Tgrt Haber

Karadeniz'de doğal gaz sonrası petrol heyecanı! Kuyu kazılacak 3 il açıklandı

Editör: Murat Makas / Kaynak: tgrthaber.com, Sabah
01 May 2024 13:28 - Güncelleme : 01 May 2024 13:29

Sakarya Gaz Sahası'nın güneyinde haziranda petrol kuyusu kazılacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 3 ilde petrol kuyusu için lokasyonlar belirlendiğini açıkladı.

Türkiye dışa bağımlılığı azaltmak için Mavi Vatan başta olmak üzere her bölgede petrol ve doğal gaz çalışmalarını hızlandırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin dört bir yanında arama yaptıklarını söyleyerek Karadeniz'de Romanya sınırında Göktepe-1 kuyusunu kazdıklarını ve mayıs ayı içerisinde aynı bölgede bir kuyu daha kazacaklarını belirtti.

Bayraktar, haziran ayı içerisinde ise Sakarya Gaz Sahası'nın güneyinde petrol emaresi bulunan kuyuyu kazmayı planladıklarını açıkladı.

3 İLDE PETROL HEYECANI

Sinop, Trabzon ve Rize açıklarında petrol olduğu düşünülen alanlar için de bir takvim hazırlığında olduklarını kaydeden Bayraktar, karada ise Kör Kandil ve Beytüşşebap'ta keşif kuyuları kazılacağını duyurdu. Bakan Bayraktar, karada ve denizde yürütülen petrol ve doğalgaz arama çalışmaları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye devam edilmesi planlanan enerji desteklerine ilişkin gündemdeki pek çok soruya cevap verdi.

KARADENİZ'DE YENİ DOĞALGAZ KUYULARI KAZILACAK

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Bakan Bayraktar sorulara şöyle cevap verdi:

Karadeniz gazında pazar günü itibarıyla üretimde günlük 4.5 milyon metreküpe ulaştık ve böylece bir rekor geldi. Mayıs ayı içerisinde 5 milyon metreküpe, 2025'in ilk çeyreğinde ise 10 milyon metreküplük üretime ulaşmayı amaçlıyoruz. 10 milyon metreküpe geldiğimiz gün yaklaşık 4 milyon hanenin doğalgazının tamamı Karadeniz gazıyla karşılanacak. Bu da toplam hane sayısının 5'te biri demek.

Üretim kapasitesini artırmak için bir yüzer platform aldık ve Singapur'da yenileme çalışmaları sürüyor. Platformun yılbaşına kadar ülkemize gelmesini amaçlıyoruz ve devreye alınmasıyla üretim 10 milyon metreküp daha artırılacak. Fakat bize oradaki kapasite yetmiyor daha fazla gaz bulmamız ve yeni keşiflere imza atmamız gerekiyor. Çünkü o bölgenin çok daha fazla bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Sakarya Gaz Sahası 10 bin km'lik bir alan ve bunun 2 bin 500 kilometrekaresinde tarama yaptık. Geri kalan 7 bin 500 kilometrekare alanda ne var diye bakıyoruz. Sondaja ihtiyacımız var. Yeni kuyu kazmak lazım.

Karadeniz'de doğal gaz sonrası petrol heyecanı! Kuyu kazılacak 3 il açıklandı - 1. Resim

Göktepe-1 kuyusunu kazdık. Burası yaklaşık Sakarya Gaz Sahası'nın 45 kilometre kuzeybatısında, Romanya ile olan münhasır ekonomik bölge sınırımıza yakın bir noktada. O civarda şimdi mayıs ayında bir kuyu daha kazacağız. Sakarya Gaz Sahası'nın güneyinde karaya yakın bölgede, yani karadan 100 kilometre deniz uzaklığında petrol emareli olduğunu düşündüğümüz kuyuyu da haziran civarlarında kazmayı planlıyoruz. Kuyumuzun ismini belirledik. Bir taraftan yeni keşifler gelebilir, bir taraftan da üretime devam ediyoruz. Sinop, Trabzon, Rize açıklarında da petrol aramak için belirlediğimiz lokasyonlar var, onlara hangi takvimde gidebiliriz ona çalışıyoruz.

İKİ YENİ ROTA

Gabar'daki petrol üretimine ağırlık verdik. Yıl sonuna kadar günlük 100 bin varil üretimi görmek istiyoruz. Van, Hakkâri, Şırnak sınırında da çalışmalarımız var. Van Çatak'ta Kör Kandil denilen alanda, Gabar'ın biraz kuzeybatısında Beytüşşebap'ta tespit ettiğimiz yeni kuyular var. Bunlarla alakalı da keşif kuyuları kazacağız.

4 MİLYAR METREKÜPLÜK ANLAŞMA

Boru hatları ve LNG anlaşmalarımızda artık yüzde 70-80'ini uzun dönemli, geri kalan kısmını ise spot piyasadan temin edecek bir yapılanmaya gidiyoruz. Exxon ile konuşmamızda ABD ile bugüne kadar hep spot bazlı çalıştık. Yani ucuz LNG vardı, kışa girerken çıkarken gaz aldık. Şimdi 5-10 yıllık sürede alacağımız LNG'yi kontrata bağlayabiliriz. Yaklaşık 4 milyar metreküplük çerçevede bir anlaşma konuşuyoruz, daha düşük çapta da olabilir. Rusya, Azerbaycan ve İran'la da görüşmelerimiz sürüyor.

