Tgrt Haber

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye'de açıkladı: 2.4 milyar euro'luk doğrudan yatırım kararı

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: TGRT Haber
23 May 2024 15:26 - Güncelleme : 23 May 2024 16:30
AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye'de açıkladı: 2.4 milyar euro'luk doğrudan yatırım kararı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Varhelyi, Türkiye'ye 2.4 milyar euroluk doğrudan yatırımı mobilize etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Vize serbestliğinin uzun yıllardır gündemde olan bir mesele olduğuna dikkat çeken Bakan Fidan, "Amacımız kendi içimizdeki değişikleri yapıp vize serbestliği konusunda AB ile mevzuatı tamamlamak" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan'dan sonra konuşan Oliver Varhelyi ise AB ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin de düzelmesi gerektiğine dikkat çekti. Varhelyi, "Bunun için iş insanlarının da daha kolay seyahat edebilmeleri gerekiyor, tabi öğrencilerin de" diye konuştu.

Türkiye AB'nin 5. en büyük ticaret ortağı olduğunu söyleyen Varhelyi, "(AB-Türkiye Yatırım Fonu) 2,4 milyar euroluk doğrudan yatırımı mobilize etmeyi amaçlıyoruz. AB-Türkiye arasında geçen yıl 200 milyar euro ticaret hacmine çıkmış" dedi. 

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye'de açıkladı: 2.4 milyar euro'luk doğrudan yatırım kararı - 1. Resim

FİDAN: VİZE KONUSUNDA İKİ AŞAMALI ÇALIŞIYORUZ

İşte Bakan Fidan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Hükümetimiz AB ile ilgili çalışmalardan asla vazgeçmemiştir. Vize konusunda iki aşamalı çalışıyoruz. Türkiye AB arasında vize serbestliğine gidilmesi. Bu konu uzun yıllardır gündemde olan bir mesele.

Amacımız kendi içimizdeki değişikleri yapıp vize serbestliği konusunda AB ile mevzuatı tamamlamak. Gerek göç, gerek güvenlik, gerek kovid sonrası dönemde kapasiteyi telafi edemediği için sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Bunu da epeydir Avrupalı meslektaşlarımızla müzakere ediyoruz. Başta iş adamlarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere hem AB ile birebir konuşuyoruz hem de AB kurumlarıyla bu konuyu yakından görüşüyoruz.

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye'de açıkladı: 2.4 milyar euro'luk doğrudan yatırım kararı - 2. Resim

2,4 MİLYAR EUROLUK DOĞRUDAN YATIRIM

Varhelyi'nin açıklamalarından satırbaşları ise şöyle;

Ekonomik ilişkilerin de ilerleme göstermesi gerekiyor AB ve Türkiye arasında. Bunun için iş insanlarının da daha kolay seyahat edebilmeleri gerekiyor, tabi öğrencilerin de.

(AB-Türkiye Yatırım Fonu) 2,4 milyar euroluk doğrudan yatırımı mobilize etmeyi amaçlıyoruz. AB-Türkiye arasında geçen yıl 200 milyar euro ticaret hacmine çıkmış. Türkiye AB'nin 5. en büyük ticaret ortağı. Bunu daha da geliştirmek gerekiyor. Türkiye'ye daha fazla yatırımı da ele aldık.

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye'de açıkladı: 2.4 milyar euro'luk doğrudan yatırım kararı - 3. Resim

"ÜST DÜZEY DİYALOGLAR TEKRAR BAŞLAYACAK"

AB-Türkiye Yatırım Platformu kuruldu. Sadece kamu değil özel yatırımlar da teşvik ediliyor bu platformda. Bu yıl çalışmayı tamamlamayı hedefliyoruz. Her iki taraf da birbirimize daha fazla ihtiyaç olduğumuzu kabul ediyoruz. Üst düzey diyaloglar tekrar başlayacak. Daha düzenli şekilde bir araya geleceğiz ve her şeyi daha hızlı ilerletebileceğiz."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...