Tgrt Haber

'Bu kadarı da olmaz' dedirtiyor! Hasadı başlayan karnabahar pazarda 12 katına satılıyor

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
21 Kasım 2023 16:06 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 16:18
'Bu kadarı da olmaz' dedirtiyor! Hasadı başlayan karnabahar pazarda 12 katına satılıyor
Samsun,,fiyat,hasat

Karadeniz’in verimli tarım alanlarının başında gelen Bafra Ovası'nda kışlık sebze hasadı devam ediyor. Karnabaharın kilosu tarlada 2,5 TL’ye satılırken, pazarlarda bu fiyat 30-35 liraya kadar çıkıyor.

İstanbul ve diğer büyükşehirlerdeki pazarlarda karnabaharın yüksek fiyatı tepki çekiyor. Samsun'un Bafra Ovası'nda kışlık sebze hasadı devam ederken bu yıl karnabahardan 70 bin ton rekolte bekleniyor. Türkiye'nin önemli ovalarından Bafra Ovası'nda 15 bin dekar alana karnabahar fidesi dikildi.

70 BİN REKOLTE BEKLENİYOR

Bafra Sebzeleri Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı, ovada eylül ayında karnabahar fidelerini diktiklerini söyledi. Temmuz ayında erkenci hasat yaptıklarını, kasım ayı içinde de ikinci hasada başlandığını belirten Aşçı, "Bafra Ovası'nda 15 bin hektar alandan 65 bin ile 70 bin ton arasında rekolte bekliyoruz." dedi.

Tarlada karnabahar 2,5 liradan satışa çıktı.

KARNABAHARIN KİLOSU TARLADA 2,5 LİRA

Aşçı, Kızılırmak'ın sularıyla beslenen ovada yetişen karnabaharı, başta İstanbul, Ankara ve İzmir ve çevre iller olmak üzere Türkiye'nin her yerine gönderdiklerini aktardı. Aşçı, karnabaharın tarlada kilogramının 2,5 liradan satıldığını kaydetti.

TARLA FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Ada Mahallesi'nde çiftçilikle uğraşan Ferdi Yılmaz da 50 dönümde karnabahar yetiştirdiğini belirterek, "Havaların sıcak gitmesinden dolayı karnabaharlarımız erken açtı, erken açtıkları için fiyatlar biraz düşük. Ocak ile şubat ayında fiyatların yükseleceğini umuyoruz." diye konuştu.

Karnabaharın fiyatının pazarda 12 katına kadar çıktığı görüldü.

PAZARDA 12 KATI

Öte yandan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki pazarlarda karnabahar fiyatlarının 30-35 liraya kadar çıktığı görüldü. Fiyatların yüksek olması tüketicinin tepkisini çekerken, tarla fiyatları ile pazar fiyatları arasındaki fark 12 katına yükseldi. Tüketiciler, "Bu kadarı da olmaz" diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...