Tgrt Haber

9 üzeri şiddetinde deprem uyarısı! Okyanus tabanını çatlatacak, Cascadia depremi bir kıtadan diğerine uzanıyor

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: Anadolu Ajansı
13 Haziran 2024 10:02 - Güncelleme : 13 Haziran 2024 10:10
9 üzeri şiddetinde deprem uyarısı! Okyanus tabanını çatlatacak, Cascadia depremi bir kıtadan diğerine uzanıyor

Uzun süredir üzerinde araştırma yapılan Cascadia'da yaşanacak depremin bilançosu ortaya çıktı. Amerika kıtasının yarısını yok edecek kadar büyük olacak depremin şiddeti 9 üzeri olacak. Bilim insanları depremin dünya felaketine yol açacak çatlamalara kırılmalara neden olacağını belirtti.

Dünyanın en büyük depremi 9.5 şiddetinde 1 Mart 2011'de Japonya'da meydana geldi. Deprem sonrası Asya kıtası Amerika kıtasını etkilendi. 13  yıldır yapılan çalışmalar sonuç verdi. Yeni bir deprem daha bekleniyor. 

ABD'de yapılan bir araştırma, Cascadia yitim zonu olarak bilinen ve Kanada'nın Vancouver Adası'ndan, ABD'nin California eyaletinin kuzeyine kadar uzanan alanı kapsayan bölgede beklenen "büyük deprem"in, tahmin edilenden daha büyük ve yıkıcı olabileceğini ortaya koydu.

9 ÜZERİ ŞİDDETİNDE DEPREM UYARISI!

Science Daily dergisinin haberine göre; ABD Ulusal Bilim Vakfının (NSF) girişimiyle yapılan araştırmada, Kuzey Pasifik'te yer alan Cascadia yitim zonu boyunca deniz tabanının altındaki birçok karmaşık yapı hakkında kapsamlı veriler elde edildi.

9 üzeri şiddetinde deprem uyarısı! Okyanus tabanını çatlatacak, Cascadia depremi bir kıtadan diğerine uzanıyor - 1. Resim

Kanada'nın British Colombia eyaleti ile ABD'nin Washington ve Oregon eyaletleri açıklarında 41 günlük bir çalışma neticesinde elde edilen verilerde, Cascadia yitim zonunda yer alan yer kabuğundaki iki tabakanın birbirine doğru kaydığı belirlendi.

OKYANUS TABANINI ÇATLATACAK

Araştırmacılar, kullandıkları yeni teknolojilerle bu tabakaların şekli ve hareketlerine ilişkin elde ettikleri verilerin, endişe verici büyüklükte depremler ve dev dalgalar üretebileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmada elde edilen verilerle, meydana gelmesi beklenen bir sonraki Cascadia depreminin büyüklüğü ve yerine ilişkin tahminlerin daha isabetli olduğunu kaydeden araştırmacılar, bölgedeki yer kabuğundaki levhalarda yaşanan hareketliliğin, tahmin edilenin üzerinde bir büyüklükteki deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu değerlendiriyor.

Araştırmacılar, söz konusu veriler ışığında, bölgede meydana gelecek muhtemel büyük depremin zamanı konusunda ise tahmin yürütmenin oldukça zor olduğunu kaydetti.

9 üzeri şiddetinde deprem uyarısı! Okyanus tabanını çatlatacak, Cascadia depremi bir kıtadan diğerine uzanıyor - 2. Resim

Bölgede meydana gelmesi muhtemel depremin büyüklüğünün 9 ve üzeri olabilecek potansiyele sahip olduğunu ifade eden araştırmacılar, bunun, 2011'de Japonya'da Fukuşima nükleer felaketine neden olan depreme benzer bir etki oluşturabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

Kanada Doğal Kaynaklar'da sismolog olan John Cassidy, Global News'e yaptığı açıklamada, son 10 bin yılda bölgede 19 büyük depremin yaşandığını belirterek "Yani tahmini olarak her 4 yüz veya 5 yüzyıla bir deprem denk geliyor" dedi.

9 üzeri şiddetinde deprem uyarısı! Okyanus tabanını çatlatacak, Cascadia depremi bir kıtadan diğerine uzanıyor - 3. Resim

Bölgedeki son büyük depremin Ocak 1700'de yaşandığına işaret eden Cassidy, araştırmada elde edilen verilerin, "beklenen büyük deprem"e hazırlık açısından önemli bilgiler sunduğunu söyledi.

Dünyadaki tüm depremlerin yüzde 90'ı, büyük depremlerin ise yaklaşık yüzde 80'i "ateş çemberi" olarak adlandırılan Pasifik Deprem Kuşağı'nda meydana geliyor. Tektonik depremler, deprem çeşitleri arasında dünya üzerinde meydana gelen sarsıntıların tamamına yakınını oluşturuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...