Tgrt Haber
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
İnternet kullanan herkesi etkileyen güvenlik açığı keşfedildi! Kurtulmanın tek bir yolu var...

Avusturya'daki Grez Üniversitesi'ndeki siber güvenlik uzmanları, kullanıcıların internet hızlarındaki gecikmelerden faydalanarak internet geçmişlerini takip edebildikleri bir yöntem keşfetti.

Tech Times sitesinin "SnailLoad: JavaScript Olmadan Uzak Ağ Gecikme Ölçümlerini Kötüye Kullanmak" başlıklı makaleden aktardığı bilgiye göre, "SnailLoad" isimli güvenlik açığı teorik olarak internet bağlantısı olan herkesi etkiliyor.

SNAILLOAD GÜVENLİK AÇIĞI TESPİT EDİLEMİYOR

SnailLoad'ın çalışabilmesi için kötü amaçlı yazılıma ihtiyacı yok. Bu nedenle güvenlik yazılımları tarafından tespit edilemiyor.

Saldırı, saldırganın genellikle kurbanın bir web sitesini ziyaret ederken veya reklam izlerken farkında olmadan küçük, zararsız bir dosya indirmesiyle gerçekleşiyor. Bu dosya transferi son derece yavaş oluyor ve saldırgan, bu süreçte kurbanın internet bağlantısındaki gecikmeleri sürekli olarak izleyebiliyor.

Grez Üniversitesi'nden Stefan Gast, bir kişinin bir web sitesine eriştiğinde, video izlediğinde veya video görüşmesi yaptığında, internet bağlantısındaki gecikmenin belirli bir içeriğe dayalı olarak karakteristik bir desen gösterdiğini açıkladı.

GÜVENLİK AÇIĞINDAN KORUNMANIN TEK BİR YOLU VAR

Her bir çevrim içi içeriğin, barındırıcı sunucudan kullanıcıya iletilen veri paketlerinin deseni ve boyutu bazında "benzersiz bir parmak izi" olduğunu belirtti. Saldırganlar da bu gecikmeleri analiz ederek kurbanın internetteki faaliyetlerini yeniden oluşturabiliyorlar.

Bu tarz siber güvenli açıklarından korunmak için genellikle VPN kullanarak IP adresini değiştirmek veya tarayıcıyı gizli modda çalıştırmak gibi yöntemlerin uygulanması tavsiye edilir. Ancak araştırmacılara göre SinailLoad açığı, ne bunlar ne de diğer korunma yöntemleri karşısında "bana mısın" demiyor.

Araştırmacılar, bu güvenlik açığını kapatmanın zor olduğunu belirtti. Üniversiteden Gruss, "Tek seçenek, internet servis sağlayıcılarının müşterilerinin internet bağlantılarını rastgele bir desenle yapay olarak yavaşlatması olacaktır" dedi. Bu yaklaşımın ise video konferanslar, canlı yayınlar veya çevrim içi oyunlar gibi zaman açısından kritik uygulamalarda belirgin gecikmelere yol açacağını ekledi.

#r-2957647,2957621#

25 Haziran 2024
İhmalkar otobüs şoföründen skandal savunma! Kapıyı açık bırakıp ölüme sebebiyet vermişti

Adana'da geçtiğimiz nisan ayında acı bir olaya ev sahipliği yapmış, bir otobüsün açık bırakılan kapısından düşen 74 yaşındaki 6 çocuk annesi Hatice Sabahi hayatını kaybetmişti.

Sabahi'nin ölümüne ilişkin tutuklanan şoför Vedat Korkmaz, davanın ilk duruşmasında yaptığı savunmada, ihmalkarlığını "Durak çok yakın olduğu için kapıyı kapatmaya fırsat bulamadım" bahanesi öne sürdü.

Otobüsün kapısı açık olduğunu kabul eden Korkmaz, "Hatice Sabahi biniş kartını cihaza basmak için ayağa kalktı. Demir tutacaklardan tutmak istedi ancak tutamadı. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Olay, 24 Nisan 2024'te Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne meydana gelmişti. Hastaneye kontrole giden Hatice Sabahi, evine dönmek üzere Vedat Korkmaz'ın kullandığı özel halk otobüsüne bindi. İddiaya göre, otobüsün kapısı açık şekilde ilerlediği esnada Sabahi, otobüs kartını cihaza okutmak üzere ayağa kalktığında dengesini kaybederek otobüsün yola düştü. Başını asfalta çarparak ağır yaralanan şanssız kadın hastaneye kaldırılırken hayata gözlerini yumdu.

