceylan Splendor Uludağ, Climbolic, Decathlon ana sponsorluğunda, Almira Hotel, Doca Textile Tech, Garmin Türkiye, Lifeon Concept, Power App, Segway-Ninebot, Yankı Yemek&Catering ve Züber Lezzetler co-sponsorluğunda gerçekleşti. Bursa Valiliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, ANDA Arama Kurtarma katkılarıyla düzenlendi.

Uludağ 2. Oteller Bölgesi’nden UPUT100K, UPA66K, UPGE30K, UP16K ve UP6K’lık parkurlarda başlayan yarışta sporcular; Cennet Tepe, Kirazlıyayla, Süleymaniye, Hünkar Köşkü, Zeyniler, Cumalıkızık, Kürekli Şelalesi, Saitabat Şelalesi, Alaçam, Buzul Göletler, Uludağ Zirve, Softaboğan Şelalesi, Bakacak, Kurbağakaya ve Sarıalan’ı geçerek başladıkları yerde finişi gördü.

35 ÜLKEDEN 2 BİN 660 SPORCU MÜCADELE ETTİ

Her sene katılımcı sayısında önemli gelişme yaşayan Uludağ Premium Ultra Trail’de 35 ülkeden 2 bin 660 sporcu yer aldı.

SPOR VE SANAT BİR ARADA

Bir yarış olma özelliğinin yanı sıra spor ve sanatı bir araya getiren organizasyonda katılımcılar, bir yandan Uludağ’da koşu deneyimi yaşadı bir yandan da konserler, grafiti sanatçısının sunduğu görsel şölen ve heykeltraşın sanatını icra ettiği çalışmalarla buluştu. Birçok aktiviteyi içinde barındıran Uludağ Premium Ultra Trail, parkur boyunca unutulmayacak anlar yaşattı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası işbirliğinde belirlenen alanlarda yer alan sanatçılar, birbirinden önemli eserleri ormanın içinde koşucuların dinletisine sundu.

UPUT, Ceren Toksöz, Neyzen ve Sattas’ın sahne aldığı organizasyonda yarışçılar ve yarış severler keyifli anlar yaşadı. Ümit Şentürk’ün grafitileri ile heykeltraş Ramazan Eroğlu’nun eserleri de etkinlik alanında büyük beğeni topladı.

14 Temmuz 2024
Seri bebek katili hemşire bir kez daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere'de geçtiğimiz yıl 7 yenidoğan bebeği öldürmekle, 6 bebeği ise öldürmeye çalışmakla suçlanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan hemşire Lucy Letby, mahkemede ''Ben masumum'' diye bağırdı. İkinci kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Letby, başka bir bebeği daha öldürme suçuyla mahkemeye çıktı.

Chester Hastanesi ve Liverpool Kadın Hastanesi'nde Letby'nin başka bebeklere zarar verip vermediğine dair soruşturma devam ediyor.

BEBEKLERİ NEDEN ÖLDÜRDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Savcı Nicola Wyn Williams, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Lucy Letby, bir başka bebeği öldürmeye teşebbüsten de hüküm giydi. Bu zor, karmaşık ve rahatsız edici bir dava oldu. Eğitimli bir hemşire, en savunmasız bebekleri hedef aldı. Neden bu suçları işlediğini hala bilmiyoruz. Ancak Savcılık, sadece sanığın suçu işlediğini kanıtlamalıdır.''

''İki ayrı jüri Letby'yi suçlu buldu ve verilen ceza onun hapisten asla çıkamayacağı anlamına geliyor. Bu, aileler için pek teselli olmasa da, düşüncelerimiz bugün tekrar onlarla birlikte." dedi.

EVİNDEN NOTLAR ÇIKMIŞTI

5'i erkek, 2'si kız 7 bebeği öldürmekle, 10 bebeği de öldürmeye teşebbüsle yargılanan hemşire Lucy Letby'nin evinde yapılan aramada, kendi el yazısıyla yazılmış bazı notlar bulunmuştu. 

Hemşire Letby'nin notlarında ''Hangi iddialar kim tarafından yapıldı?", "Yorumlarını destekleyecek yazılı delilleri var mı?" gibi ifadelere yer verdiği kaydedilmişti. Notların birinde "Yanlış bir şey yapmadım ve ellerinde kanıt yok, neden saklanmak zorundayım?" ifadesinin yazılı olduğu, bir diğer notta ise "Ben kötü biriyim.", "Yeterince iyi olmadığım için onları bilerek öldürdüm." şeklindeki ifadelerin yer aldığı belirtilmişti. 

NELER OLMUŞTU?

Öte yandan hemşireye yöneltilen suçlamalar kontes Chester hastanesinde 2015-2016 yılları arasında şüpheli bebek ölümlerinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Hastane yönetiminin başlattığı soruşturmada bebek ölümlerinin hep Lucy Letby'nin nöbetçi olduğu sırada gerçekleştiği belirlenmişti.

Polisin devreye girmesiyle Letby'nin bebekleri vücutlarına insülin veya hava vererek öldürdüğü sonucuna varılmıştı. Polis, hemşirenin çocuklara eziyet ederek öldürdüğü tespitinde de bulunmuştu.

