Tgrt Haber

Zor diye kimse çalışmıyor, yevmiyesi günden güne artıyor

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
21 Nisan 2024 09:45 - Güncelleme : 21 Nisan 2024 09:52

Depremde büyük hasar gören Hatay’da şehrin yeniden yapılanma süreci devam ediyor. İlde kalıp ustalarının yevmiyeleri bin 500 TL’yi bulurken işçi sıkıntısı çekiliyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay yeniden inşa ediliyor. Şehirde devam eden inşaatlarla beraber işçi sıkıntısı da ortaya çıktı.

HATAY’A GELİP ÇALIŞIN

Hatay’da dört bir yanda inşaatlar yükselirken iş yoğunluğunun yaşandığı kentte kalıp ustalarının yevmiyeleri ortalama bin 500 TL’yi buldu.

İnşaat ustalarının ve inşaat sektörünün en büyük sorunuysa alttan yetişen çırak olmaması ve yeteri kadar eleman olmaması. İnşaat ustaları, iş sorunu yaşayan ustalara 'Hatay’a gelip çalışabilirsiniz' çağrısında bulundular.

Zor diye kimse çalışmıyor, yevmiyesi günden güne artıyor - 1. Resim

KİMSE BU İŞ EL ATMIYOR

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin oldukça yoğun olduğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca yoğunluğun devam edeceğini belirterek, “Bayağı yoğunuz, işçi bulma sıkıntımız var. Elimizden geldiği kadar güzel Hatay’ımızı inşa etmeye çalışacağız. 

İşimizin ağır olduğu için kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 yıl kadar bu yoğunluk devam edecek gibi ama gerçekten çok yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay’da ortalama bin 500 TL keşke böyle bir afet olmasaydı da böyle bir yoğunluk olmasaydı” dedi.

Zor diye kimse çalışmıyor, yevmiyesi günden güne artıyor - 2. Resim

“YETİŞEMİYORUZ”

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise yevmiyelerin ortalama bin 500 TL’yi bulduğunu belirterek diğer illerde iş bulmakta sorun yaşayan vatandaşlara 'Hatay’a gelin' çağrısında bulundu. 

Özçelik, “Depremin ardından iş yoğunluğu çok var Hatay’da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL yevmiye alıyor Hatay’da. Alttan yetişen eleman yok, bölgede iş sahası da var. Gelmek isteyenler diğer illerden gelip çalışabilirler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...