Olayın ardından Korkmaz'ın, "Taksirle ölüme neden olma" suçundan Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada yargılanması bugün başladı. Zanlının 6 yıla kadar hapsi isteniyor

Sanık asli kusurlu çıktığı bilirkişi raporunu da kabul etmezken, hayatını kaybeden Sabahi'nin eşi ve oğlu Korkmaz'dan şikayetçi oldu.

DAVA ERTELENDİ

Öte yandan duruşma savcısı, sanığın tutukluluk durumunun tedbir olduğunu belirterek tutukluluk tarihi ve savunmasının alınmış olması ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi talebinde bulundu. Hakim ise talebi reddederken, duruşma kusur raporu alınmak üzere ileri bir tarihe ertelendi.

#r-2957851,2957839#

 

 

 

 

25 Haziran 2024
Kağıt faturalar tarih oluyor! Yeni düzenlemenin uygulanacağı tarih belli oldu

İşletmelerin fatura maliyetlerinin önemli ölçüde azalacağı düzenleme 1 Temmuz itibarıyla başlatılacak. Dijital dönüşümün önemli bir adımı olan e-Fatura’ya geçiş zorunlu hale gelecek.

ESKİ FATURALAR ARTIK KULLANILMAYACAK

İşletmelerin 1 Temmuz’da yeni düzenlemeye geçmeleri ile klasik faturalar artık kullanılamayacak. İşletmeler arayüzü kolay ve anlaşılır yazılımlar ile hata yapmadan yeni sürece adapte olmaya çalışıyor.

GÖZLER 1 TEMMUZ'DA

GİB tarafından yayımlanan 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği doğrultusunda, 2023 hesap döneminde brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan tüm mükelleflerin, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-Fatura sistemine geçiş yapması gerekecek.

Ayrıca geçtiğimiz yıl brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olan gayrimenkul ve motorlu araç alım satımı veya kiralama hizmeti veren işletmeler ile internet üzerinden satış yapan mükellefler de aynı tarihe kadar e-Fatura’ya geçmek zorunda kalacak.

DEVLET KURUMLARINI DA KAPSAYACAK

Bu kapsamda  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu'na tabi malların ithali, imali ve teslimiyle ilgili faaliyetlerde bulunan işletmeler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisansı alan işletmeler ve ihracat işlemi yapan firmalar da e-Fatura'ya geçecek. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı veya belediyelerden ruhsatlı oteller için de e-Fatura zorunluluğu, 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

KOBİLER İÇİN ZORLUĞA NEDEN OLABİLİR

Konuyla ilgili açıklama yapan Mert Software & Electronics Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçınsoy, şunları kaydetti:

“e-fatura sistemine geçiş, birçok işletme için karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabiliyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için bu süreç, ek maliyetler ve operasyonel zorluklar doğurabiliyor. 

Geleneksel fatura sisteminden dijital sisteme geçişte yaşanan veri uyumsuzlukları, teknik aksaklıklar ve yasal uyum gereklilikleri, işletmelerin karşılaştığı başlıca zorluklar arasında yer alıyor" 

#r-2957897,2957889#

 

25 Haziran 2024
Gamze Özçelik ile Reshad Strik evliliği sonrası herkes onu merak ediyordu! Uğur Pektaş'ın paylaşımına yorum yağdı

Arka Sokaklar dizinde Zeynep Komiser rolüyle yer alan Gamze Özçelik ile Murat Komiser rolüyle yer alan Uğur Pektaş, 2008 yılında evlenmiş ve 2011 yılında boşanmıştı. Bir oğlu olan çiftten Gamze Özçelik sesiz sedasız Reshad Strik ile evlendi. Törenle birlikte Gamze Özçelik'in eski eşi Uğur Pektaş merak edilmeye başlandı. 

HERKES ONU MERAK EDİYORDU! SON PAYLAŞIMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ 

Uzun bir süredir herhangi bir projede yer alamayan Uğur Pektaş, yaklaşık 1 yıl sonra yeni paylaşım yaptı. Gamze Özçelik'in evliliğinin ardından Uğur Pektaş'ın ne paylaşacağı merak konusu oldu. Uğur Pektaş, kız kardeşi ve arkadaşlarıyla yer aldığı kareleri 'HAY' notuyla sosyal medya hesabından paylaştı. 

UĞUR PEKTAŞ KAÇ YAŞINDA, HANGİ DİZİLERDE ROL ALDI?