#r-2959909,2959816#

5 Temmuz 2024
Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Donald Trump'a 'geçmiş olsun' telefonu: Cesur duruşun takdire şayan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği miting sırasında suikast girişimine uğrayan Cumhuriyetçilerin başkan adayı eski ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Görüşmede Trump'a geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıyı kınadı. Trump'ın saldırı sonrası sergilediği cesur duruşu öven Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca kutuplaşma ve gerginliği azaltmak amacıyla verdiği teskin edici mesajların da güçlü bir liderlik göstergesi olduğunu ifade etti.

İletişim Başkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı ve Başkan Adayı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Trump’a yönelik suikast girişimi ve sonrasında yaşananlar ele alındı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Donald Trump’a yönelik suikast girişimini bir kez daha kınarken, saldırı nedeniyle duyduğu üzüntüyü ve geçmiş olsun dileklerini ifade etti. 

"DEMOKRASİYE YAPILMIŞ BİR SALDIRI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, suikast girişimini demokrasiye yapılmış bir saldırı olarak niteledi. Trump’ın menfur saldırı sonrası sergilediği cesur duruşun takdire şayan olduğunu, programlarına ara vermeden devam etmesinin demokrasiye güç verdiğini ve bunun Amerikan halkının ferasetine olan güvenin bir göstergesi olarak görülmesi gerektiğini belirtti. 

"GÜÇLÜ BİR LİDERLİK ORTAYA KOYDU"

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, suikast girişimi sonrası Trump’ın kutuplaşma ve gerginliği azaltmak amacıyla verdiği teskin edici birlik mesajlarıyla güçlü bir liderlik ortaya koyduğunu söylerken, Donald Trump’ı Cumhuriyetçi Parti tarafından resmen ABD Başkan Adayı olarak gösterilmesi nedeniyle tebrik etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım ayında gerçekleşecek ABD Başkanlık seçiminin ABD halkı ve Türkiye-ABD ilişkileri için hayırlara vesile olması temennisini belirtti."

#r-2961887,2961749,2961428,2961396#

18 Temmuz 2024
Üçüncü kez kurulan SHP'nin lideri Burak Çelik oldu

Üçüncü kez yeniden kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP), genel başkanlığa film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik'in seçildiğini açıkladı. SHP Kurucular Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada; partinin resmi olarak 28 Haziran'da yaklaşık 5 aylık çalışmalar sonucunda, geçmişte SHP, DSP ve CHP'de siyaset yapmış isimlerin oluşturduğu Yüksek İstişare Kurulu'nun ortak noktada buluşmasıyla kurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, partinin yıllar sonra yeniden Türk siyaset sahnesinde yer almasının 'bazı kesimleri rahatsız ettiği, günlerdir partiye ve Kurucular Kurulu üyelerine baskı yapıldığı' belirtildi.

GENEL MERKEZ BU AY İÇERİSİNDE AÇILACAK

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgilere göre; partinin yeni genel merkez binasının bu ay içerisinde hizmete açılacağı, çok sayıda sinema sanatçısının, eski ve güncel belediye başkanının, bürokrat ile aktif görevde bulunan meclis üyesinin partiye katılmak istediği belirtilen açıklamada, 60 ilde teşkilatlanarak eylülde kongre yapılacağı bilgisi verildi.

"HİÇBİR SİYASİ PARTİYİ BÖLMEK, DESTEKLEMEK YA DA KAYBETTİRMEK GİBİ BİR GAYEMİZ YOKTUR"

Türkiye'nin tüm kesimlerini kucaklayan bir siyasi anlayışla, Atatürkçü ve özgürlükçü olarak milletin huzuruna çıkmaktan gurur duyulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hiçbir siyasi partiyi bölmek, desteklemek ya da kaybettirmek gibi bir gayemiz yoktur. Bizler, bu millete yeni bir yol açmak istiyoruz. Kurucu Genel Başkanımız merhum Erdal İnönü, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kurduğumuz 7 kişilik Yüksek İstişare Kurulumuzun ortak desteği ve kurucular kurulumuzun imzası ile partimizin genel başkanlığına, uzun yıllar belediye başkanlarının ve milletvekillerinin danışmanlık ve reklam çalışmalarını yürüten, genç, dinamik, Erdal İnönü'nün mirası olan sosyal demokrasiyi yeniden genç kuşaklara ve milletimize aktaracak kişi, film yapımcısı ve sinemacı Burak Çelik seçilmiştir"

#r-2960585#

11 Temmuz 2024
TRT'den EURO 2024’te tarihi rekorlar

Dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından birisi sayılan EURO 2024 tarihi bir finalle sona erdi ve İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya Avrupa Şampiyonu oldu.

Almanya’nın ev sahipliğinde 14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen EURO 2024 maçları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de soluksuz izlendi ve bu büyük ilgi izlenme oranlarına da rekor olarak yansıdı.

