Tgrt Haber
2024 faturası belli oldu: Yeni yılda kamu konutları kira bedelleri ne olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2024 yılı aylık kira bedellerinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekaresi 5,66 lira, kalorifersiz konutlarda metrekaresi 8,85 lira, kaloriferli konutlarda metrekaresi 11,61 lira kira bedeli alınacak.

Bu kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan alınacak ilave kira bedeli metrekaresi 1,36 lira olarak belirlendi. Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak.

Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, bu tebliğdeki kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,58 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 2,24 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekaresi 4,81 lira, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekaresi 1,2 lira ilave kira bedeli alınacak.

KALORİFERLİ KONUTLAR

Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 4,64 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,54 TL tahsil edilecek.

#r-2922275,2922188#

31 Aralık 2023
Emekliye seyyanen zam mı, oransal zam mı verilmeli? SGK Uzmanı İsa Karakaş kritik formülü verdi

Açlık sınırı 19 bine dayandı. Yoksulluk sınırı ise 61 bin lirayı geçti. Rakamlar bu kadar yükselirken gözler bir kez daha emekli ve asgari ücretlinin zamlarına çevrildi. SGK Başuzmanı İsa Karakaş hem çalışanın hem de emeklinin maaşları ile ilgili zam beklentilerini değerlendirdi.

“EMEKLİ MAAŞININ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMASI GEREKİR”

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğine dikkat çeken İsa Karakaş, “SGK hangi işçiyi çalıştırırsan çalıştır, matrah olarak asgari ücreti baz alıyor. SGK işverene ‘asgari ücretin altında prim ödeyemezsin’ diyor. İster bakkal olsun ister esnaf prim ödemesini asgari ücret üzerinden ödenmesi lazım. Dolayısıyla en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması SGK’nın bu uygulaması nedeniyle gereklidir.” dedi.

“2003 YILINDA EMEKLİNİN MAAŞI 1,5 ASGARİ ÜCRETE YAKINDI”

İsa Karakaş asgari ücret ile emekli maaşı dengesini de geçmiş yıllardan ilginç bir örnekle açıkladı. Karakaş, “2003 yılında AK Parti geldiği zaman zamlar yaptı ve emekli maaşları da yükseltmişti.  2003 yılında en düşük SSK emeklisinin maaşı neredeyse 1,5 asgari ücrete yakındı. Geldiğimiz noktada bugün emekli maaşları asgari ücretin yüzde 60’ına kadar düştü. Sadece 2023 haziran ayında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 80’ine denk geliyor.” diye konuştu.

"KÖK MAAŞA ZAM YAPILMAZSA İNFİALE YOL AÇAR"

Karakaş, kök maaş düzenlemesinin olmayacağı söylentilerine de dikkat çeken yorumda bulundu. Karakaş, “Emeklinin kök maaşına artış yapılmazsa ve 4 milyonun üzerinde emekli 10 bin TL maaş almaya devam ederse büyük bir infiale yol açar. Açlık sınırı şimdiden 19 bine dayandı. Temmuzda bu sınır ne olacak bilmiyoruz. Bu durumda açlık sınırının yarısının da altına düşecek bir emekli maaşını hayal bile etmek istemiyorum” dedi.  

“ÖNCE SEYYANEN ZAM, SONRA ORANSAL ZAM”

Açlık sınırının göz önünde bulundurulup, ne olursa olsun emekliye ‘seyyanen zam’ yapılması gerektiğini dikkat çeken İsa Karakaş, “Seyyanen zam olmadığı takdirde emeklilerin durumu düzelmez. Bir kereye mahsus seyyanen zam yapılacak, bu zamdan sonra artık mevcut sisteme dönülüp artık oransal şekilde zamlar yapılarak sistemin yürümesi lazım.” diye konuştu.

