Tgrt Haber
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
Apple Watch rakibi Samsung Galaxy Watch Ultra'nın kilit özellikleri belli oldu

Samsung'un ilk Ultra akıllı saatini bu yıl Galaxy Watch 7 modelinin yanında piyasaya sürmesi bekleniyor. Şirketin cihazı "Galaxy Watch Ultra" mı yoksa "Galaxy Watch 7 Ultra" mı olarak adlandıracağı belli değildi.

SamMobile'ın haberine göre, Galaxy Watch Ultra'nın adı Samsung'un kendi web sitesinde doğrulandı.

Şirketin web sitesine göre Samsung ilk premium akıllı saatini Galaxy Watch Ultra olarak adlandıracak.

Güney Koreli firmanın Kanada pazarına yönelik web sitesi, destek web sayfasını kaldırmadan önce Galaxy Watch 7 Ultra'nın LTE modelini kısaca listeledi.

GALAXY WATCH ULTRA, SAMSUNG'UN WEB SİTESİNDE GÖZÜKTÜ

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, web sayfası Galaxy Watch Ultra'nın boyutundan (47mm) ve bağlantısından (LTE) bahsediyor. Kasa boyutu Galaxy Watch 6 Classic kadar büyük ve çerçevesinin titanyumdan yapıldığı bildiriliyor.

Bunun dışında, web sayfasında yaklaşmakta olan premium akıllı saat hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Bununla birlikte, önceki sızıntılar ve raporlar sayesinde Galaxy Watch Ultra'nın 3nm 5 çekirdekli Exynos işlemci, 32GB dahili depolama alanı ve 590mAh pil içereceğini biliyoruz. Akıllı saatte ayrıca 10ATM basınç direnci ve üç fiziksel düğme bulunacağı söyleniyor.

Son olarak, bildirildiğine göre Galaxy Watch Ultra fiyatı ise 700 dolar olacak.

#r-2956853,2956252#

22 Haziran 2024
Akaryakıt zammı emekli ve memur maaşlarında hesabı değiştirdi! SGK Başuzmanı rakamlarla açıkladı

Mayıs ayı enflasyon farkının 22,72 olarak açıklanmasının ardından gözler Haziran ayı TÜFE rakamlarına çevrildi. 3 Temmuz'da milyonlar alacağı maaşı öğrenecek. Ek iyileştirmelerin yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor. TGRT Haber ekranlarına katılan SGK Başuzmanı İsa Karakaş en düşük emekli maaşı beklentisini açıkladı. 

İsa Karakaş açıklamalarında şunları kaydetti:

AKARYAKITA ZAMMI HESABI DEĞİŞTİRDİ

Ben bu benzin zammı ve mazot zammını temmuza erteleneceğini düşünüyordum. Salı günü olacak galiba. Dolayısıyla bu ne olacak? Enflasyon açısından enflasyon artışına neden olacak. Çünkü burada 2'TL'nin üzerinde bir benzin zammından bahsediyoruz. Bir TL 69 kuruş mazot zammından bahsediyoruz. Bunu da göz önünde bulundurduğumuz zaman biz ne diyorduk?

6 aylık enflasyon farkı SSK ve Bağ-kur emekleriyle ilgili yüzde 25.75 olarak hesaplamıştık. Dolayısıyla eğer TÜİK bunda dikkate alıp yüzde 3'lerde bir rakam çıkarsa bu durumda yüzde 26'yı bulabilir hatta yüzde 26'yı geçebilir.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ NE KADAR ALACAK?

Memur ve memur emekler için biliyorsun durum farklı. Nasıl memurlar zaten topu sözleşme meselesi var. Bir de enflasyon farkının göz önünde bulundurduğumuz zaman bunları biz yüzde 20.40 civarı bekliyorduk. Dolayısıyla TÜİK'in gelen rakamları eğer piyasa şartlarına uygun %3'ü geçerse beklenti anketlerinde geçerse bu son akaryakıt zam bundan sonra bu da yüzde 21'i bulabilir.

Dolayısıyla burada en düşük en düşük memur emeklisinin maaşı ne kadar olur diye baktığımız zaman. En düşük yüzde 20.40 üzerinden aldığımız zaman 17. 745 yani 18 bine kadar varabilir. 18 bine kadar çıkabilir eğer.

EŞİTLEME OLACAK MI?

Eğer eşitleme olursa ki şimdi yine maalesef aldığımız bütün kulis bilgileri olumsuz. Adeta yasa ne kadar zam veriyorsa bir kuruş fazla vermeme yönünde. Eğer böyle bir durum olursa inanılmaz bir haksızlık olur.

#r-2957675,2957643#

24 Haziran 2024
"Çözen Kazanır" sonuçları (21 Haziran) açıklandı! İşte ilk 10'a giren isimler

Her gün, 5 bin TL’lik hediye çekinden iPhone 15’e kadar birçok farklı ödüller yarışmanın birincisine armağan ediliyor. Gelecek ödüller arasında araba, arsa ve evin olacağı yarışma programı 30 dakika sürerken yarışmacılara 15’er soru soruluyor.

SONUÇLAR TGRTHABER.COM VE SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDA

“Çözen Kazanır” programına katılan yarışmacılar arasında birinci olan ve ilk on sıraya giren isimlerin listesiyle birlikte cevap anahtarları da bir sonraki gün saat 12.00’da tgrthaber.com ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor.

21 HAZİRAN 2024 TARİHLİ ÇÖZEN KAZANIR’DA İLK 10’A GİREN YARIŞMACILARIN İSİMLERİ

ÇÖZEN KAZANIR'A NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

Seyircileri ekran başından interaktif bir deneyime sürükleyen Çözen Kazanır yarışma programına katılmak için hiçbir mülakat ve başvuru şartı bulunmuyor. Programa katılmak isteyen izleyiciler evde veya herhangi bir yerden dahil olabiliyor. Çözen Kazanır programına katılım için yoğunluk yaşamamak adına şimdi de başvurabilirsiniz.

Çözen Kazanır programına katılmak için sadece bir akıllı telefon, bilgisayar veya tabletinizin olması yeterli oluyor. TGRT Haber'in öncelikle resmi yarışma sitesine Telefon numaranız, e-mail adresiniz veya Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş yaptıktan sonra yarışmanın başlamasını beklemeniz yeterli olacak. Yarışma başladığında Alper Altun tarafından sorular televizyon ekranlarında sorulacak. İzleyiciler ise cevapları telefon, bilgisayar veya tabletlerinden yanıtlayacak.

22 Haziran 2024