DENİZ ÜSTÜNE RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ

Saros Körfezi'nde ağırlıklı olarak çalışıyoruz. Güneş ve rüzgârda yıllık 5 bin megavatlık bir kurulu güç hedefimiz var. Şu anda altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz, denizlerimizdeki rüzgâr ölçümlerini yapıyoruz, ondan sonra da kendimize bir yol seçeceğiz. Bu dönemde inşallah böyle bir projenin temelini de atar, devreye girdiği günü de görürüz.

SOMALİ'YE SİSMİK GEMİ YOLLAYACAĞIZ

Somali'de bu sene deniz yetki alanında sismik araştırma yapmak istiyoruz. Orada petrol emareli olduğunu düşündüğümüz sahalar var. Uygunluğuna göre bir sismik gemimizi oraya göndereceğiz. Sismiğin sonucuna göre sondaj kararı gelebilir. Bugüne kadar Somali'de yapılmış bir şey değil, bizim açımızdan da önemli olacak. Libya tarafında da hem karada hem de denizde ilgilendiğimiz sahalar var. Karada bir sahada anlaşma imzaları atılmak üzere, orada Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve İtalya var ortaklarımız arasında. Saha belli ve son aşamaya gelmiş durumda, inşallah yakında anons edeceğiz. Denizde ilgilendiğimiz bir başka saha daha var, orada da görüşmelerimiz devam ediyor. Belki orada yine yanımıza uluslararası bir ortak alacağız.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN ELEKTRİK VE DOĞALGAZ DESTEĞİ SÜRDÜRÜLECEK

Doğalgaz ve elektrikteki desteklerimiz devam edecek. Ancak yeni dönemde yalnızca ihtiyaç sahibi grupları destekleyeceğiz. Çalışmalarımızı Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Merkez Bankası ile koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Çalışma tamamlandığında bazı tartışmalar illaki olacak. 'Şu grup desteğin içerisinde olmalıydı, olmamalıydı' gibi, ama inanıyorum ki doğru yapıyı kuracağız.

Karadeniz'de doğal gaz sonrası petrol heyecanı! Kuyu kazılacak 3 il açıklandı - 2. Resim

TRAKYA'YA NÜKLEER SANTRAL İÇİN ÇİNLİLERLE GÖRÜŞÜYORUZ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk reaktörü bir yılda devreye alıp elektrik üretmemiz lazım. İnşaat yüzde 95 tamam. Sinop'ta planladığımız NGS'ye Rusya ve Güney Kore'nin ciddi ilgisi var. Sinop'ta Ruslarla Türk şirketlerinin de ortak olacağı bir modeli konuşuyoruz. Trakya'ya nükleer santralde Çin istekli. Belli bir noktadayız. Hedef önümüzdeki birkaç ayda bunu hükümetlerarası anlaşmaya dönüştürmek. Çin ziyaretimde anlaşmanın içeriğini imza altına alabiliriz. Küçük modüler reaktör için İngiltere merkezli Rolls-Royce şirketi ve ABD'li birkaç şirketle daha görüşüyoruz.

IRAK PETROLÜ MESAJI

Bağdat ve Erbil arasında petrol satışı anlaşmazlğı var. Erbil 'Bu benim bölgemden çıkıyor, benim ihraç etmem lazım' diyor. Bağdat 'Hayır bu Irak'ın petrolüdür, bizim satmamız gerekiyor' diyor. Bu anlaşmazlık devam ettiği için burada bir petrol akışı yok. Sayın Cumhurbaşkanımız Irak ziyaretinde de bu hattan petrol akışı için teknik çabanın ötesinde her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etti. Hattın Kalkınma Yolu kapsamında güneye kadar uzanmasını ve Irak için önemli bir alternatif olmasını istiyoruz. 1.4 milyon varil günlük kapasiteye sahip iki boru hattı bizim tarafta şu an işleyebilecek durumda. Burayı Basra'ya kadar uzanan bir enerji yoluna döndürebileceğimizi söylüyoruz. Ziyaretimizde Cumhurbaşkanımız da ilgili muhataplarına 'Biz hazırız, bekliyoruz" mesajını verdi.

NADİR TOPRAK ELEMENTİ KONUSU

Teknoloji anlamında bir ortaklığa ihtiyacımız varsa ki olabilir bununla alakalı çalışmalarımızı belli bir noktaya getirdik. Çin ile görüşmelerimiz var. Eti Maden Genel Müdürümüzü geçen hafta Avustralya'ya gönderdik, yani alternatiflerimiz var. NTE'ler bu dönemin en önemli konulardan biri olacak. Stratejik anlamı ve ekonomik değeri çok büyük olacak.

Kaynak: tgrthaber.com, Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...