Sahip olduğu uluslararası yayıncılık deneyimi ve sayısız organizasyon yayıncılığı tecrübesi ile TRT, EURO 2024 süresince dünya standartlarında yayınlara imza attı. Bu büyük heyecan yalnızca TRT 1 ekranlarından değil, TRT Spor, tabii platformu ve Radyo 1 aracılığıyla da yaşandı. 

Turnuvanın başından itibaren UEFA’nın özellikle Türkiye’ye yönelik uyguladığı katı sinyal düşürme ve şifreleme politikaları ile büyük bir mücadele ortaya koyan TRT, başta A Milli Takımın maçları olmak üzere EURO 2024’ün tüm heyecanını futbolseverlerle buluşturdu.

Ekranların tozunu attıran TRT, rekor ratinglerle zirvede Ay yıldızlı ekibin maçlarında TRT, tarihinin en yüksek izlenmesine ulaşarak izlenme oranlarında rekor üstüne rekor kırdı. Yapılan ölçümlerde TRT yayınları, özellikle A Milli Futbol Takımının gurup aşamasını geçtikten sonra oynadığı Avusturya ve Hollanda maçlarında rekor izlenme oranlarına ulaştı. Mert Günok’un A Milli Takımını çeyrek finale taşıyan unutulmaz kurtarışı sonrası “Ahtapot musun? Örümcek misin?” tasviri ile akıllara kazınan Avusturya ile oynadığımız maçta TRT 1; 67,87 share ile tarihin en yüksek rakamını görerek rekor kırdı. Bu rekor, 16 yıl sonra çıktığımız çeyrek finalde oynadığımız Hollanda – Türkiye karşılaşmasında 73,42 share ile yine TRT 1 tarafından kırıldı. Türk televizyon tarihine geçen rekorların kırıldığı bu maçlarda TRT, UEFA ile yaşanan tartışmalara rağmen açık olan her 4 televizyondan 3’ünde kendini izletmeyi başardı. 

Türkiye-Avusturya -  TRT 1 AB  24,20 rating - 67,87 share 
Hollanda-Türkiye   - TRT1   AB 26,08 rating - 73,42 share  

 

TRT ailesi, yalnızca maç yayınlarıyla değil karşılaşmaların öncesi ve sonrasında üretilen birbirinden özel içeriklerle de futbolseverlere büyük heyecanı anbean yaşattı. Karşılaşmalara ev sahipliği yapan şehirlerin tarihi ve kültürel yapısını anlatan izlenim bantları, Avrupa’nın dört bir yanından turnuvayı takip etmeye gelen futbolseverlerle yapılan röportajlar ve efsane futbolcularla, teknik adamlarla gerçekleştirilen röportajlar aracılığıyla Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ruhunu izleyicilere aktaran TRT, bu turnuvada bazı yayıncılık ilklerine de imza attı. A Milli Takımının oynadığı kritik maçlar öncesi TRT Spor yorumcuları, ilk düdüğe dakikalar kala başlama vuruşunun yapıldığı noktadan gerçekleştirilen yayınlarla izleyicilerin stadyumlardaki atmosferi hissetmesini sağladı. Yine TRT 1 ve TRT Spor ortak yayınlarıyla maçların öncesi ve sonrasındaki tüm detaylar, sıcağı sıcağına yapılan röportajlar, detaylı analizler futbolseverlerle buluştu.

14 milyon kişi EURO 2024’ü tabii’den izledi

Dünya çapında böylesine büyük bir organizasyonda TRT’nin uluslararası dijital platformu tabii, ilk spor yayın tecrübesine rağmen şampiyona boyunca sorunsuz bir izleme deneyimi yaşattı. Bir ay boyunca 14 milyon kişi, EURO 2024 maçlarını tabii üzerinden izledi. Platform, A Milli Takımının oynadığı her karşılaşmada ortalama 2 milyon izleyiciye ulaştı. Yüzbinlerce yeni üyenin katıldığı tabii, EURO 2024’te toplamda 4,6 milyon saat boyunca izlendi ve HD kalitesinde anlık olarak bir dijital platformda bugüne kadar gerçekleşen en yüksek rakamları elde etti.

Radyo severler EURO 2024 heyecanını TRT ile yaşadı


EURO 2024 futbol şöleninde TV başında olamayanlar da unutulmadı. A Milli Futbol Takımının oynadığı karşılaşmalar TRT Radyo 1 aracılığıyla canlı anlatımlarla futbolseverlerle buluştu. Turnuva boyunca dinleyicilerden büyük ilgi gören Radyo 1 ve TRT Dinle uygulaması özellikle Ay-Yıldızlı ekibin maçlarında tarihinin en yüksek takip edilme rakamlarına ulaştı.

Geçmişte olduğu gibi bu büyük turnuvada da Ay-Yıldızlı ekibin unutulmaz anlarını en üst seviyede izleyici ve dinleyici ile buluşturan TRT, ayrıca turnuvanın heyecanını tüm detaylarıyla yansıttığı yayıncılık anlayışı sayesinde bir kez daha milyonlarca kişiye “Maç TRT’de izlenir” dedirtmeyi başardı. 

18 Temmuz 2024