16 Ekim 1979 doğumlu Uğur Pektaş, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda otelcilik bölümünü bitirdi. Pektaş, Survivor Türkiye: Büyük Macera yarışmasında birinci olduktan sonra oyunculuğa başladı. 2006 yılında Kuşdili, Düşler ve Gerçekler ve Arka Sokaklar gibi dizilerde yer aldı. 19 Haziran 2008 tarihinde kendisi gibi oyuncu olan Gamze Özçelik ile evlendi. 2009 yılında eşi Gamze Özçelik ile Arka Sokaklar dizisinden ayrıldı. Oyuncu daha sonra Umut Yolcuları ve Mahsusa: Trablusgarb yapımlarında rol aldı. 

25 Haziran 2024
4 doktorla ilgili olay iddia: WhatsApp'taki kuğu emojileri ortaya çıkardı, soruşturma açıldı

Bolu’da 2 devlet hastanesinde görevli doktorlar ilginç bir olayla gündeme geldi. Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi doktorlarının ilaç şirketinin piyasaya sürdüğü ilaçları hastaların reçetelerine yazdıkları ve her bir ilaç için mümessilden ilaç parasının yarısını aldıkları iddia edildi.

HER BİR KUPÜR İÇİN BİR KUĞU EMOJİSİ

Doktorların hastaların reçetelerine yazdıkları ilaçların kupürlerini toplayarak ilaç mümessiline WhatsApp aracılığıyla attıkları, bazı doktorların her bir kupür için kuğu emojisi gönderdikleri ortaya çıktı.

ŞİKAYET ETTİLER

Bolu'da ilaç mümessili olarak çalışan T.Ş., ilaç paralarının yarısını aldıkları iddiasıyla doktorlar hakkında 5 Haziran tarihinde Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) şikayette bulundu.

4 DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı da T.Ş'nin şikayetini İl Sağlık Müdürlüğü'ne sevk etmesinin ardından İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi doktoru U.G. ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde görevli ortopedi doktorları H.K., R.Ö. ve M.T. hakkında soruşturma başlatıldı.

''BEN DE KUPÜR KARŞILIĞI YÜZDE 50'SİNİ ONA VERİYORDUM''

İlaç mümessili T.Ş., başlatılan soruşturma kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü'nde ifade verdi. T.Ş'nin ifade tutanağına yansıyan iddialarında, "Hyalüronik Asit ve PRP işlemleri sonrası FTR uzmanı ve ortopedi uzmanlarıyla buluşarak alınan paranın yüzde 50'sini taraflarına veriyordum. Uzman Doktor U.G. Hyalüronik Asit kupürlerini topluyordu. Benimle buluştuğu günlerde kupürleri bana veriyordu. Ben de kupür karşılığı yüzde 50'sini ona veriyordum. U.G. para alma işlemine halen devam etmektedir. PRP işlemlerinde ise hasta direkt beni arıyordu. Kanı hemşire alıyor, bana veriyordu. Ben PRP hazırlamasını tamamlayıp hekime bilgi veriyordum. Hekim gelip hastaya PRP işlemini uyguluyordu. Hasta işlem bittikten sonra hastaneden ayrılmadan önce nakit olarak veya IBAN numarasından tarafıma havale ile para gönderiyordu. Yine paranın yüzde 50'sini hekime elden veriyordum. Yaklaşık 2-3 yıldır kupür toplamak yerine WhatsApp'tan bana mesaj atıyorlardı. R.Ö. kuğu emojisi atıyordu” diye konuştu.

T.Ş. ayrıca doktorların kendisine verdiği kupürler ile kendisine atılan kuğu emojilerinin ekran kayıtlarının yer aldığı 23 sayfalık belgeyi de İl Sağlık Müdürlüğü'nde soruşturmayı yürüten yetkililere teslim etti. Olayla ilgili inceleme sürüyor.

#r-2957426#

25 Haziran 2024
Futbolun kalbi parkta atacak

Parkın muhteşem atmosferinde buluşan yüzlerce taraftar, millilerimizin Gürcistan ve Portekiz karşısında verdiği mücadeleyi tek yürek olarak izleme fırsatı buldu. Ay-yıldızlı takımımızın son grup maçında sporseverler, Çekya-Türkiye karşılaşmasını birlik ve beraberlik ruhuyla festival havasında izleyebilecek. 

Trendyol, bu yaz İstanbul’un kalbinde sporseverlere unutulmaz bir deneyim sunmaya devam ediyor. A Milli Voleybol Takımımızın Voleybol Milletler Ligi’ndeki (VNL) belirli maçlarının ardından UEFA EURO 2024™ heyecanı da parka taşındı. Etiler Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce taraftar, A Milli Futbol Takımımızın EURO 2024’te Gürcistan ve Portekiz karşısında verdiği mücadeleyi Trendyol sponsorluğunda kurulan dev ekranda hep beraber izledi.

