Tgrt Haber

Erdoğan'dan PBS muhabirinin provokatif sorusuna sert cevap: Saygı duyacaksın!

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: PBS Newshour
19 Eylül 2023 06:31 - Güncelleme : 19 Eylül 2023 07:04
Erdoğan'dan PBS muhabirinin provokatif sorusuna sert cevap: Saygı duyacaksın!
recep tayyip erdoğan,pbs,osman kavala,selahattin demirtaş

Amerikan PBS kanalına röportaj veren Erdoğan, PBS spikeri Amna Nawaz'ın terör tutukluları Sedef Kabaş, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki provokatif sorusuna sert yanıt verdi: "Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Yargının verdiği karara saygı duyacaksın."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan, röportajda Türkiye'nin iç ve dış polikasına ilişkin önemli açıklamalar yaparken, program sunucusu Amna Nawaz'ın sözü terör tutukuluları Sedef Kabaş, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'ya getirerek yönelttiği provokatif soruya sert cevap verdi.

Nawaz, Erdoğan'a, Türkiye'de "üst düzey tutuklamalar" bulunduğunu belirterek, "Bu kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz? Söz konusu kişilerden tehdit algılıyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

"KAVALA, PROTESTOLARIN FİNANSÖRÜYDÜ"

Maksatlı soruya hiddetle cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. Eğer yargı bu yönde bir karar vermişse, o zaman yargının verdiği bu karara saygı duyalım. Ben yargı adına konuşacak durumda değilim. Bahsettiğiniz bu kişi (Kavala) protestoların finansörüydü" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasının devamında davalarla ilgili olarak "Ben onlarla uğraşacak değilim" diyerek, kararların yargı tarafından verildiğinin altını bir kez daha çizdi.

SÖZÜNÜ KESMEYE KALKTI

Selahattin Demirtaş'ın terörist olduğunu ve 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtığını, bu nedenle yargının bir karar verdiğini belirten Erdoğan, program sunucusunun sözünü kesmeye çalışması üzerine, "Kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın. Amerikan yargısı yargı da Türkiye'nin yargısı yargı değil mi? Türkiye'nin yargısına da saygı duymaya mecbursunuz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'de hapsedildiği öne sürülen gazetecilerle ilgili soruya cevaben de "Eğer teröre destek verdiyseler, onlar terörü destekliyorlarsa, dünyanın neresinde özgürce yaşayabilir veya dolaşabilirler? Bu insanlar terörü destekliyor ve bu kişiler hakkında yargı kararını veriyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Amerikan halkının Türkiye ile ilgili haberleri takip ettiğini belirterek, Amerikan medyasının Türkiye ile ilgili sağlıklı ve doğru haberler üretmesinin önemini vurguladı.

 

Kaynak: PBS Newshour
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...