Tgrt Haber

Merhaba, Dünya!

25 Nisan 2024 09:30 | Güncelleme :26 Nisan 2024 13:43

Yaşadığı coğrafyaya yabancılaşmış bir topluluğun selamıyla başlamak istiyorum. Bir canlı, evine bu kadar zarar verebilirdi ve nitekim verdi. Bu acı verici etkileri bizzat yaşarken, gelecek nesillere ne tür bir miras bırakıyoruz? Kötü bir miras, ne yazık ki

Üstelik paylaşım kavgalarının yerine, suçlamaların ağırlıkta olduğu bir miras kavgası önümüzdeki yıllarda baş gösterecek. Z kuşağının bu konudaki serzenişlerini duyuyoruz. Haklılar da. Ancak onların ne kadar bilinçli olduğu ayrı bir tartışma konusu.

Bugün, Dünya'yı kurtarmak için buradayız. Çünkü başka bir gezegenimiz yok ve Mars'ta henüz yaşamamızı sağlayacak bir kahve zinciri de bulunmuyor!

Yeşil ekonomiyi sıkça duyuyoruz. Genelde doğayı koruma üzerine çözümler düşünürken, yeşil ekonominin makroekonomik etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Yeşil ekonomiye yönelik adımlar maliyet tasarrufu sağlamakla kalmaz, yeni iş imkanları da sağlar. Yeşil ekonomiler, sadece ağaçları değil, cebinizi de korur! Tasarruf etmek için doğayı sevin!

Geri dönüşüm alışkanlıklarımız, geçmiş nesillere göre oldukça azaldı. Hatta bazen bu, toplumda yoksulluk göstergesi gibi algılanıyor. Ancak moda, bir anda yamalı ve yırtık pantolonları trend yaptı ve bu ürünler satış rekorları kırdı. Keşke modaya bakmadan eski eşyaları yeniden kullanmayı teşvik edebilsek. Neyse ki bazı sosyal sorumluluk projeleri, eski ürünleri onarıp yeniden kullanarak sürdürülebilirliği destekliyor.

Geri dönüşüm yapmak, çöpü sanata dönüştürmek gibidir! Biraz boya ve hayal gücüyle her şey mümkün. Bunu hiç denediniz mi bilmiyorum, ancak satın almak yerine bir şeyi dönüştürmek bana ayrı bir haz veriyor. Cimri miyim, tasarruflu mu, yoksa sadece çevreyi mi önemsiyorum? Buna siz karar verin.

Tasarruf elde etmenin faydalarını anlattığımda, yine de sizin onayınıza başvurmak zorunda kalıyorum. İşte bu, toplum baskısının bir göstergesi. İnsanlar topluluklar kurarak yaşamak zorunda ve bu toplulukların kuralları var. Ancak bu topluluklar sürdürülebilirliğin önemine odaklanırsa, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek çok daha kolay olurdu. Avrupa'nın temiz sokaklarını övdüğünüzde, kendi şehrinizde aynı özeni göstermiyorsanız, bu kirli dünyanın bir parçasısınız demektir.

Oysa atıkları doğru değerlendirmek sadece çevreyi temiz tutmakla kalmaz, ekonomiye de katkı sağlar. Örneğin, İsveç'in enerji üretmek için çöp ithal ettiğini biliyor muydunuz? Bu kulağa komik gelebilir, ancak sürdürülebilir bir ekonomi için çok şey anlatıyor.

Sürdürülebilirlik, doğal yaşam alanlarının korunmasına ve biyoçeşitliliğin teşvik edilmesine yardımcı olur. Yeşil ekonomiler, yeni iş fırsatları yaratır. Avrupa'da yeşil ekonomi sektöründe çalışanların sayısı, 2010'dan 2018'e kadar yüzde 38 arttı. Geri dönüşüm, su ve enerji kaynaklarının verimli kullanımını sağlar.

Örneğin, bir ton kağıdın geri dönüştürülmesi, yaklaşık 7,000 galon su tasarrufu demektir. Alüminyum kutuların geri dönüştürülmesi, yeni alüminyum üretimine kıyasla yüzde 95 daha az enerji gerektirir. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 2 milyar ton katı atık üretiliyor ve bunun küçük bir kısmı geri dönüştürülüyor. Geri dönüşüm, hammaddelerin korunmasına yardımcı olur.

Sürdürülebilir bir dünya için küçük adımlar atalım. Plastik poşet yerine bez çanta kullanın. Kendi kahve termosunuzu getirin. Ve en önemlisi, geri dönüştürmeyi unutmayın! Dünya bize teşekkür edecek... belki de bir gün sıcak bir kahve ikram eder. Bana gelince, ben çaycıyım!

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bülent Kavaklı - Son Yazıları
Son Dakika
4 Temmuz 2024
Game Over
27 Haziran 2024
Biraz İnsan Ol!
13 Haziran 2024