#r-2953130,2953375,2953158,2952942#

31 Mayıs 2024
James Webb'den bilim dünyasını sarsan keşif! Uzmanlar 'Düşündüğümüzden daha hızlı' dedi

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), evrenin erken dönemlerine, yıldızların ve galaksilerin oluşum süreçlerine ve gezegen sistemlerinin evrimlerine dair bilim insanlarına daha derin bir anlayış kazandırmak amacıyla 2021'de fırlatıldı.

Kızılötesi dalga boylarında gözlem yapabilme özelliğiyle dikkat çeken JWST, bu sayede Hubble'ın göremediği çok uzak ve çok eski galaksileri gözlemleyebiliyor. Şu ana kadar evrenin gelişimine dair birbirinden etkileyici keşfe imza attı.

SAMANYOLU BENZERİ YENİ GALAKSİLER

Independent Türkçe'nin derlediği habere göre, bilim insanları evrenin erken dönemlerinde Samanyolu'na benzeyen yeni galaksiler tespit etti. O zamanlarda bu yapıların sanılandan daha yaygın olduğuna inanıyorlar.

GALAKSİLERİN YÜZDE 30'U SARMAL YAPIDAYMIŞ

JWST'nin yakın zamanda çektiği görüntüleri inceleyen bilim insanları, evren 2 milyar yaşındayken var olan galaksilerin yaklaşık yüzde 30'unun Samanyolu gibi sarmal yapıda olduğunu buldu.

"GALAKSİ OLUŞUMU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA HIZLI"

Hakemli dergi The Astrophysical Journal Letters'ta yayımlanan çalışmanın ortak yazarı Yicheng Guo, bilim insanlarının eskiden çoğu sarmal galaksinin evrenin oluşumundan yaklaşık 6 ila 7 milyar yıl sonra geliştiğini düşündüğünü söyledi ve şunları ekledi:

"Öte yandan bizim çalışmamız sarmal galaksilerin 2 milyar yıl kadar sonra bile yaygın olduğunu gösteriyor. Bu da galaksi oluşumunun daha önce düşündüğümüzden daha hızlı gerçekleştiği anlamına geliyor."

#r-2950554,2944890#

13 Haziran 2024
Ünlü ekonomistten dolar ve mevduat faizi tahmini geldi

Ünlü ekonomist Haluk Bürümcekçi, Türkiye ekonomisine ilişkin kritik değerlendirmeler yaparak dolar ve mevduat faizleri için beklentilerini sıraladı.

Bürümcekçi, şunları kaydetti:

DOLAR YIL SONUNDA NE KADAR OLACAK?

Şu anda gidişe baktığımızda yıl sonunda 40'ın çok altında bir gidiş var. Bundan sonra biraz hızlanmasını bekliyorum ama gidiş 40'ın altında gözüküyor.

Bu her zaman beklendiği gibi gitmeyebilir. Merkez Bankası döviz almasa kur yerel seçimlerden sonra 29 ve altı olmuştu.

MEVDUAT FAİZLERİ YÜKSELECEK Mİ?

Mevduat faizlerinde zirveyi geçtik. Bundan sonra geriye gelir. Bence o seviyeleri göremeyeceğiz. Dövizde ters dolarizasyon eğilimi var, TL likiditesi bollaşıyor. Yurtdışında da TL bol. Belki yeni önlemler düşüşü yavaşlatabilir.

TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN ÇIKACAK MI?

Bugün Reuters’ta yer alan bir habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 28 Haziran FATF toplantısına katılmak üzere Singapur’a gidecek. 

Ünlü ekonomist Türkiye’nin FATF gri listesinden çıkarılmasına ilişkin soruya şöyle cevap verdi: 

Mayıs seçimindeki süreçten sonra ABD'yle ilişkiler iyi yöne gitmeye başladı. BRICS şu aşamada sürpriz olur. Bunun dışında AB üyeliği süreci çok önemli. Bu sadece bize bağlı değil. Avrupa'da aşırı sağın yükselişi görüldü. Gri listeyi bence piyasa fiyatladı. Eğer çıkamazsak bir etkisi olur.