Çekya-Türkiye Maçı 26 Haziran’da Etiler Sanatçılar Parkı’nda

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın tek Türk partneri olarak ülkemizi temsil eden Trendyol, A Milli Futbol Takımları resmi sponsoru olarak millilerimizin yanında olmaya devam edecek. UEFA EURO 2024™ şampiyonasındaki ilk iki grup maçımız geride kalırken F grubundan çıkarak son 16 turuna kalma şansımızı belirleyecek olan Çekya-Türkiye maçında yine Trendyol sponsorluğunda “Milliler Dev Ekranda, Taraftar Parkta” olacak. 

26 Haziran saat 22:00’de oynanacak olan kritik Çekya-Türkiye maçı, Sanatçılar Parkı’ndaki dev ekranda canlı olarak ücretsiz izlenebilecek.

Olimpiyatlar da Parkta İzlenecek

Türk sporuna ve sporcusuna büyük destek veren Trendyol, UEFA EURO 2024™ Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ardından olimpiyatlarda bir kez daha İstanbulluları sporun birleştirici gücüyle bir araya getirecek. 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda da millilerimizin sahada olduğu her müsabakada, kalpler yine Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkı’nda birlikte atacak.

Trendyol Türk sporuna nasıl destek veriyor?

Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, Türk sporuna olan bağlılığını yıl boyunca sürdürdüğü sponsorluklar ve verdiği desteklerle ortaya koyuyor. Süper Lig ve 1. Lig isim sponsoru olmasının yanında Trendyol, Türkiye Voleybol Milli Takımları ana sponsorluğunu, A Milli Futbol Takımları ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) ise resmi sponsorluğunu üstleniyor. Trendyol, aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) resmi “E-Ticaret Hizmetleri Partneri” olarak bir ilki gerçekleştirdi. Türk üreticiler tarafından üretilen Olimpiyat Koleksiyonu da Türkiye’de Trendyolmilla uygulaması üzerinden; Azerbaycan, Körfez ülkeleri ve Doğu Avrupa’da ise Trendyol üzerinden uluslararası satışa sunuldu. 

25 Haziran 2024
Dokunduğu trakonya balığı hastanelik etti

Merkez ilçe Dereağzı'ndan tekneyle arkadaşlarıyla balık tutmak için Marmara Denizi'ne açılan Burak Ulusoy, TİGEM ve üniversite arası açıklarında oltasını denize attı.

Ulusoy, burada oltasına takılan zehirli trakonya balığının dikeninin parmağına batmasıyla büyük bir acı yaşadı. Önce parmağı sonra vücudunu sol tarafı uyuşan Ulusoy'u arkadaşları Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı.

TEK TEK YAŞADIĞI OLAYI ANLATTI

Burada yapılan iğne ve verilen serumlarla kendine anca gelebilen Ulusoy, yaşadığı olayı anlattı.

Ulusoy, Yalova'da doğdum büyüdüğünü ve yıllardır denize girip balık tuttuğunu fakat ilk kez böyle olay yaşadığını söyledi.

Daha önce görmediğim ve bilmediğim bir balık türü tarafından zehirlendiğini dile getiren Ulusoy, şöyle konuştu:

“Balığa temas etmedim aslında, balık teknenin içine düştü. Ben onu almak için eğildiğim sırada zehirli iğnesini parmağıma soktu. Müthiş bir acı. Onu nasıl tarif derim kelime bulamıyorum. Önce parmağım, sonra elim derken omzuma kadar sol tarafım komple uyuşmaya başladı.  Arkadaşlarıma dedim beni hastaneye götürür müsün? Giderken daha da kötüleşmeye başladım. Mide bulantısı filan oldu. Hastaneye gittik serum bağladılar, alerjik iğne yaptılar. 1,5 saat sonra kendime geldiğimi söyleyebilirim.”

"ÖLDÜREBİLİR"

Ulusoy, balığın çaparinin en alt kısmında geldiğini ve ilk olarak mezgit sandığını belirterek, “Kafasının üstünde bir iğnesi var. Yanlarında da iğnesi var gözükmeyen. Ben bunu almayım dedim elime. Sonuçta temas ettim balığa. Çırpındığı esnada beni soktu maalesef parmağımdan. Sol tarafım uyuştu. Soluğu hastanede aldım. Hemen hastaneye gidilmesi gerekiyor. Kendi çabalarımızla değil de tıbbi destek almamız gerekiyor. Direkt sinirlere etki ettiği için sakat bırakabilir, hatta öldürebilir. Trakonya ismi, ben de bu şekilde öğrenmiş oldum” dedi.

25 Haziran 2024