#r-2955589,2955607#

 

12 Haziran 2024
Hamas'tan Blinken'a suçlama: Soykırıma suç ortaklığı yapıyor

Hamas, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın İsrail'i Gazze'deki ateşkes anlaşmasını bozma konusunda temize çıkarma girişiminin, ülkesinin Gazze Şeridi'nde yapılan "soykırım"a suç ortaklığı politikasının bir devamı olduğunu söyledi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Blinken'ın İsrail'i temize çıkarmaya çalışması ve bir anlaşmaya varılmasını engellemekten Hamas'ı sorumlu tuttuğu şeklindeki tutumu, ülkesinin soykırım savaşına suç ortaklığı politikasının bir devamıdır.''

Açıklamada, Hamas'ın "sunulan öneriyi, ateşkes anlaşmasına varılması ve esirlerin serbest bırakılması yönündeki tüm önerileri olumlu bir şekilde ve ulusal sorumlulukla ele aldığı" kaydedildi.

"Dünyanın BMGK kararına ilişkin Netanyahu ve hükümetinden herhangi bir memnuniyet ifadesi duymadığı" belirtilen açıklamada, "İsrail'in ABD Başkanı Joe Biden'ın önerisiyle açıkça çelişerek Gazze'de herhangi bir kalıcı ateşkesi reddetmeye devam ettiği" vurgulandı.

BLINKEN'DAN HAMAS AÇIKLAMASI

Blinken, Hamas'ın BM destekli ateşkes planına verdiği yanıta değinerek talep edilen bazı değişikliklerin uygulanabilir olduğunu ancak bazılarının işe yaramadığını söyledi.

Katliamı destekçisi Blinken Hamas'ı ateşkes çabalarını geciktirmekle suçladı.

“Hamas tek kelimeyle cevap verebilirdi: evet. Bunun yerine Hamas yaklaşık iki hafta bekledi ve çok sayıda değişiklik talep etti” diyen Blinken, bunun sonucunda daha fazla insanın “acı çekeceğini” de sözlerine ekledi.

BIDEN'IN ATEŞKES ÖNERİSİ

Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Hamas yönetimi, Biden'ın açıkladığı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini bildirmişti.

Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, "savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini" belirtmişti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 202 Filistinli öldürüldü, 84 bin 932 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

#r-2955566,2955488#

13 Haziran 2024
Bakan Fidan: Gazze'nin yanında olmaya devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira ile ortak basın açıklaması yaptı. Bakan Fidan, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde Gazze'nin yanında olmaya devam edeceğini belirterek Brezilya'nın da Türkiye gibi savaşa bir tavır sergilediğini bildirdi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira ise Bakan Fidan ile bölgesel sorunların ele alındığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştiğini dile getirdi.

Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"İyi bir görüşme oldu. Büyükelçiliğimizin ev sahipliğinde Rusya'da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıyla bir araya geldim. Onların sorunlarını, çalışmalarını birinci elden Cumhurbaşkanımız adına dinleme fırsatı buldum. Gerçekten hem göğsüm kabardı hem de arkadaşlarımızın sorunlarını dinlediğim görüşmelerde iş insanlarımızın konularını ilgili muhataplarına taşıma fırsatım oldu.

"BRICS ÖNEMLİ İŞLER ÜSTLENİYOR"

BRICS toplantısı da oldukça önemliydi. BRICS'in küresel ekonomik sistemde yaklaşım, kimlik ve siyaset çeşitliliğini artıran bir örgüt olduğunu gördük. BRICS önemli işler üstlenmekte. Küba, Etiyopya, Belarus ve Kazakistan dışişleri bakanları ile ikili görüşme gerçekleştirdim. Bugün de diplomasi trafiğimiz devam ediyor. Brezilyalı mevkidaşımı ağırlıyorum. Yarın Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Zirvesi'ne katılıp ertesi gün İtalya'daki G7 Toplantısı'nda Cumhurbaşkanımıza refakat edeceğiz. Uluslararası meselelere dair görüşlerimizi aktarıp Filistinli kardeşlerimizin sorunlarını orada da gündeme taşıyacağız.

"ANA GÜNDEM FİLİSTİN"

Türkiye’nin diplomasi trafiğinde son bir ay içinde çok fazla görüşmelerimiz oldu. Filistin konusu ana gündem maddemiz oldu. Gazze’de kalıcı barışın sağlanması adına birçok temasta bulunduk. Toplantılarda Suriye’deki son durumu ve Filistin meselelerini ele aldık. 

Arife ve bayramın 1. günü İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi'nde ülkemizi temsil edeceğiz. Adil bir barışın sağlanmasına yönelik görüşlerimizi paylaşacağız.

Avrupa'dan Asya'ya, Orta Doğu'dan Bakanlara gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerin arkasında çok ciddi emek var. Bu yoğun gündemde ülkemizi temsil etmek bize onur veriyor."

12 Haziran 2024
İkinci elde 'benzin' bitti! Fiyatlar yüzde 30 düştü, daha da gerileyecek

Türkiye'de otomobil fiyatlarındaki artış durdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kredi musluklarını kısmak ve Ticaret Bakanlığı'nın otomobil fırsatçılarına göz açtırmamak amacıyla aldığı önlemler sayesinde, sıfır araç satan bayiler satışlardaki düşüşün ardından Eylül 2023'te hızlı bir kampanya furyasına başladı.

7 Temmuz'da sıfır araçlarda yürürlüğe girecek olan 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR) regülasyonunun etkisiyle, son bir aydır kampanyalar zirve yaptı.

800 BİN TL'YE SIFIR ARAÇ

Bu durum sıfır araç fiyatlarının 800 bin TL'ye kadar düşmesine neden oldu. Böylece, ikinci el araçların fiyatları da son bir yılda %30 oranında geriledi.

"FİYATLARDA DA BALONA YOLA AÇTILAR. ANCAK RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ"

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; ikinci elde fiyatların geri çekilmesi ve araç satışlarındaki durgunluk nedeniyle Türkiye'de faaliyet gösteren 120 bin galericiden 10 bini son 3 ayda kepenk kapattı.

Pandemiyle birlikte otomobilin yatırım aracına dönüşmesinin galerici popülasyonu oluşturduğuna dikkat çeken sektör oyuncuları, "Son 5 yılda 20 bine yakın kişi galerici oldu. Bu işi meslek olarak görmediler, kısa yoldan zengin olmayı hayal ettiler. Fiyatlarda da balona yola açtılar. Ancak rüzgâr tersine döndü, şimdi bir bir kepenk kapatıyorlar" diyor. Otomobilin yatırım aracı olmaktan çıktığını belirten sektör oyuncuları, "7-8 ay önce ikinci el arabayı 1 milyon TL'ye alan galericiler var. O dönem bu aracın sıfırı 1.4 milyondu. Şimdi bu aracın sıfır fiyatı 1.1 milyon TL. Hal böyle olunca ikinci el aracın fiyatı da 800 bin TL'ye düştü, zarar ettiler" ifadelerini kullanıyor.

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, son dönemde sıfır araçlarda yapılan güçlü kampanyalar nedeniyle tüketici talebinin bu alana yöneldiğini söyledi.

Son bir yılda sıfır araçların fiyatlarının çok artmadığını anlatan Yalçın, "1 yılda sıfır araçların fiyatları genel ortalamada yüzde 17 arttı. Enflasyon ortamında bu artış çok düşük kaldı. O nedenle talep sıfıra kaydı. Bu yılın ilk 5 ayında binek ve hafif ticari toplam 480 bin araç satıldı" dedi.

#r-2951705,2950913#

13 Haziran 2024